Merhaba Kahramanmaraş, 

Sizlerle muhabbetimiz, birkaç yıl öncesine dayanıyor aslında. Hani şu uzakta kıyıda köşede kalmış bir ilçemiz olan, Kahramanmaraş sokaklarında birine Nurhak’ı sorsanız  “Ha şu bizim Nurdağı” diye karıştırılan ve 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin belediyeyi alamadığı tek ilçe olan Nurhak’tan. Ve o seçimlerde AK Parti’den Nurhak Belediye Başkan Adayı oldum; şimdi ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Akademisyenlik görevine devam etmekteyim. Gönül diliyle konuşmak başka yazı diliyle konuşmak başka. Sizlerle kurulan muhabbetimize ve beraberliğimize edindiğimiz tecrübeleri de ekleyerek buradan devam edeceğiz inşallah. 
Siyaset üzerine konuşmak, yazmak ve çizmek ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de en çok ilgi duyulan ve popüler olan bir alan. Biz de geleneğe uyalım dedik ve siyaset üzerine, daha doğrusu siyasetten beklentimiz üzerine başlayalım dedik.
Esas itibariyle siyaset ve politika aynı kavramlardır. ‘Siyaset’ Arapça, ‘politika’ Yunancadan dilimize geçen kelimelerdir. Arapçada at yetiştiriciliği yani seyis anlamına gelen siyaset sözcüğünün “rezil etmek, devlet yönetme sanatı” gibi manaları da vardır. Siyasete hangi pencereden bakıyorsak o anlamını kullanırız aslında. 
Ahlâk ise bambaşka bir kavram, insanı kâmil eden, birey toplum ilişkisini düzenleyen manevi bir kurumdur bence. 
Maalesef bu iki kelimenin yan yana getirilmesinin mümkün görülmediği algısı oluşturulan bir yerdir Türkiye, bu şekilde algılanır olmuş zihinlerde. Bunda algılayan ve sorgulayan halkın bir suçu yok aslında…
Siyaset ve ahlak kavramsal manasıyla topluma hizmet etme, bireyi topluma uymaya yöneltme durumudur bir bakıma. Peki, ne oluyor da ülkemizde ve memleketimizde menfaat, bir yerlere gelme arzusu asıl amacı millete hizmet etme olan siyasetin önüne geçiyor? Nasıl oluyor da menbaı ilahi, toplum ve birey olan ahlakın dışına çıkılabiliyor? Evet, bunun en önemli nedeni siyaset ve ahlakın genel kurallarının dışına çıkılarak merkeze alınmamasıdır.
Siyaset; yetkisi, sorumluluğu ve en önemlisi de vebali çok olan bir iştir. Asıl görev ve sorumluluğunun dışına çıkan siyasetçilerde -bir de kişilik eklenince- siyaseten ahlaki problemler ortaya çıkabilmektedir. Toplumumuzda siyaset ve siyasetçi dediğimizde yalan ve yalancılık akla gelebilmektedir. Siyasetle uğraşmayan kişiler de “ben yalan söyleyemem, zaten yalan söyleyemeyenden siyasetçi de olmaz.” demektedirler. 
Devlet ve millete hizmet etmede bir araç olan siyasetin bu şekilde algılanmasına neden olanlar büyük vebal ve ihanet içerisindedirler. Siyasetin her kademesinde görülebilen bu durumun bir an önce düzeltilmesi ve bir sisteme oturtulması gerekmektedir. Birbirinin açığını, zaafını arayarak onlar üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar elbette er geç toplum tarafından dışlanacaklardır.
Yanlış anlaşılmasın siyasetin doğası ‘yalan’ bütün siyasetçiler de ‘yalancı’ demek değildir. Türkiye ve Maraş siyasetinde politika, hizmet ve ahlâkını birlikte yürüten nice siyasetçilerimiz var. Selam olsun onlara…
Her dönem karşımıza çıkan iktidar sarhoşluğu, yani yerel siyasetçilerin merkezin adını kullanarak caka satması, kime necilik tutumu maalesef iktidarı hep yıpratmaktadır. Buna mukabil muhalefetin de mesuliyet duygusu dışında sorumsuz ve pervasız ithamları, konuşmaları mensubu oldukları oluşuma ve partilerine zarar vermektedir.
Siyasetin hizmet için bir araç olduğu unutulmadan gün olur devran döner hesabı yapılarak, memleket hepimizin memleketi diyerek; kimseyi incitmeden, kırmadan ahlâk çerçevesinde yapılması gerekmektedir. 
Yarın birbirimize bakarken yüzümüz kızarmasın…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Behzat Bilen 2015-03-01 23:58:00

Duacininiz hocam, gönülden ve yürekten destekcinizm.

Avatar
halk... halk işte. 2015-02-21 00:41:53

oldu mu şimdi. düşünsene bir aday olabilmek için.... ve aday olduktan sonra...

Avatar
Asil Kahramanmaraş'lı 2015-02-12 21:26:10

geçmiştekiler, gelecektekiler, şimdikiler gelecek olanlar vekil olanların hepsi yalancı dolancı, bunlara belediye başkanları da dahil, seçim öncesi hizmet yapacağız diye söz verir projelerinden bahsederler, seçildikten sonra fingili fingila fossss. hepsi ceplerini dolduruyor, bu şehre hizmet etmemek için san ki yüce Allah'ın üzerine yemin etmişler, insan biraz utanır, yağcı ve şakşakcılarda bunları desteklediği için gerçekten siyasette ahlak denen bir şey kalmamış, nasıl olsa vatandaş kuzu kuzu oyunu veriyor akp de ballı börek, bakıyorum şöyle aday adaylarına ve yapanlara da gülüyorum. yazık bu şehire yazık.

Avatar
özgür 2015-02-09 11:19:35

adalet ve kalkınma partisinde siyaset yapıpta ahlaktan bahsetmek biraz garibime gidiyor. 17/25 aralık asrın soygunun lekesi üzerinizde olduğu müddetçe bu partinin adını bile anmamanız gerekirken sanki hiçbirşey yokmuş gibi ortaya çıkmayı ben pek
anlayamıyorum.

Avatar
kadir 2015-02-08 16:16:08

sizler akp altın da öbür tarafta nasıl sual vereceksiniz soruyorm size. yalnız siz Allah'ın temiz kuluymuşsunuz ki seçilmemişsiniz. yoksa siz de kirlenirdiniz.

Avatar
Tatlatlı 2015-01-28 23:13:26

Nurhak seninle gurur duyuyor, Nurhak belki bir ssecim kaybetti ama bizim senin gibi birini tanımış olmamız bizlere onur ve gurur veriyor biz seninle tarihin en büyük oyunu aldık seninle bir olduk seninle yürüdük, ve bundan sonra da seninleyiz bizleri unutma arkanda sadece ben değil biz varız. Seni seviyoruz hocam

Avatar
harun 2015-01-28 22:57:39

haklısınız hocam

Avatar
abid güler 2015-01-27 11:28:57

Akp camiasında bazı şeylerin hatırlanır olması her ne kadar sevindirici olsa da ölmüş bir cesede kan pompalanması gibi bir beyhude uğraştır bence. Akp bitmiştir ruhuna fatiha okunmuştur siyasi ikbal beklentisi olanlar bu cesetten ayrılmalıdır yoksa leş kokmaya devam edecekler!

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225