banner240

KSÜ’de Tüyler Ürperten İddia Haberine Cevap o Hastadan Geldi

Geçtiğimiz günlerde “Tüyler Ürperten İddia” başlığıyla Kahramanmaraş’ta yayın yapan yerel gazetelerde ve bir takım haber sitelerinde yayınlanan haberde yer alan iddialara ilişkin, habere konu olan hastadan cevap geldi.

SAĞLIK 18.02.2016, 21:55 18.02.2016, 23:02
KSÜ’de Tüyler Ürperten İddia Haberine Cevap o Hastadan Geldi
banner257
banner226

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUAH) Kadın Doğum Polikliniği’nde tedavi gören Ayşe Nedirli (42) sürekli tekrar eden öksürük nedeniyle,  Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne sevk edildi. Burada “H1N1” halk arasında bilinen yaygın adıyla “Domuz Gribi” şüphesiyle kontrol altına alınan Ayşe Nedirli ile ilgili geçtiğimiz günlerde bazı yayın organlarında, “…domuz gribi’ olması nedeniyle kimse kendisine yaklaşmadı. Doğum zamanı yaklaşınca ebe, hemşire, doktor ortalıkta görünmedi. Kadın, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin tuvaletinde doğurmaya çalıştı.” iddialarının yer aldığı bir haber kaleme alınmıştı. Bu iddialara cevap veren Nedirli, “Domuz gribi şüphesi olduğu için beni en son sezeryan için ameliyathaneye alacaklardı, hijyenik olması için. Sıra bana geldiğinde lavabo ihtiyacım oldu. İzin istedim lavaboya götürdüler. Orada sancılarım arttı. Seslendim ve hemen geldiler kontrol edip ameliyathaneye aldılar. Çok şükür önce Allah’ın sonra onların sayesinde bende, bebeğimde hayatta, Allah onlardan razı olsun. Doktor bey gelmedi diye bir şey yok” diye konuştu.


Hastanın doğumunu gerçekleştiren ekibin başında KSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Ercan bulunurken, doğumda Dr. Ferhat Aslan ve Dr. Güven Arslan’da yer aldı. İddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Önder Ercan, “Hastanın doğumdan bir saat önce yapılan kontrollerinde durumun normal, hastanın aktif sancılarının olmadığı tespit edildi. Yaklaşık bir saat sonra hasta lavaboya gitti, sancılarının arttığını söyledi. Tekrarlanan doktor muayenesinde rahim ağızı açıklığının tam olduğu tespit edilip, izole bir odada doğum gerçekleştirildi. Doğum esnasında anne ve bebekte herhangi bir komplikasyon gelişmemiştir.” dedi.


Astımının ilerlemesi ve zatürreye çevirmesi sonucunda ciğerlerinde leke bulunan ve tedavisi için KSÜ SUAH Gögüs Hastalıkları Polikliniği’nde kontrole gelen Ayşe Nedirli, “Ben halen tedaviye devam ediyorum. Hiçbir bilgimiz olmadan haber yapıldık. Bende bu kadar emeği olan hocalarımız hakkında haber yapılması en çok bizi üzdü” dedi. 

Hiçbir dayanağı olmadan yapılan konuya ilişkin haber metninde yer alan, “…Olayın devamında ise kadın ve bebek canını zor kurtardı. Kadın ve bebek alelacele tedaviye alındı ve daha sonra da taburcu edildi. Olay, hastane yetkilileri tarafından ‘normal bir durummuş’ gibi kapatıldı…” İddialarına ise Ayşe Nedirli eşi Mehmet Nedirli ile birlikte cevapladı. Nedirli çifti bu iddialarında asılsız olduğunu ifade ederken, Mehmet Nedirli şu ifadeleri kullandı; “Özellikle Doç. Dr. Hasan Kahraman ve Yrd. Doç. Dr. Nurhan Atilla hocalarımız bizimle çok iyi ilgilendiler. Hatta Hasan hocamız bizim için Göğüs Hastalıkları Servisinde yer olmayınca Dâhiliyeden yer boşalttırdı. Eşimi burada 3 gün karantinaya aldılar. Bebeğe zarar vermemek için elinden geleni yaptı. Doğumdan sonra bir gün kaldık, Hasan hocam tahlil sonuçları temiz çıkıncaya kadar çıkmamıza izin vermedi. Sonuçlarımız tamamen iyi çıkıncaya kadar bizimle ilgilendiler”

Konuyla ilgili konuşan KSÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Karaman, Ayşe Nedirli’nin SUAH’ın ilk H1N1 vakası olduğunu hatırladırken, “ evet bu gibi vakalar riskli vakalar ama yapacak bir şey yok, bizim işimiz bu. Gerekli izolasyonları yaptık, hastayı tek kişilik odaya aldık, azami olarak bulaşıcı riskine karşı önlem aldık, maske, eldiven ve tek kullanımlık önlükler kullandık. Hastayı kaybetme riskimiz vardı, Allah’a şükür her şey çok iyi geçti.” diye konuştu.

Yorumlar (2)
gurbetçi 6 yıl önce
Mutlaka iftirayı atanlar tesbit edilip, haklarında suç duyurunda bulunulmalıdır. Bu iki katlı çirkin bir alçaklıktır. dedikodu ve iftira ALÇAK insanların silahıdır.
Yapılması gereken 6 yıl önce
Asılsız ve uydurma haber yapan hastenmizi,doktorlarimizi kötüleyen iftira atan bu insan daha doğrusu insanlıktan nasibini almamış olani cezalandıran ki bir daha böyle bi haber yapmaya cesareti olmasın...
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54