banner240

Mehmet Ceyhan'dan aşı olmayanlara kısıtlama önerisi! Aşı zorunlu mu olacak?

Aşı olmayanlara kısıtlama mı gelecek? Koronavirüs mücadelesinde hangi adımlar atılacak? Covid aşısında kararsızlar nasıl ikna edilecek? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK canlı yayınında yanıtladı.

SAĞLIK 06.08.2021, 07:42
Mehmet Ceyhan'dan aşı olmayanlara kısıtlama önerisi! Aşı zorunlu mu olacak?
banner257
banner226

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklaması şu şekilde; Şimdilik böyle bir düşünce olmadığını sayın Bakan ve Cumhurbaşkanı açıkladı. Bilim Kurulu’ndan da buna dair bir karar çıktı. Hiçbir ülke zorla yaptırımı yapmak istemiyor. Sonunda çaresiz kalıyor, insanlar ikna edilemeyince hem aşısız olanları korumak hem de aşılı olanları korumak için ülkeler bu tarz tedbirler alıyor.

Aşı olmayanlar yanlış değerlendiriyorlar. Baktıkları zaman en çok kendileri zarar görüyor bu işlemlerden. Bir aşılı bir de aşısız insan girerse kalabalığa aşısız insan daha çok zarar görür. Aşılıların çok az kısmı hastalık alır ama bunların çoğu hafif geçirir. Aşısız kişi giderse çok daha yüksek oranda virüsü alır ve hastalığı ağır geçirir. Bu insanların hastalanması aynı zamanda devlete bir yük.  'Ben aşı olmuyorum' deme hakkı böyle bir ortamda yok. Diğer aşılar için zaten zorlama yok. Ama bir salgın varsa bu tedbirleri almak zorundasınız.

2013 kızamık salgınında aşılanmayanlar salgının bitmesini engelledi. Avrupa'da 11 ülke zorunlu aşı yasaları çıkardı.

Türkiye’de henüz böyle bir yasa yok. Zorda kalırsak bu yola da başvurabiliriz diye algıladım.

Aşıyı reddedenlerin sayısı artmakla birlikte en son rakam 2019’da yüzde 98 aşılama oranları var. Bu konuda yapılan çalışmalar da var. Aşı kararsızlığına karşı neler yapılması gerektiğini gösteren çalışmalar var. Aşı karşıtlığı, aşı kararsızlığını etkileyen 27 nedenden bir tanesi. Türkiye’de sanıldığı gibi değil aşı karşıtlığı.

Yapılan birçok şey var. Kamu spotları, halkın sevdiği sanatçıların kullanılması. Bunların hepsinin ortak tavır sergileyip çoğaltılması son derece önemli. Tek problem burada şu, bunu bakanlık ile aşılama başladığında söylemiştim aşı kararsızlığına karşı şimdiden başlamak lazım. Pandemi aşılamasında en kritik şey zaman. Mümkün olduğunca çabuk başlayıp bitirmeniz lazım ki mutasyonlar olumsuz etkilemesin. Bunları sağlamak için vakit çok kısa. Eğer biz aşılamayı çok uzatırsak, dönüp ilk aşıladıklarımızın önemli kısmını yeniden aşılamak zorunda kalacağız.

Yorumlar (21)
Maraş'ın yerlisi 2 ay önce
Madem bu vurduğunuz aşılar çok güvenilir ise herhangi bir sağlık problemi olursa sorumluluk bana aittir diye neden imza alıyorsunuz. Bu adamı iyi araştırın, adı sizi aldatmasın, kökeni ermeni dir.
0007 Hacı Ökkeş 1 ay önce
Aşı olanda da, olmayanda da, hastalığı ağır veya hafif geçirenler var.Bu genetik yapı , beslenme şekli ve vücut direncinin sağlamlığı ile ilgili....Biz buna kader diyoruz... ....Sorun aşıların güvenilirliği...
avukat46 2 ay önce
Bilimin sesine, Mehmet hocaya kulak vermeliyiz. Bir arkadaşım 2 doz aşıyla virüsü hafif belirtilerle atlatırken aşısız bir tanıdığım maalesef entübe oldu ve hayat mücadelesi veriyor. tıbba meydan okumayın, gidin aşınızı olun.
Aşısız 1 ay önce
Benim bir tanıdığımda aşı olduktan sonra kalp krizi geçirdi. Bir başkasıda aşı olmasına rağmen hastalandı ve durumu çok ağır. Madem bu kadar güvenilir bir aşı, sorumluluğunu alsınlar bizde olalım bana bir şey olursa geride kalanlara kim sahip çıkacak
M.başpınar 1 ay önce
Ne alaka aşı omayıp ağır geçiren de var hafif geçirende var ben hafif geçirdim aşıda olmadım o bir kader olsa gerek
Halil 2 ay önce
bu felaket habercisini ne haber ediyorsunuz...
ali 2 ay önce
insanlara neden ası olmuyorsunuz diye sorun bakalım ülkemizdeki tıp uzmanları süreyi neden uzatıyorlar bizim paralar cin ve alman ilaç firmasına gidiyor yazıkki ne kadar uyumaya devam bizde uzman yokmu
Mehmet 1 ay önce
Bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenler
m 2 ay önce
ya bu adamın yıldızını niye partlatmaya çalışıyorlar anlamıyorum.
ali 2 ay önce
mehmet ceyhan neden ulkenini ilaç cıkarması uzadı bunu açıkla nedenini bilelim çine yaptırım uygulayan ülke yok olan islam ülkeleri hedefte
İsimsiz 2 ay önce
Mehmet Ceyhan ailen ve çocuğun aşıya uygun değil ama vatandaşa zorunlu aşı öyle mi? Okumuşun iki yüzlüsüde farklı
Suat 1 ay önce
Rus aşısı niye çıkmadı
Laleli 1 ay önce
Yok yok öyle olmaz kafamıza da sıkın aşı olmadık diye
Hg 1 ay önce
Tüm suç vatandasdaymışda sanki bu hale gelene kadar önlem niye almadınız vatandaş almadıysa aldıraydınız.
Hoca 1 ay önce
Bu adam aşı firmalarından komisyon mu alıyor? Türk değilse Türk milletini niye düşünsün?
MEHMET 1 ay önce
Sayın Ceyhan,aşı kararsızı-aşı karşıtı olanlar için sanatçıların oynadığı kamu spotları yapıldı demiş.Neden tartışma programlarında iki tarafı da savunan hekimlerimiz çıkartılmıyor da tek taraflı bakılıyor olaya? Geçiniz bu medya oyunlarını.
Ede 1 ay önce
83 milyonluk ülke için 300milyon doz aşi anlaşmasi neden yapilir..6 ay sonra 4. Doz diyecekler .çünkü dünyayı yönetenler ne zaman isterse o zaman bitecek covid..aşi madım olmayı düşunmuyorum
Hasan 1 ay önce
Mehmet Ceyhan sen aşı oldunmu
Frona 1 ay önce
Ruhsatı yok. Ruhsatını çıkarın olayım
Frona 1 ay önce
Ruhsat hani
Gülay Öztürk 1 ay önce
Biran önce yerli aşıyı çıkarın olmayan namerttir.Alman aşısınıda vurdurmam için imzalıyacağım kağıda bana bir şey olursa hakkımı arıyacağım ibaresini yazarsam imzalarım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04