AK Parti'de temayül yoklamaları başladı

AK Parti'de, 7 Haziranda yapılacak milletvekili genel seçimleri için başvuran 6 bin aday adayı için değerlendirme maratonu bugün başlıyor. 22 ilde bugün, diğerlerinde ise yarın temayül yoklamaları yapılacak.

AK Parti'de temayül yoklamaları başladı

AK Parti'de, 7 Haziranda yapılacak milletvekili genel seçimleri için başvuran 6 bin aday adayı için değerlendirme maratonu bugün başlıyor. 22 ilde bugün, diğerlerinde ise yarın temayül yoklamaları yapılacak.

28 Şubat 2015 Cumartesi 20:31
AK Parti'de temayül yoklamaları başladı
 AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'ye aday adaylığı için başvuran 6 bin 223 kişiden bin 401'inin kadın, 584'ünün engelli olduğunu belirtti.
Aday adaylığı için başvuru yapanların dosyalarının tek tek incelenip tasnif edilerek sisteme kaydedildiğini ifade eden Ataş, 5 kişinin başvurusunun 25 yaşın altında oldukları için kabul edilmediğini söyledi.

Ataş, aday adayları için 81 ilde temayül yoklaması yapacaklarını, AK Parti'nin çeşitli organlarında görev yapan isimlerin oy kullanacağı temayül yoklamalarına, genel merkez tarafından değerlendirilecekleri için 22, 23 ve 24'üncü dönem milletvekilleri, MKYK asıl ve yedek üyeleri, 30 Marttan sonra herhangi bir nedenle görevinden ayrılan il başkanlarının girmeyeceğini kaydetti.    

"Hakkaniyete uygun değerlendirmeler yapıyoruz"

AK Parti'de, milletvekili aday adaylarının seçiminde, çok geniş bir istişare yelpazesinin söz konusu olduğunu ifade eden Ataş, "objektif, hakkaniyete uygun değerlendirmeler sonucunda karar verildiğini" vurguladı.

Ataş, AK Parti'den gösterilecek kadın aday ve milletvekili sayısının artmasını beklediklerini dile getirerek,  "Önceki seçimlerde başörtülü hanımlar aday adaylığı için müracaat edemiyordu. Bu seçimlerde başörtülü aday adayı sayısında da artış var. Biz başörtülü, başörtüsüz ayrımı yapmıyoruz. Temsil noktasını önemsiyoruz ve temsil noktasında başörtülü hanımların da hakkı olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.   

Ataş, ayrıca aday adaylığı için 2 gayrimüslim vatandaşın başvurusunun da bulunduğunu bildirdi.

Oylamalar bugün ve yarın

Öte yandan, AK Parti'de bugün 22, yarın da 59 ilde 10.00-16.00 saatleri arasında yapılacak temayül yoklamaları için MKYK üyeleri, milletvekilleri, kadın ve gençlik kollarının MKYK üyelerinden oluşan komisyonlar kuruldu. Komisyonların sayısı illerin büyüklüğüne göre belirlendi.

Temayül yoklamalarının sayımı komisyon üyelerince genel merkezde yapılacak. Sonuçları sadece genel merkezdeki komisyonlar değerlendirecek ve açıklanmayacak. 

Temayül yoklamasının aday seçiminde destekleyici unsur olduğu, belirleyici kriter olmadığı, bunun dışında çok sayıda kriterin göz önüne alınacağını belirtiliyor.

Aday adayları yüz yüze mülakatlarda ter dökecek

AK Parti'de aday belirleme sürecinin 2'inci aşamasında ise 6-15 Mart tarihleri arasında genel başkan yardımcılarının başkanlığında, MKYK üyelerinden oluşacak 12 alt komisyon 6 bin 223 aday adayı ile yüz yüze mülakat yapacak.

Bin 166 adayın yarışacağı İstanbul ile 536 adayın yarışacağı Ankara'ya bu mülakatları yapacak birer özel komisyon tayin edilecek.

Diğer iller için ise komisyonlar aday adayı sayısının yoğunluğuna göre görevlendirilecek ve mülakatlar 10 gün boyunca Ankara'da, genel merkezde yapılacak. 

Temayül yoklamasına girmesine gerek görülmeyen aday adayları, mülakata da çağrılmayacak. 

15-22 Mart tarihleri arasında da genel başkan yardımcılarından oluşan ve sayısı 4 olması beklenen ana komisyonlar devreye girecek.

Alt komisyonlarda yapılacak elemeden geçmeyi başaran aday adayları, bu kez ana komisyonlarda değerlendirilecek.

Bu çalışma sırasında özellikle küçük illerde önceki seçimlerde olduğu gibi kamuoyunun görüşüne de başvurulacak. Ayrıca, ilk kez illerde sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine de kanaatleri sorulacak. 

Temayül yoklamasının sonuçları, alt ve ana komisyonların değerlendirmeleri ise AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu başkanlığında oluşacak üst kurula sunulacak. 23 Mart-7 Nisan tarihleri arasında çalışma yürütecek üst kurulun kimlerden oluşacağına Davutoğlu karar verecek. Geçen seçimde üst kurul 4 genel başkan yardımcısı, SKM Başkanı, 2 grup başkanvekili, kadın ve gençlik kolları genel merkez başkanlarından oluşmuştu.

Temayül yoklamasında "kadına şiddete hayır" denilecek

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, "Temayül toplantılarında tüm kadınları yakından ilgilendiren ve ulusal bir mücadele haline getirdiğimiz kadına yönelik şiddetle ilgili bir imza kampanyası başlattık" dedi.

Gönül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletvekili aday adaylarının belirlenmesi için bugün ve yarın illerdeki teşkilatların görüşlerinin alınacağı temayül yoklamalarının yapılacağını bildirdi.

Kadına yönelik şiddet konusunun, tüm teşkilat mensuplarını, aday adayı olan kişileri, Türkiye'yi, hükümeti ve tüm kadınları yakından ilgilendirdiğini belirten Gönül, şöyle konuştu:

"Biz arzu ettik ki bu toplantılarda tüm kadınları yakından ilgilendiren, ulusal bir mücadele haline getirdiğimiz kadına yönelik şiddetle ilgili imza kampanyası başlatalım. Temayül yoklamalarında, hazırladığımız metin basın önünde okunarak imzaya açılacak. Bu metin, yoklamaların gerçekleştirileceği tüm salonlarda imzaya açılacak."

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı vasıtasıyla kampanyayı duyurduklarını anlatan Gönül, hazırladıkları metinde "Kadına yönelik şiddete ortak olmayacağız, seyirci kalmayacağız", "Kadına yönelik şiddete son vermek için el ele verelim", "Kadına karşı şiddetle mücadelede, toplumun bütün bireyleri olarak üzerimize düşen görevi yapmak üzere kararlıyız, biz de varız" ifadelerinin yer aldığını aktardı.

Gönül, Türkiye'nin 81 ilinde hem teşkilat mensuplarının hem de aday adaylarının bu metnet imza atabileceğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Özgecan'dan sonra özellikle farkındalık yaratmak için böyle bir kampanya yapmaya karar verdik. Türkiye, bu noktada kararlılığını her zaman ortaya koydu, çok önemli çalışmalar yaptı. Toplumun tüm bireyleri, kadını ve erkeğiyle mücadele ettiğimiz müddetçe çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Aynı zamanda tüm kurumların bir mücadele, ulusal eylem planı şeklinde de çalışmalarımız devam ediyor. İnsanların bu konularda kararlı ve duyarlı olmaları çok mühim. En büyük görev de basın mensuplarına düşüyor, kampanyaya basından destek istiyoruz."

Kadınlarda  en çok başvuru İstanbul'dan

Gönül, 7 Haziran'daki seçimlerde milletvekili aday adaylığı için AK Parti'ye yapılan başvurulara da değindi.

"AK Parti'ye aday adaylık için 6 binden fazla başvuru geldiğini bildiren Gönül, "Kadın aday sayısı bin 45 oldu. Kadınlarda en çok başvuru ise İstanbul'dan yapıldı" dedi.

Türkiye'de kadınların karar alma mekanizmalarında yer alma oranının arttığını belirten Gönül, 2011 genel seçimlerinde Parlamento'da kadın oranının yüzde 14'e ulaştığını, 7 Haziran'daki seçimlerde bunu yüzde 20'lerin üzerine taşımayı hedeflediklerini vurguladı. 

Gönül, ilerleyen dönemde, kadın milletvekili olmayan büyükşehrin kalmaması için gayret sarf edeceklerini dile getirdi.
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 28.02.2015 20:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126