SP teşkilatı, İpekyolu Hastanesi'nin kapatılmasına tepki gösterdi

Saadet Partisi(SP) Van İl Başkanlığı, İpekyolu Devlet Hastanesi’nin yeniden tüm poliklinikleri ile aktif bir şekilde hizmet vermesi için basın açıklaması yaptı. SP Van İl Başkanı Özay İlhan, sağlık hizmetlerinin keyfiyet değil mecburiyet...

SP teşkilatı, İpekyolu Hastanesi'nin kapatılmasına tepki gösterdi
Saadet Partisi(SP) Van İl Başkanlığı, İpekyolu Devlet Hastanesi’nin yeniden tüm poliklinikleri ile aktif bir şekilde hizmet vermesi için basın açıklaması yaptı. SP Van İl Başkanı Özay İlhan, sağlık hizmetlerinin keyfiyet değil mecburiyet olduğunu, hastanenin kapatılmayacağı yönünde verilen sözlerin tutulmasını istedi.

Van İpekyolu Devlet Hastanesi, 1981 yılından 2011 yılına kadar hizmet verdi. Depremde önemli hizmetler veren hastanenin TOKİ’ye devredildiği belirtiliyor. Buna tepki gösteren Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, hastane önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan SP Van İl Başkanı Özay İlhan, hastanenin 30 yıl boyunca kente önemli hizmetler verdiğini belirterek, “Maalesef 2011 yılında yaşanan depremden sonra terk edilmiş bir hal almıştır. Sonrasında kısmen çocuk ve kadın doğum hastanesi olarak hizmet vermiş ve halen bu hizmete devam etmektedir. Bugünlerde hastanenin TOKİ’ye devredilmiş olduğu ve yakın zamanda sağlık hizmetlerini durduracağı herkesçe malumdur. İlimizde bir bölge hastanesi bulunmakta ve bu hastanede eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren 3. basamak sağlık kuruluşudur, sağlık hizmetinin sadece bir noktada olması kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

“Türkiye’nin hiçbir büyükşehrinde tek hastaneyle hizmet verilmemektedir” diyen İlhan, “Bugün ilimiz nüfusu bir milyon yüz bin, bunun yanında Hakkari, Bitlis, Siirt ve Ağrı’nın da nüfusunun önemli bir kesimi ilimizden sağlık hizmeti almaktadır. İki milyon nüfusa sağlık hizmeti veren bir kentte sadece Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne kadar yeterli olabilir. İlimizin sağlık hizmetlerinde memnuniyet açısından en kötü iller arasında olmasının temel nedeni bu yanlış uygulamadır. Kentimizin farklı noktalarına semt poliklinikleri açılmasına ihtiyaç varken İpekyolu Devlet Hastanesinin tamamen atıl bir hale getirilip hastane arazisinin TOKİ’ye devredilmesi kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

İlhan, başka illerde her ilçeye hastaneler açılırken Van’da hastanelerin kapatılıyor olması ve hastaneleri kapatmak için çeşitli bahanelerin üretilmesi insanlarımızın aklına acaba bu yerler birilerine peşkeş mi çekiliyor sorusunu getirdiğini belirtti. Verilen sözlerin gereğinin yapılmasını talep ettiklerini aktaran İlhan konuşmasına şöyle devam etti: “Diyoruz ki; sağlık hizmetleri keyfiyet değil mecburiyettir. Saadet Partisi olarak İpekyolu Devlet Hastanesinde tüm poliklinikleriyle birlikte yeniden ayaktan tedavi hizmeti verilmesini acilinde yetişkinler için aktif hale getirilmesini talep ediyor. Buradan İl Sağlık Müdürlüğüne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterine ve Sağlık Bakanına bu yanlıştan derhal vazgeçmeye çağırıyor, tüm TOKİ’lere ve şehir merkezinde de ihtiyaç olan semt polikliniği ve Devlet Hastaneleri açılmasını talep ediyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122