Ak Parti O Büyükşehirde Açıkladığı Yerli Olmayan Adayını Değiştiriyor

Ak Parti 31 Mart 2019 seçimlerinde aday olarak açıkladığı iki ilde aday değişikliğine gitmeyi planlıyor. Başlatılan anket çalışmasında Şanlıurfa ve Samsun'da ‘kimi belediye başkan adayı görmek istiyorsunuz?' sorusuna cevap aranıyor. Sonuçlara göre iki ilde de adayın değişmesi gündemde.

SİYASET 16.12.2018, 14:53
Ak Parti O Büyükşehirde Açıkladığı Yerli Olmayan Adayını Değiştiriyor
banner257

Şanlıurfa ve Samsun'da ‘kimi belediye başkan adayı görmek istiyorsunuz?' sorusuna cevap aranıyor. Sonuçlara göre iki ilde de adayın değişmesi gündemde.

ERDOĞAN'A ÖZEL NOT: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin ülkelerini kapsayan geziye gitmeden önce 24 Kasım'da Şanlıurfa adayını Zeynel Abidin Beyazgül (Ak Partili eski il başkanı) ve Samsun adayını Mustafa Demir (Bayındırlık eski bakanı) olarak açıkladı. Yurt dışı gezisinde uçakta Erdoğan'a bu iki ille ilgili özel brifing verildi. Açıklanan iki adayla hem Urfa hem de Samsun'da güçlü rakip çıkması halinde seçimin kaybedilebileceği bilgisi paylaşıldı. Bu bilgiden sonra Ak Parti genel merkezi her iki ilde de anket çalışması yürüttü. Çıkan sonuçlara göre iki adayın da değiştirilmesi mümkün.

URFA'DA ‘BAĞIMSIZ' RAKİP: Urfa adayının Ak Partili eski il başkanı olarak açıklanmasından sonra aşiretler ‘ortak aday' arayışına girdi. 2002'de bağımsız milletvekili seçilen ve daha sonra AKP'ye geçen Sabahattin Cevheri'ye 'çatı aday ol' önerisi götürüldü. Şehrin önde gelen aşiretleri ve bazı partiler Cevheri isminde mutabakata vardı. Cevheri'nin büyük ihtimalle bağımsız aday olması bekleniyor. 2009'da da Eşref Fakıbaba'nın bağımsız seçildiğini hesap eden Ak Parti'de, adayın değişliği bekleniyor.

SAMSUN'DA ‘YERLİ' TEPKİSİ: 2014'te Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz, 24 Haziran'da milletvekili seçilince yerine Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin getirildi. Şahin'i çizen Ak Parti yönetimi, eski bakan Mustafa Demir'i aday gösterdi. Ancak Demir'in Trabzonlu olması Samsun'da tepkilere neden oldu. Millet İttifakı'nda İyi Parti'ye bırakılan Samsun'da, bu partinin göstereceği adayın güçlü biri olması halinde Demir'in şansının zor olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (4)
ALİ YILDIRIM 1 yıl önce
Kahramanmaraşa akp den odun koy seçilir neden acaba şanlıurfa kadar olamıyoruz
kahraman 1 yıl önce
k.maraş adayıda çekilmeli.neden aday kötü olduğu için değil tepeden ime beklenmedik gelişmeye tepki çok.dileğimiz hayrettin bey de mutlaka iyi insan dır iyi olmak kafi gelmiyor.mesela bu işleri m.ünal yapıyor o il merkezine hakim olmak istiyor despotluk algısı var.yoksa şu bu konu değil.o kadar sessiz tepki varki burada aşiret olmadığından...helal olsun urfaya ......
atmaca 1 yıl önce
bizide yıllarca muş lu ve adıyamanlı yönetti bu en azından k.maraş lı göksunlu.
köylü 1 yıl önce
Kıyıda köşede kalmış insanlar kimin umurunda ? Neler yapılıyor o insanlar için. İnsanlar nasıl geçim sağlayacak şu kış gününde ? Köyler bomboş . şehirlerde işsizlik var. Sebebi insanların doğduğu yerde doymaması. Bu da göç demek
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?