Ali Öztunç'tan Çevre Bakanlığı’ndan beyin yakan genelge

Bakan Kurum imzalı genelgenin, 2 maddesinin birbiriyle çelişmesi tepkilere yol açtı... CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç “Bürokraside liyakati bitirirseniz skandal genelgeler yazılır. Atanmış bakanlar sadece imza atar” dedi.

SİYASET 05.07.2021, 08:46
Ali Öztunç'tan Çevre Bakanlığı’ndan beyin yakan genelge
banner257

Marmara Denizi'ndeki müsilajı temizlemek için çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yürütülen eylem planı çerçevesinde bir genelge hazırladı. Genelgede alınacak önlemler sıralanırken birbiriyle çelişen maddelere yer verildi. Çevre Bakanı Murat Kurum imzalı genelgede, arıtma tesislerinin uyumlu hale gelmesi için 6 ay süre verildiği belirtilerek, “6 ay içerisinde proje onay işlemlerinin tamamlanması, 1 yıl içerisinde inşaat ihalesi işlemlerinin sonuçlandırılması, 3 yıl içerisinde tesislerin inşaatlarının tamamlanarak işletmeye alınması gerekmektedir” uyarısı yapıldı.

Aynı genelgede, bir form doldurularak il müdürlüğüne dilekçe verilmesi halinde proje onay genelgesinden muaf kalacakları da belirtildi. İki maddenin birbiriyle çelişmesi tartışmalara yol açtı.

‘3 YILIN ÖZETİ BUDUR'

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, genelgeyi ‘yeni Hükümet sistemine' benzetti. Öztunç tepkisini şöyle dile getirdi: “Son 3 yıldır yaşadığımız her şeyi özetliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra aynı hatalar yapılıyor. Bir KHK çıkıyor yeni bir düzenleme geliyor, daha sonra ardından başka bir KHK ile de onu düzeltiyorlardı. Burada bir level atlamışlar, aynı genelge ile hem süre verilmiş hem muafiyet. Bürokraside liyakati bitirirseniz böyle genelgeler yazılır. Atanmış bakanlar da sadece imza atarlar.”

Yorumlar (4)
albatros46 3 hafta önce
eser sizin eseriniz gazi mustafa kemalin kurdugu partiyi bitirdiniz adam gibi bir siyaset yapamadiniz /// denize dusen yilana sarilir misali anadolu halkida anakondaya sarildi
Yorgun biri 3 hafta önce
Bu şehir akp ve MHP'den kurtulmadigi sürece vasat bir şehir olmaya devam edecektir. Sonuçta adamlar ceketimi koysam iktidarım kafasında onun peşinden gidenlere de ne demeli yazık
Albustanlı josef 3 hafta önce
Elbistan afşin 30 yıldır termik külü zehiri soluyor , yetmiyor üstüne elektriği de zamlı ödüyor.
zekeriya uzun 3 hafta önce
maraşın bir ayıbı
30°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:25
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:53
Yatsı 21:24