AK Partili Ünal: "Kahramanmaraş'ta turizm yolu oluşturacağız!"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Şanlıurfa Göbeklitepe, Gaziantep Zeugma ve Kahramanmaraş Germanicia hattı üzerinde bir turizm yolu oluşturma çalışmamız var." dedi.

AK Partili Ünal: "Kahramanmaraş'ta turizm yolu oluşturacağız!"

Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Cesur, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara ile Elbistan Belediyesini ziyaret etti.

Vatandaşlar ve belediye personeli tarafından karşılanan Ünal, daha sonra Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'den seçimin ardından yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı. 

Kaymakam Özkan Demir'in de katıldığı ziyarette Ünal, Gürbüz'e "Hayırlı olsun" dileğini iletti.

Mahir Ünal, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Elbistan'ın ayakta olan tek beylik başkenti olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş'ın da Dulkadiroğlu Beyliği'nin başkentliğini yaptığını ancak ilçeler içerisinde beylik başkenti olarak Elbistan'ın bulunduğunu dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile o dönemde bir çalışma yaptık. Ulu Camiyi merkeze alarak tarihi dokuyu yeniden canlandırmak için bir master plan hazırlandı. Şimdi onun uygulama planı Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz beyle hayata geçiyor. İnşallah eylül ayında Elbistan Şehir Müzemizi hayata geçireceğiz. Önümüzdeki iki ay içerisinde Askerlik Şubemizin yerine Kültürhan gibi büyük bir Bilgi Kültür Merkezi inşası başlayacak. Amacımız sadece Elbistan'ın değil Afşin'in, Göksun'un yani kuzey ilçelerin hem yayla turizmi, hem kış turizmi hem de tarihi ve inanç turizmi açısından bir cazibe merkezi haline gelmesi."

- "Turizmin taşıyıcı gücü 2023 EXPO olacak"

Ünal, bölgesel ölçekte Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile önemli çalışmalarının olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa Göbeklitepe, Gaziantep Zeugma ve KahramanmaraşGermanicia hattı üzerinde bir turizm yolu oluşturma çalışmamız var. Göbeklitepe'yi görmeye gelenlerin aynı zamanda Gaziantep'teki Zeugma'yı, Zeugma'yı görmeye gelenlerin Germanicia'ı, Germanicia'yı görmeye gelenlerin de Göksun, Afşin ve Elbistan'ı görmeye gelmesini istiyoruz. Burada bir hat oluşturmak, bir turizm yolu oluşturmak için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlıklarımız ve valiliklerimiz bir çalışma yürütüyor. Turizm işinin taşıyıcı gücü de 2023 EXPO olacak. Çünkü 86 ülkeden Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon turist gelecek. Biz 86 ülkeden gelecek 2 milyon turisti, Göbeklitepe'ye de Zeugma'ya da Eshab-ı Kehf'e de getirmek istiyoruz. Göksun, Afşin ve Elbistan'a getirmek istiyoruz. Büyük bir planlamamız var. Çok şükür şu ana kadar hayal ettiğimiz her şeyi gerçekleştirdik. Bundan sonra da gerçekleştireceğiz." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
rozturk.59
rozturk.59 - 5 ay Önce

Bıkmadınız Yalan Söylemeye. Hiç Utanmıyorlar da. Ar Namus Tertemiz...!!!???

ali
ali - 5 ay Önce

germenica antik kenti bulunalı 10 sene oldu 10 yıldır yatarak mı bu memlekte bişey yapacaksınız. 10 sene olmuş hala yapacaz edecez ayıp. şimdiye sit alanının yüz kere yıkılıp yapılması gerekirdi.

zeki
zeki - 5 ay Önce

sizin bu şehre bi faydanız olmaz

46lık
46lık - 5 ay Önce

Mahir başkan ŞU MEMLEKETE BİR FAYDAN OLSUN ARTIK YETER.

SARI
SARI - 5 ay Önce

Aklin olada inanasin 17 sene afrikadamiydin hosgeldin. ALLAH i yaptiklarinizdan habersiz sanmayin ZALIM ZULMEDER KADER ADALET. EDER

Hasan
Hasan - 5 ay Önce

Yav kardesim Allah askina birak bu sacma soylemleri sen turizm yolunu gec su koy garaji kavsagiyla istasyon koprusunu bati koyleri koprusunu yap yeter. 3 yildir koy garaji kavsagini yapamadiniz simdi hangi yuzle yol yapmadan bahsediyorsun...

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 5 ay Önce

önce normal yolları yapın bitirinde ondan sonra belki uzaya çıkarız...

halk
halk - 5 ay Önce

ilk önce çevre kirliliğine bir çözüm bulun bence, gelen turistler adana yolu tarafından gelirse kokudan boğulabilir :D pis fabrikaların pis artıkları çayları ve havayı kirletmeye devam ediyor, şşşşşşşşşş uyumaya devam.

ede
ede - 5 ay Önce

o değil de expo 2023 sayın mahçiçeğin projesi değil mi, harbiden o nerde ? yoksa o da mı kavgalı, baksana kimsenin yüzü gülmüyor.

Murat
Murat - 5 ay Önce

Döngele mahallesine parke dosemek icin ödenek yok diyorsunuz elbistan- afsinde ticaret yolu kuruyorsunuz

Ahmet enes
Ahmet enes - 5 ay Önce

Sen kul hakkı yeme,insanların ekmeğiyle oynama,oynayanlara göz yumma yeter.Sizi Allah ıslah eylesin.İçinizde azıcık Allah korkusu varsa bu söz yeter.

vatandaş
vatandaş - 5 ay Önce

beylik mi :D çok yaşa beyim çok yaşa :D

Yapacuuuu edecuuu
Yapacuuuu edecuuu - 5 ay Önce

Turizm Bakanlığı da yapmış olan zati muhteremden tek beklentim turizm namına kahverengi teneke tabelalar yaptirsa yeterli. Neyin nerede olduğunun anlaşılmadigi yer maraş malesef. Yedi güzel adam müzesi yazan elektrik direğine tutturulmus levha sadece biri.


SIRADAKİ HABER