Ak Parti'de Yerel Seçimde Adaylık Şartları ve Takvim Açıklandı

Yeril seçim çalışmalarının başladığı şu günlerde AK Parti aday kriterlerini ve seçim süresince izlenecek yolu belirledi.

Ak Parti'de Yerel Seçimde Adaylık Şartları ve Takvim Açıklandı

Yeril seçim çalışmalarının başladığı şu günlerde AK Parti aday kriterlerini ve seçim süresince izlenecek yolu belirledi. 

AK Parti MKYK'sında yerel seçimler için başvuru şartlarıyla ilgili alınan kararların detayları belli oldu. Buna göre seçim süresi boyunca izlenecek yöntem, ve adayların belirleme yöntemi belli oldu. 2 Kasım Cuma günü toplanan AK Parti MKYK'da yerel seçimler için aday adaylığı şartları belirlendi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik imzasıyla duyurulan metnin ilk iki maddesinde partinin seçimde izleyeceği yolla ilgili kararlar yer aldı. 

AK Parti'den gelen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Partimizin 02.11.2018 tarihinde yapılan MKYK Toplantısında, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri ile ilgili olarak aşağıdaki kararlar alınmıştır: 
1-    Partimiz bütün seçim çevrelerinde seçime katılacaktır. 
2-    2- Bütün seçim çevrelerinde Partimiz adaylarının tespiti ve sıralamasında “Merkez Yoklaması” usulü uygulanacaktır. 
3-     Adaylık başvuruları; a- Belediye Başkanlıkları için 05.11.2018 ile 12.11.2018 tarihleri arasında b- Belediye ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için 05.11.2018 ile 03.12.2018 tarihleri arasında  alınacaktır.
4-     Adaylık başvuruları; 
a-    Büyükşehir ve İl Belediye Başkanlıkları için Genel Merkeze veya Genel Merkeze iletilmek üzere İl Başkanlıklarına 
b-    İlçe ve Belde Belediye Başkanlıkları için İl Başkanlıklarına veya İl Başkanlıklarına iletilmek üzere İlçe Başkanlıklarına c- İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri için İlçe Başkanlıklarına bizzat yazılı olarak yapılacaktır. 
5-    Aday adaylarından aşağıda belirtilen miktarlarda aidat alınacaktır: a- Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarından 10.000 TL (On Bin Türk Lirası) b- Nüfusu 100.000 (Yüz Bin)’in üzerinde olan İl Belediye Başkanı aday adaylarından 5.000 TL (Beş Bin Türk Lirası)
c-    Nüfusu 100.000 (Yüz Bin)  ve daha az olan İl Belediye Başkanı aday adaylarından 3.000 TL (Üç Bin Türk Lirası) 
d-    Nüfusu 200.000 (İki Yüz Bin)’den fazla olan İlçe Belediye Başkanı aday adaylarından 3.000TL (Üç Bin Türk Lirası) e- Nüfusu 50.000 (Elli Bin)’den 200.000 (İki Yüz Bin)’e kadar olan ilçelerde ilçe Belediye Başkanı aday adaylarından 2.500 TL (İki Bin Beş Yüz Türk Lirası) 
e-    Nüfusu 50.000 (Elli Bin) ve daha az olan İlçe Belediye Başkanı aday adaylarından 1.500 TL (Bin Beş Yüz Türk Lirası) 
f-    Belde Belediye Başkanı aday adaylarından 1.000 TL (Bin Türk Lirası) h- Büyükşehirlerdeki Belediye Meclisi üyesi aday adaylarından 1.000 TL (Bin Türk Lirası) i- İl Genel Meclisi üyesi ve Büyükşehir olmayan diğer illerin Belediye Meclisi üyesi aday adaylarından 500 TL (Beş Yüz Türk Lirası) 
6-    Yukarıdaki maddede belirlenen aidatlar, kadın ve genç aday adaylarından ½,  engelli aday adaylarından ¼ oranında alınacaktır. 7- 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili olarak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na ait tüm yetkiler Merkez Yürütme Kurulu’na devredilmiştir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kahr.marş
Kahr.marş - 5 ay Önce

Desenize bu seçimdede aday olamayacağız,parası olan düdüğü çalacak...!!!$$$

alper
alper - 5 ay Önce

k.maraş ancak seçimde aklına düşüyor bunların hizmette değil hal kavşağı ödenek yetersizliğinden iptal edildi belediye başkanı verdiği sözleri tutmadı marray hafif raylı sistem teleferik kentsel dönüşüm ne oldu
yapay plajlar yollar ne oldu heryer berbat k.maraş ta birtane doğru düzgün yol yok
yerel seçimde akp ye oy yok

Tugruloglu
Tugruloglu - 5 ay Önce

Adamsın reis ama oy vermeyeceğim size cunki büyük şehir de dönen yolsuzluğa usulsüz şahıd oldum ..el birliğiyle seni bitirmeye niyet etmişler maras ta

marasda
marasda - 5 ay Önce

akp.yerinde.olsam.suriyeli.aday.koyarım.marasdan

SARI
SARI - 5 ay Önce

REİS Keşke sana inanabilsek 4 tane godaman fabrikatör belirler belediye başkan adayını ZALİMİN ZULÜM EDER KADER ADALET EDER

KÜRŞAT 46
KÜRŞAT 46 - 5 ay Önce

Bence akp önce kendini aklamalı. Meclise bir araştırma önergesi verip FETONUN siyasi ayağını ortaya çıkarmalı.
Tabi yürekleri yetiyorsa

Adnan sarıtütk
Adnan sarıtütk - 5 ay Önce

Muhammet Karaca müdürümüzü büyük şehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyoruz
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde sevilen bir şahsiyet çok dürüst ve ahlaklı müdür

Ejder aslan
Ejder aslan - 5 ay Önce

Kimse yancı yalaka demeden okusun .
Narteks te tekstil ustasuyum .belediye başkanları ve belediyeyle kuruş menfatım yok .ama şehrimizde son dönemlerde belediye başkanlarına karşı ve akp adaylarına karşı kışkırtma var .yok beledıyecelık yapmıyolar yok şu yok bu ...
Nankörlüğe gerek yok arkadaşlar şehrimiz birçok ilden güzel belediyecelik yapıldı .kimsenin lafıyla hareket etmen .bir sagınıza solunuza bakın .tek kusuru beledıyenın namık kemalden çarşıya giderken bir otelin üstünde ve altında gazino açılmış .yoldan gecemedık dögüş yuzune .yolu arabayla kapatmışlar ellerınde döner bıçakları .buraya nasıl izin veriyorsunuz başkanlar

ADMİN 46
ADMİN 46 - 5 ay Önce

PARASI OLMAYAN NE YAPACAK. ADAY OLAMAYACAK MI.
BÖYLE SİSTEMİN BİLMEM NERESİNE.
ZENGİN OLACAKMISSIN BU DÜNYA DA. ADALET YASA KANUN HERŞEY SEN OLURSUN O ZAMAN. ALLAH BİZLERE GÖNÜL ZENGİNLİĞİ VERSİN. ÖBÜR DÜNYADA DA İNŞALLAH BİZLERE CENNET BAHÇESİNDEN BİR YER NASİP OLUR. O ZAMAN GÖRÜŞÜRÜZ ALLAH A HAVALE EDİYORUM BAŞKA DA DİYECEK BİR ŞEY YOK.

kelle
kelle - 4 ay Önce

İYİ olacak


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224