Ak Parti Milletvekilleri'nden Ali Öztunç'a Cevap

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un Elbistan Afşin Termik Santrali'ne filtre takılması ile ilgili iddialarına Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, iletişim ofisinden yaptıkları açıklama ile cevap verdiler.

SİYASET 18.07.2019, 15:18
Ak Parti Milletvekilleri'nden Ali Öztunç'a Cevap

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un Elbistan Afşin Termik Santrali'ne filtre takılması ile ilgili iddialarına Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, iletişim ofisinden yaptıkları açıklama ile cevap verdiler.

Öztunç'un TBMM'de yaptığı torba kanundan geçen maddeyle Elbistan Afşin Termik Santraline filtre takılma süresinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar olan süresinin 3 yıl daha uzatılacağı yönündeki iddialarına cevap geldi. Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KAMUOYUNA DUYURU

17 temmuz 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. Birleşimi 102 sıra sayılı kanunun görüşmelerinde özellikle 32. Madde üzerinde Kahramanmaraş kamuoyunda Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmının işletmecisine baca filtresi yapılması ile ilgili sürenin üç yıl daha uzatıldığına dair bazı tereddütler konuşulması üzerine, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bu tereddüdün giderilmesine yönelik bir dizi çalışma yapılmıştır. Bunları Kamuoyuna paylaşıyoruz.

Afşin -Elbistan termik santralinin özelleştirilen kısmında işletmeciye baca filtresi yapması için kanunen verilen süre 6446 sayılı yasanın geçici 8. Maddesinde düzenlenmiş ve bu süre 31.12.2019 olarak tereddüte yer verilmeyecek şekilde belirlenmiştir.

17.07.2019 sayılı birleşimde görüşülen 32. Madde de üç yıllık süre getiren iş ve işlemlerin içinde Afşin -Elbistan termik santralinin olmadığı ,KAPSAMINDA Yenilenebilir enerji tesisleriyle yeni kurulacak ve yerli kömürle çalışacak tesislerin sayılmış olmasına rağmen bu konudaki yanlış anlamalara meydan vermeyecek şekilde maddenin yeniden ihdas edilmesi için Kahramanmaraş Milletvekillerimizce maddenin değiştirilmesine dair önerge verilmiş ve bu talebimiz hem Ak Parti Grubunuz hem de, Bakanlığımızca uygun görülmüştür ve TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek madde DEĞİŞİKLİK TEKLİFİMİZLE BİRLİKTE KANUNLAŞMIŞTIR .

Bununla ilgili önergemizi ve Konuya ilişkin Grup Başkan Vekilimizin konuşmasını kamuoyumuzla paylaşıyor. Kahraman şehrimizin bütün evlatlarının haklarını savunmak ve onların huzurunu temin etmenin başlıca görevimiz olduğunun bilinmesini isteriz.

Bu vesileyle başta Grup Başkan Vekilimiz Mehmet Muş ,Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal, Milletvekillerimiz Celalettin Güvenç, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal ve Ahmet Özdemir’e teşekkür ederiz. Kahraman hemşehrilerimize ve aziz milletimize arz olunur.

Yorumlar (4)
rozturk.59 9 ay önce
Filtre Takmaya Ne Gerek Var? Durduk Yerde Dünyanın Masrafı. Bir Sürü Para Gidecek. İnsan Sağlığının Ne Önemi Var? Ölen Ölür, Kalan Sağlar Bizimdir...!!!???
Maraşlı 9 ay önce
Bunlar para diye halkı öldürecek ama işin garibi Elbistan oy zamanı aklı başka yere gidiyor
ALİ YILDIRIM 9 ay önce
Altısı bir Ali ÖZTUNÇ etmez Tayyip olmasa bunun altısı şehrimizde 1000 oy alamaz
ede 9 ay önce
aklı başında muhalafet her zaman lazım