Tabip Odası'ndan Aile Hekimliği Uygulamasına İptal Davası

Kahramanmaraş Tabip Odası, 13 Aralık'ta il genelinde uygulamaya geçecek olan aile hekimliğinde Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen hekim puanlamalarının şeffaf olmadığı gerekçesiyle Gaziantep İdare Mahkemesi'ne iptal davası açtı.

Tabip Odası'ndan Aile Hekimliği Uygulamasına İptal Davası

Kahramanmaraş Tabip Odası, 13 Aralık'ta il genelinde uygulamaya geçecek olan aile hekimliğinde Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen hekim puanlamalarının şeffaf olmadığı gerekçesiyle Gaziantep İdare Mahkemesi'ne iptal davası açtı.

11 Ekim 2010 Pazartesi 18:07
Tabip Odası'ndan Aile Hekimliği Uygulamasına İptal Davası
Tabip Odası Başkanı Dr. İrfan Karadutlu, "Diyalog kapısı bulamadık. Üyelerimizin yoğun talebi üzerine idari mahkemede uygulamanın durdurulması için dava açtık" dedi. Karadutlu, konuyu hafta sonu kentte düzenlenen Güney İlleri Tabip Odaları toplantısında da açıkladıklarını belirterek, aile hekimliği uygulamasında kamuoyunun, sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlar ile hekimlerin yeterince bilgi sahibi olmadığını öne sürdü. Özellikle hekimlerin hizmet puanlamalarının her gün değişime uğradığını söyleyen Karadutlu, aile hekimliği çalışmalarını yürütecek bazı sağlık müdür yardımcılarının da Tam Gün Yasası'na muhalif çalışmalar içerisinde yer aldığını iddia etti. Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Murat Özkars ve Dr. Mehmet Özdemir'in idari görevlerinin yanı sıra işyeri hekimliği ve ilk yardım merkezi işleri ile uğraştığını söyleyen Karadutlu şöyle konuştu: "Biz aile hekimliği sürecindeki doktor hizmet puanlarında şeffaf olmayan bu uygulamalar ve aile hekimliği bölgelerinin henüz açıklığa kavuşmamış olması nedeniyle diyalog yoluyla Sağlık Müdürlüğü ve bu konuyla ilgili yöneticilerle irtibat sağlamaya çalıştık, fakat herhangi bir diyalog kapısı bulamadık. Bu sebepten dolayı üyelerimizin yoğun talebi üzerine Kahramanmaraş Tabip Odası olarak hizmet puanlarının şeffaf olmayan bir şekilde hesaplanmasını gerekçe göstererek ve bu konuyla ilgili yerleşimin de yanlış olacağını düşünerek idari mahkemede aile hekimliği uygulamasının durdurulması için dava açmış bulunuyoruz." Aile hekimliği sürecinin durmasını istemediklerini ve Tam Gün Yasası'nı destekleyen bir Tabip Odası olduklarını ifade eden Karadutlu, "Fakat Sağlık Müdürlüğü'nün kendine mahsus hekim hizmet puanı hesaplama tavrı ve hizmet bölgelerini açıklamamış olması üyelerimiz olan hekimlerimiz arasında rahatsızlığa neden olmakta. Talebimiz tabii ki yürütmenin durdurulması Bütün bunlardan sorumlu olacak kurumun Sağlık Müdürlüğü olduğunu düşünüyoruz. Tam Gün Yasası'nın uygulandığı bir dönemde hala Sağlık Müdürlüğü'nde iki sağlık müdür yardımcısının part time fabrika doktorluğu, işyeri hekimliği ve ilk yardım merkezi işleterek tam güne muhalif davranması Sağlık Bakanımızın tasvip etmediği, istemediği bir durumdur. Bu arkadaşlarımızın uygun olarak idari görevlerinden de istifa etmelerini istiyoruz" diye konuştu. Karadutlu, aşılama, ana çocuk sağlığı gibi hizmetlerin de bu tür çalışmalar nedeniyle aksadığını belirterek, "Dolayısıyla temel sağlık hizmetlerindeki son üç yıldaki gerilemenin bu sebepten olduğunu düşünüyoruz. Ya devlete çalışılmasını, ya idari görevde çalışılmasını ya da istifa edip özel sektörde çalışmalarını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. Kahramanmaraş Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Murat Özkars ve Dr. Mehmet Özdemir ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2010-10-12 22:35:19

Sağlık müdürlüğü bu işi başarsaydı zaten şaşardım.Korkmasın doktor beyler 2010 da olmazsa 2011 de olur.aile hekimliği uygulaması başalayalı 4-5 yıl oldu bu yıllar içerisinde aile hekmliği için tüm alt yapılar bitmiş sadece zilin çalması beklenmeliydi.ama heyhat maraş daha hazır degil sanırım uzatmaları oynayacak.osmaniye 81. il ama biz ondan sonra geçeçez aile hekimliğine sanırım.cünki duyumlara göre uztmaları ounuyormusuz..bu idarecilerle ancak bu kadar demek düşüyor dememkki.sabır tesbihi almak gerek tabiblere.

Avatar
kazım KARA 2010-10-12 09:25:10

81 İlde bir araştırma yapılsa eminim kahramanmaraş sağlık müdürlüğü birinci sırayı alır neyde diye sorarsanız basıda ki olumsuz haberlerle ne zaman maraşla ilgili bir siteye girsek memleketde ne oluyor diye sağlık müdür ve yardımcılarının yapmış olduğu yanlışlıkları görüyoruz yazılan yazıyı ve yorumları okuyunca aklıma şu geliyor her halde maraştaki tüm basın ve sağlık camiası sağlık müdürüne karşı kasitli yapıyor yoksa bu kadar kanunu yönetmeliği bilmeyen idarecilikten hiç anlamayan tüm sağlık çalışanlarının rahatsız olduğu o bir sağlık müdürlüğü olmaz canım diye içimden düşünürken! bu yazıyı yazanın TABİPLER ODASI olduğunu okuyunca şaşırdım çünkü maraştaki tüm tabipleri temsil eden bir sivil toplum örğütü bu kadar rahatsızsa,burada bir yanlışlık var diye düşünüyorum yok yok yanlışlık yok önemli olan benim adamımın orada oturması gerisi hikaye zaten gerikalanın memmun olmuş olmamış ne önemi var.Hastalanınca hastane ve sağlık ocağına gitmeye korkuyorum çünkü sağlık çalışanlarının bu kadar yanlış baskıcı ön yargılı şüpheci yaklaşım ve uygulamaların olduğu bir idare altında sağlıklı ve huzurlu bir şekilde çalışmasının mümkün olamayacağı kanısındayım.Bu nedenle doğru teşhis ve tedavi yapamayacakları korkusuyla Antepe gidiyorum.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126