Sağlık Müdürlüğü'nden Organ Bağışı Standı

Organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Piazza Alış Veriş Merkezi'nde stand açıldı.

Sağlık Müdürlüğü'nden Organ Bağışı Standı

Organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Piazza Alış Veriş Merkezi'nde stand açıldı.

06 Kasım 2014 Perşembe 22:25
Sağlık Müdürlüğü'nden Organ Bağışı Standı
banner208
Organ bağışı hakkında farkındalık oluşturmak, konunun önemine vurgu yapmak ve bu sayede  organ bağışı yapan vatandaşlarımızın sayısını arttırmak amacı ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Piazza Alış Veriş Merkezi'nde kurulan ve üç gün süre ile halkımıza hizmet verecek olan “Organ Bağış Standı; Kahramanmaraş Vali yardımcısı Sayın Dr.Erkan Bulgan, İl Sağlık Müdürü Dr.M.İlker Çitil, Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nden  Organ Bağış İl Koordinatörü Dr. Mehmet Ali Düzkale, Sağlık Müdür yardımcıları ve Şube Müdürleri, Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve birçok katılımcıyla saat 13:30'da açıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Kahramanmaraş Vali yardımcısı Sayın Dr.Erkan Bulgan : organ bağışının önemine vurgu yaparak; organ bağışının insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak belirtti.

Daha sonra İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Sağlık Bakanlığımızın öncelikli hedeflerindendir.
     
Ülkemizde her geçen gün organ nakli hizmetlerinde gelişmeler kaydedilmekle birlikte nakil seviyelerinde henüz hedeflenen seviyeye ulaşılamamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi organ ve doku bağışının yetersiz oluşudur. Ülkemizde, 06.02.2014 tarihi itibari ile 56.358, ilimizde ise 688 Kronik Böbrek Yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler” 
             
“2238 sayılı yasaya göre;18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişiler yaşamlarını yitirdikten sonra, kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, bu konu ile yetkilendirilmiş kurumlara başvuruda bulunarak, organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamaları yeterlidir. Organ bağışına olumlu yaklaşan kişilerin bu durumu önceden aile içinde konuşmaları oldukça faydalıdır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Organ bağışında bulunan kişilere ait bilgiler elektronik ortamda  “Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine” aktarılmaktadır.  Organ bağışından vazgeçen kişinin  bağış işlemlerinin yapıldığı kuruma veya İl Sağlık Müdürlüğüne  başvuruda bulunarak bağış işleminin iptal edilmesini istemesi yeterlidir.

Beyin ölümü gerçekleştikten sonra işlevleri hızla bozulduğu için kadavra donör organlarının en kısa sürede alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir.   Ülkemizde organlar, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içerisinde dağıtılmaktadır. Sistemin amacı; ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasına gerekli koordinasyonu sağlamak, sınırlı sayıda temin edilebilen organ ve dokuları, bilimsel kurallara, tıbbi etik anlayışına uygun olarak adaletli bir biçimde en uygun hastalara, en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır.
 Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın; İl Sağlık Müdürlüğüne, Devlet Hastanelerine, Özel Hastanelere, Üniversite Hastanesine, Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Aile Sağlığı Merkezlerine  başvuruda bulunmaları yeterlidir.
       
Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız Organ Bağışıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225