Ahmet Özdemir'in İş Bankası Açıklaması TBMM'ni Karıştırdı

Bütçe üzerine söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in İş Bankası ile ilgili sözleri CHP’lilerin tepkisini çekti. Genel Kurul’da bugün, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Sayıştay, Danıştay, MİT ve MGK bütçeleri görüşülüyor.

Ahmet Özdemir'in İş Bankası Açıklaması TBMM'ni Karıştırdı

TBMM Genel Kurulu’nda, 2019 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sürüyor. Genel Kurul’da bugün, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Sayıştay, Danıştay, MİT ve MGK bütçeleri görüşülüyor.
Bütçe üzerine söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in İş Bankası ile ilgili sözleri CHP’lilerin tepkisini çekti.
Özdemir'in, “Yaklaşık iki ay önce bir şey yaptım. İş Bankası’na mobil imzayla bir müracaat yaptım, dedim ki: ‘Cumhuriyet Halk Partisi'nin İş Bankası’ndaki hisseleriyle ilgili tarafıma bilgi verir misiniz?’ Onunla ilgili birkaç madde sıralayarak bir talepte bulundum. Bu hisselerin edinme sebebi, hisselerin sahibi sıfatıyla CHP'ye bir ödeme yapılıp yapılmadığı, CHP'nin hisselerin sahibi sıfatıyla oraya verdiği temsilcilerin kim olduğu, bunlarla ilgili açılmış davalar varsa bu davalarla ilgili hüsnüniyetle bilgi sahibi olmak için yazı yazdım” sözlerine CHP’li Turan Aydoğan tepki gösterdi.
'BAZI BİLGİLER MAHREMDİR’
Ahmet Özdemir, CHP’li milletvekillerinin tepkileri devam ederken konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yazdığım yazıya hemen bir elektronik referans numarasıyla cevap verildi. ‘Yazınıza on gün içinde cevap vereceğiz’ diye. Bir ay bekledim, cevap vermediler, bir ay sonra tekrar yazdım, bu defa ihtarlı yazdım, İş Bankası bir cevap verdi, dedi ki: ‘Bazı bilgiler mahremdir, bankacılık uygulamaları gereği size bunu veremeyiz. Bazı bilgiler internet sitesinde vardır ve tarafımıza da açılmış hiçbir dava yoktur.’ Ben de Yargıtay’a baktım, aslında hem İş Bankası’na hem Cumhuriyet Halk Partisi’ne açılmış 3, 4 tane davası vardı ama İş Bankası bana bu konuda bir dava olmadığını söylemişti. Davaların içeriklerine baktım, benim iddiam şu değil tabii ki, gerçeği öğrenmeye çalışıyorum, Cumhuriyet Halk Partisi buradan bir gelir elde etti mi, etmedi mi bununla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum. 2002 yılında ve 2004 yılında açılan davalarda Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve bir mirasçı Cumhuriyet Halk Partisi’nden hisselerini istemiş, Cumhuriyet Halk Partisi 6 yıl süreyle bu hisselerin bedelini ödememiş ama tevdi mahalli tayin ederek bunu bir yerel mahkemede depo etmiş.”
AK Partili Özdemir, Siyasi Partiler Kanunu’nun, 'Partiler ticari faaliyetlerde bulunmaz' maddesini hatırlatarak,  “Bankacılık faaliyeti bir ticari iş. Dolayısıyla aslında Cumhuriyet Halk Partisi bir ticari faaliyette bulunmuş oluyor her ne kadar söylediklerinin doğru olduğunu farz edersek, bu paradan bir gelir elde etmiyorsa da. Ama şu var: Cumhuriyet Halk Partisi'nin İş Bankası’nın yönetimine verdiği isimler var, bu isimler de buradan ücret alıyorlar. Şimdi bu, bir haksız rekabet diğer partiler açısından” diye konuştu.
CHP’li milletvekilleri ise oturdukları yerlerden, “Hemen el koyun” sözleri ile tepki gösterdi.
AK PARTİ’NİN TEKLİFİ
Ahmet Özdemir, CHP’ye İş Bankası ile ilgili bir tekliflerinin olduğunu belirterek, “Bu yasal düzenleme, bu miras bırakma Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi inisiyatifiyle yaptığı bir şey değil, sizi suçlamıyorum. Makul bir çözüm getirmek gerekir. Benim bu konuyla ilgili makul bir çözümüm var. Benim bu konuyla ilgili makul çözümüm şu; Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendisinden kaynaklanmayan ama onun lehine olan bu düzenlemeyi neticede yasalara uydurmak için şunu yapmak lazım: Cumhuriyet Halk Partisi'nden bunu alamıyorsak bu gelir, bu ticaret faaliyet devam ettiği sürece, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazine yardımı almamasını sağlamak gerekir ancak o zaman eşit şartlarda rekabet edilebilir” diye konuştu.
Özdemir’in bu sözlerine karşılık, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den geldi: “Cumhuriyet Halk Partisi’nin buradan para almadığını bilmiyor musun? Memleketinde bir sorun yok mu, işçinin, köylünün… Git, onlardan haber ver” diyerek karşılık verdi.
Ahmet Özdemir, İş Bankası konusunda yasal bir çözümün getirilmesi gerektiğini belirtti. CHP’li milletvekilleri sert tepki gösterdi. Yanıt ise CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den geldi.
CHP’Lİ ÖZEL YANIT VERDİ
Özel şöyle dedi:
“Bir iktidarın yorulduğu ve tükendiği muhalefete muhalefet etmesinden anlaşılır. Buraya çıkıp da senede beş dakikalık bir bütçe konuşması verildiğinde iktidarın icraatlarını anlatmak yerine muhalefete muhalefet ediyorsanız sonunuz siyaseten yaklaşmış demektir; hayırlı olsun. Husus çok net, burada hatibin yaptığı iş, Atatürk'ün kurucusu olduğu bu Mecliste Atatürk'ün manevi şahsiyetini rahatsız edecek, Atatürk'ün vasiyetini tartışmaya açacak ve Atatürk'ün bu vasiyeti üzerinden Atatürkçüleri ve onun emanetine yürekten sahip çıkanları rahatsız edecek bir provokasyon peşindedir. Hatip ‘Eğer doğruysa’ diyor… Elinizde bütün devlet imkânları var. Devlet imkânlarını hukukun gerektirdiği ve gerektirmediği şekilde yetki sınırlarınızı aşarak da kullanıyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisinden kurulduğu günden bugüne kadar, Atatürk'ün vasiyeti uygulanmaya başlandığı günden bugüne kadar bir kör kuruş İş Bankası’ndan Cumhuriyet Halk Partisi’nin cebine girmemiştir. Hatta bir gece hesaplarda kalan para ertesi gün aktarılırken o gecelik faiziyle alınmadıysa bile aktarılmıştır. Aktarıldığı kurum sizlerin ellerinde Atatürk'ün isteği gibi yönetilmeyen, görevini yapmak yerine Atatürk'e değil Atatürk'ten önceki dönemde ve sonraki dönemlerde Atatürk'ün hatırasına ihanet etmiş kişilere güzellemeler yapan birtakım şahsiyetlere hizmet eden Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarılmaktadır. Kurumların hesaplarına baktığınızda aktarılan paralar amaca uygun kullanılmamakta hatta önemli bir miktar para boşta durmaktadır. Bu, sizin elinizde perişan edilmiş kurumların sorumluluğundadır.”
Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Levent Gök, araya girerek tartışmanın uzamasını engelledi. Genel Kurul, bütçe görüşmelerine devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 22:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

milletin sorunlarına çare bulacağına halkına hizmet edeceğine yok chp'nin hissesi varmı bilgi verdiler vermediler millet açlık sınırının altında eziliyor önce milletin sorunları için çalış 4.5 ay oldu milletin yararına ne kanun çıkardınız. Kendi memleketinde hangi sorunlara çözüm aradın yazık bu millete...

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 1 yıl Önce

yiyorsa akedaş ile ilgili olarak soru önergesi versne hikaye

Haci Ökkes
Haci Ökkes @maraşlı ökkeş - 1 yıl Önce

Marasli Ökkes Antepli olsa gerek. Ökkes Akedas ile ilgili Büyüksehir Meclisi meclis üyeleri görüs bildirsin Milletvekilinin isi yerel islerle ugrasmak degil onlarla belediye geregini yapar bir millet vekilinin asli görevi milletin refah seviyesini yukseltecek, güvenligini saglayacak , saglik, egitim ve tarim politikalarini belirleyecek kanunlari yasalastirmaktir. Ancak sizde haklsiniz onceki vekiller belediyenin tasron iscisi gibi calistiklarindan vekiller belediye personeli ile karistirilabilinir. Arkadaslar isitiyorki suana kadar yapilnayan her isi Ahmet baskan hemen halletsin. Aksu cayi 20 yildir problem niye Ugur Dilipak , Nursel Hanim, Ilker, Cellalettin ve Erkoc bey suana kadar cozmedi. 4 aylik vekil den herseyi aninda istemek biraz vicdanlari yarallar.

smtkmlk
smtkmlk - 1 yıl Önce

Satıp Yemediğiniz bir o kaldıydı.

ODİSEUR
ODİSEUR - 1 yıl Önce

syn milletvekili oraya çıkmışken aksu suyundan zehir akıyor buna nasıl bir çare bulabilriz? soru önergesi vereydiniz.Eleştirdiğiniz CHP partisinin k.maraş milletvekili Ali Öztunç sadece bu sorunu dile getiriyor neden?

HÖKKEŞ
HÖKKEŞ - 1 yıl Önce

syn Ahmet Özdemir den bir isteğim var şu chp nin hisseleri için tbmm de konuşup sağa sola soru sordum diyor ya ( iş bankasına yargı ya vs ) birde aksu çay ı için çevre ve şehircilik bakanına soru sorsa ya market poşeti gibi çevreyi kirletmiyor ki aksu çayı

HÖKKEŞ
HÖKKEŞ @HÖKKEŞ - 1 yıl Önce

kardeş malum yapının en güçlü olduğu dönem diyorsunda syn erkoç u da syn mahir ünal ve syn sağlamın referansı ile syn cumhurbaşkanı seçti bunu sende benim kadar iyi biliyorsun aman dikkat et yarın birgün syn hayrettin güngör içinde böyle şeyler demeyelim bizim amacımız üzüm yemek bağcı dövmek değil biz iktidar partisine en çok oy veren şehirlerden biriyiz ahmet özdemirede sorarım mahir ünalada erkoç a da biz doğuya yapılan yatırımlarıda biliyoruz bu yüzden yapıcı olan her eleştiriye varım çünkü ben k.maraşta yaşıyorum ve daha iyi yaşam standartlarında yaşamak benim en doğal hakkım bugun akp ikditar onu eleştiririm yarın başkası olur başkasını eleştiririm (akp nin yaptığı güzel şeyler yok mu var tabi ) ama ben çok şeyler yapılabileceğini düşünüyorum

Ede
Ede @HÖKKEŞ - 1 yıl Önce

Hökkes bu soruyu çözmeye etkili merci Maras Büyüksehir belediyesi onun icin sorumuzu Fatih Erkoc’a sormak lazim. Ahmet Özdemir mecliste memleket sorunlari ile ugrassin bu sorunlari kendi belediyemizin çozmesi gerekir Vekilin degil. Az kaldi isadamlarinin degil halkin baskani Hayrettin Gürgör gelince bu sorun kendiliginsen cözülecek. Malum Erkoc’un nasil baskan oldugunu bilmeyen yok . Söz konusu malum yapinin en güclu oldugu donemde secildi onun icin iktidari yipratqck her seyi yapiyor. Cumhurbaskaninin yol arkadaslarinin hepsi ile de kavgali Sn Mahir Unal ve Veysi Kaynak bunun en güzel ornegi. Aslinda adam Recep Tayip Erdigan ile kavgali cunku mahir ve veysi bey Cumhurbasknainin sadik iki dostu. Cok sükür az kaldi kurtulacagiz Fatihten de.

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 1 yıl Önce

hikayesin özdemir

özgür
özgür - 1 yıl Önce

zaten başka bir işe yaramazsınızki. halk geçim derdine düşmüş halkın derdi uğraşacağınıza nelerle uğraşıyorsunuz. kasada para kalmayınca gözünüzü iş bankasına diktiniz. diktatör kenen evrenin bile alamadığını siz nasıl alacaksınız. boş işlerle uyraşmayı bırakın. gündemi değiştirmek için var gücünüzle çalışıyorsunuz ama nafile.

memo
memo - 1 yıl Önce

kaç aydır meclisteler?
kaçıncı konuşmasını yaptı?
ak parti çalışıyor!!!
Memleketle ilgilendikleri hiç yok!

Remzi
Remzi - 1 yıl Önce

Memleketin o kadar derdi varken buna mı kaldınız ali öztunç beyefendi sizin 7 nize bedel birisi inşAllah büyükşehir belediyeyide alırda rahata kavusuruz akp bu ülkeyi ne hale getirdi son 2 yilda iyice tozuttunuz yalan lar dolanlar yetisilemiyor sizlere hakkım varsa haram olsun hiçbirinizde bu memleketin bu insanların için birşey yapmıyorsunuz bizim paralarimizla saltanat sürüyorsunuz elbet birgün elbet birgün.

MARAŞIN GENELİ
MARAŞIN GENELİ - 1 yıl Önce

SAYIN AHMET ÖZDEMİR. HEP PARA DERDİNE DÜŞMÜŞSÜNÜZ. MADEM İŞ BANKASINDA GELİR VAR CHP YE HAZİNE YARDIMI YAPILMASIN DİYORSUN. SANA NE DİYELİM ŞİMDİ ONU DÜŞÜNECEĞİNE, HDP PARTİSİNE HAZİNE YARDIMI VERİLMESİN ONU DÜŞÜN. HDP YE VERİLEN PARA TEKRAR POLİSİE ,ASKERE KURŞUN OLARAK GERİ DÖNECEK. BU DURUKEN CHP YE PARA VERİLMESİN DEMESİ ÇOK YANLIŞ. YANLIŞIN BÜYÜĞÜ VARKEN KÜÇÜĞÜ İLE UĞRAŞMAKTA AHMAKLIKTIR. ÖNCE NE KONUŞTUĞUNU BİLECEKSİN KENDİNİ REZİL ETME. BİRİNCİ SIRADA HDP VAR. ONU KONUŞ. ONA HAZİNE YARDIMI YAPILMASIN. AMA KENDİLERİ PARA KAZANMAK İÇİN CHP Yİ KISKANMIŞ SÜSÜ VERME. YAZIK KENDİ ADIN AHMET BAŞKAN YAZIK....

Edem
Edem - 1 yıl Önce

Evet bazı bilgiler gizlenir ört baş edilir tıpkı büyük şehir belediye de dönen yolsuzluk gibi

Kahraman evladi
Kahraman evladi - 1 yıl Önce

Sayin vekilim agzina ve yuregine saglik. Kahramanmarasimiz artik gercek vekillerini buldu. Her alanda bilgisi ve tecrubesi ile konusan Mahir Unal, Ahmet Ozdemir, Cihat Sezal beyler ve Habibe Oçal hanim efendiler sehrimizi layiki ile temsile basladilar. Ilker Citil, Ugur Dilipak, Nursel hanim(önceki vekiller) ve Cellattin Güven( hala mevcut) icinde Marasi ve memleketi düssunmek degilde Fatih Erkoc’u nasil tahta tutarik idi. Hic bir zaman kendi iradeletini ortaya koyamadilar Fatih abilerinden aldiklari talimatlari ezberleyip uygulamaya calistilar Allahim sen herseye kadirsin bize bu günleri gosterdin ya! NE guzel artik vekiller memleketimizin sorunlarini kinusuyorlar. Projeler, barajlar, tarim meseleleri ve egitim konularinda son 4 ayda hizli bir yukselis var. yolunuz acik olsun dava erleri.

HÖKKEŞ
HÖKKEŞ @Kahraman evladi - 1 yıl Önce

bu habibe öcal ve cihat sezal yazılmışta onlar kim kahramanmaraş milletvekili mi bunlar ne bilim den hiç adlarını sanlarını duymadımda demek bunlarda kahramanmaraş milletvekili imiş ilginç

Ss
Ss @Kahraman evladi - 1 yıl Önce

Kafa pırıl pırıl maşallah

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler @Kahraman evladi - 1 yıl Önce

Sana katılıyorum.Gülmekten katılıyorum.Kendimi tutamıyorum.

Ertuğrul
Ertuğrul @Kahraman evladi - 1 yıl Önce

Helal olsun

Goksunlu Muro
Goksunlu Muro @Kahraman evladi - 1 yıl Önce

Bu yoruma ancak gulunurr :)))))))))))))))

ali bal
ali bal - 1 yıl Önce

Aylak Bakkal T..şakalarını tartar. sözünü atalarımız tamda bu durum için söylemişler. adama demezler mi? ulen hırt sen git Kahramanmaraş'ın sorunlarıyla ilgilen diye.

Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 1 yıl Önce

Ağzına diline sağlık bu sefer yanındayım çünkü chpden gıcık alıyorum

Ss
Ss @Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 1 yıl Önce

Tilki kümesi iyi tanıyor diye bekçi yapılmaz.

Marasli
Marasli - 1 yıl Önce

Geç chp yi iş bankasını bak akedasa bak asgari ücrete bak zamlara tuzu kurulara hizmet edeceğine vatandaşın dertlerine faydalı olacak yasa teklifleriyle çık o kürsüye

hüsin
hüsin - 1 yıl Önce

bunların öte tarafta yatacak yeri yok

Tarafsiz
Tarafsiz - 1 yıl Önce

Yaptigimiz yorumlar her nedense yayinlanmiyor. konusu suc ise Savciliga ihbar edin ancak anlasilan tarafli haber yapiliyor ve ona gore yorumlar yayinlaniyor. Her yorum yayinlanmalidir

Ertuğrul
Ertuğrul - 1 yıl Önce

Bu adamı memlekette herkes sever boşuna yormayın kendinizi seviyoruz seni sayın vekilim kuyruk açısı olanlar piyonlarına iş vermiş kötüleyin diye

oğuztürk
oğuztürk - 1 yıl Önce

sizlerin neden milletvekili olduğunuzu biliyoruz amacınız devlet millet menfaati değil amacınız rant sağlamak hısım akrabayı zengin etmek özellikle ihale inşaat yapım yıkım işlerini birilerine peşkeş çekmek özelliklede sen millet vekili olmadan önce cebinde kuruşu olmayan eşin dostun akrabalarının lüks bir hayat içine girdiğini görmüş bulunmaktayız aylardan beri ilk defa bir konuşma yaptın oda içtenlikle değil adam konuşuyor desinler işte bilmeyecek kadar enayi değiliz sen köylülerini zengin etmeye devam et ...

adem bayır
adem bayır - 1 yıl Önce

senden vekıl olursa daha ne deyim

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 1 yıl Önce

ahmet özdemir gibi bi milletvekilimiz olmasında utanıyorum bi ak partili olarak

M Ali Küçüktüfekçi
M Ali Küçüktüfekçi - 1 yıl Önce

senden önceki vekillerden biri,TBMM de kavgada öndeydi,şimdi,çöplükte,Ahmet akp yılarca iktidar neden çare olmuyor,sana mı düştü?

Cemevi sakini
Cemevi sakini - 1 yıl Önce

Ahmet bey gercekten halk ve gönül adami. Insani yasatki devlet yasasin desturu ile Hareket ediyor. Ben bir alevi vatandas olarak her zaman bize kapsini acti ve gönlümüzü kazandi bende ilk defa kendisi icin Ak partiye oy verdim. Böyle insanlarin sayisi cogalsin daha iyi.

vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

MİLLETİ PERİŞAN EDEN DOLANDIRICI APT. YÖNETİM SİRKETLER HAKKINDA İŞLEM BAŞLATIN

TC'li
TC'li - 1 yıl Önce

muhalefet yapmak muhalefet partisinin görevi sayın Özdemir sizin işiniz MİLLETİN SORUNLARINA ÇÖZÜM BULMAK millet kan ağlıyor iki kat fatura ödüyoruz bir şu akedaş sorununu bile çözemediniz. neden? çünkü akp olarak Kurtul,Arıkan,Balduk ve Öksüz ailelerine karşı gelemezsiniz...

Kamanlioglu
Kamanlioglu - 1 yıl Önce

Sandık korkusu Allah korkusunun önüne geçtiyse her yol mubahtir size ...yillarca büyük şehir belediye niz haraç kesti rüşvet aldı sesiniz çıkmadı her ne hikmetse

Asgari
Asgari - 1 yıl Önce

Sayın ahmet özdemir bey sayın vekil is bankası bu yıl chp ye gecmedi.bu bir ikincisi biz seni oraya is bankası için göndermedik.yüreğim varsa o kürsüden asgeri ücretliler geçinemiyor biseyler yapmalıyız de verdim oyun hakkini ver ki helal edeyim.biraz dini bilginiz varsa bu da kul hakki nasıl helallik alacaksınız.

Marasli
Marasli - 1 yıl Önce

Geç chp yi iş bankasını bak akedasa bak asgari ücrete bak zamlara tuzu kurulara hizmet edeceğine vatandaşın dertlerine faydalı olacak yasa teklifleriyle çık o kürsüye

Ss
Ss - 1 yıl Önce

Yav sanane chp den 100 yıllık bir olayı sen mi çözeceksin olmaz işlere uğraşma sen yapamadığınız yarım bıraktığınız hal kavşağını konuşsana hala tamamlanamadığınız havalimanı terminal binasını niye açmasınız onu konuşsana hal

Çakalli Köyü
Çakalli Köyü - 1 yıl Önce

Fatih Erkoç(Çullu) bizim köylü olup, köye muhtar adayi olsa kazanamazdi ancak Kahramanmaras’a Büyüksehir Belediye Baskani oldu. Hayret bu derin güç nerden geliyor arastirmak lazim. Köylümüz Yasar Tas anlatti bir imar isi varmis ondan bire haraç istemis vah vah... bizim kürtler makam görmeye versin;) neyse hayirlisi çakallidan selamlar. Yasar Tas baskan sözünü tut simdi Fatih imarda benden de haraç istedi diyordun.


SIRADAKİ HABER