Chp Ankara Ve Pazarcık İlçesi Seçimleri İçin Ysk'ya Başvurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, “Türkiye'de 30 Mart'ta yapılan yerel seçimler şaibelidir” dedi.

Chp Ankara Ve Pazarcık İlçesi Seçimleri İçin Ysk'ya Başvurdu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, “Türkiye'de 30 Mart'ta yapılan yerel seçimler şaibelidir” dedi.

CHP, Ankara ve Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Yüksek Seçim Kurulu'na başvurmadan önce bir açıklama yaptı. Özbolat, bir fotoğraf göstererek, “Bu fotoğraf Türkiye'nin son yıllarda yaptığı seçimlerin bir işaretidir. Tam oy tasnifinin başlayacağı zaman kesilen elektrik, tasnifler ve tutanaklar gaz lambasında yapılıyor. Bilgisayarların çalışmadığı, tutanakların verilmeme gerekçesinin elektriklerin olmadığı, dönmediği, iktidar yolsuzlukları tam bu esnada yapıyor. Bunun en güzel örneği Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde yaşanmıştır. Bin 515 oy iptal edilmiştir ve 221 oyla Pazarcık ele geçirilmiştir. Sandık numarası 1079. Altındaki imzalar tamamen farklı ve seçim sonuçlarını değiştirecek kadar tutanaklarla oynanmış. Türkiye'de 30 Mart'ta yapılan yerel seçimler şaibelidir. Kesinlikle yolsuzluklarla doludur. Bunun en güzel örneğini Pazarcık'ta yaşadık. İlçe Seçim Kurulu'na yaptığımız itiraz somut delillere rağmen ne yazık ki oy çokluğu ile reddedildi” dedi.

CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın ise, Ankara'daki seçimlere itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. Alçın, itiraz dilekçesini verdikten sonra yaptığı açıklamada, İl Başkanlığı olarak İlçe Seçim Kurulları'nda reddedilen itirazlarını İl Seçim Kurulu'na taşıdıklarını söyledi. Alçın, “Sandık başında yapılan usulsüzlüklerin, oy kullanma esnasında yapılan usulsüzlüklerin, birleşme tutanaklarında yapılan yanlışların tümünü içeren itirazlarımız vardır. Bunların seçim kurullarında görüşülüp değerlendirilmesini istiyoruz. İl Seçim Kurulu'ndan dün aldığımız cevap delillerin yetersiz olduğu gerekçesi. Ancak bizde şunu söylüyoruz; ”˜Deliller sandık çuvallarının içindedir. Deliller oy çuvallarının içindedir'. O nedenle oyların yeniden sayılmasını istiyoruz. İtirazlarımızın tümü buna yöneliktir” şeklinde konuştu.

Alçın, yarın başka bir itirazın geleceğini söyledi. Mazbata alma süreci ile itiraz sürecinin farklı süreçler olduğunu belirten Alçın, “Birbirine engel değildir. Orada bir olumsuzluk yok” diye konuştu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 6 yıl Önce

Yazıklar olsun, AKP'nin 56 itirazından 47sini kabul eden, CHP'nin 61 itirazının 7sini kabul eden, YSK'nın adaletini tebrik edip kutlamak lazım. Olay İsviçre'de ki deniz olmayıpda Denizcilik Bakanlığı'na döndü. Türkiye'de ise adalet yok, Adalet Bakanlığı var. Daha da diyecek bir şey bulamıyorum. Yazıklar olsun Türkiye!

SIRADAKİ HABER