Aycan: Emekliler geçinemiyor maaşları atırılmalıdır

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında yaşlıların sorunlarına değindi.

SİYASET 12.07.2019, 19:06
Aycan: Emekliler geçinemiyor maaşları atırılmalıdır
banner257

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında yaşlıların sorunlarına değindi.

11 Temmuz'un Dünya Nüfus Günü olduğunu anımsatan Aycan, 65 ve üstü yaşın yaşlı nüfus olarak kabul edildiğini anımsattı.

Dünyada yaşlı nüfusun her geçen gün arttığını, Avrupa ülkeleri, Japonya gibi ülkelerde yaşlı nüfusun yüzde 20'nin üstünde olduğunu kaydetti.

Aycan, Türkiye'de yaşlı nüfusun yüzde 8,8 olduğunu, 2023 yılında bu rakamın yüzde 10,2'ye çıkacağını söyledi.

Toplumdaki yaşlı nüfusun artmasına bağlı olarak sorunların da arttığına işaret eden Aycan, yaşlı nüfusun beslenme, barınma, yaşlılığa uyum sağlama ve Alzheimer hastalığı gibi sıkıntılarla karşılaştığını anlattı.

Yaşlıların ekonomik sorunlarına işaret eden Aycan, "En önemli sorunlarından biri de düşük gelir. Bununla birlikte hayat standardının düşmesi. Yaşlılarımız emekli olurken yüzde 60 oranında gelir kaybı yaşıyor. Buna bir çözüm bulunması lazım. Yaşlılarımıza, çalışırken verilen maaşın aynısının verilmesi gerekir. Ayrıca hiçbir geliri olmayan yaşlılarımız var. Devlet bunlara bir maaş veriyor ama bu rakam düşük. Bu aylığın da yükselmesi lazım. Gelir sıkıntısı yaşayan yaşlılar çalışmak zorunda kalıyorlar. Hatta çoğu zaman da emekli aylıkları kesilmesin diye gayri resmi çalışıyorlar. Yaşlılarımızın ekonomik sorunlarının çözülmesi için maaşlarının yükseltilmesi gerekir." diye konuştu.

Aycan, yaşlılardan sağlık harcamaları nedeniyle katkı payı alındığını, bunun zaten düşük olan emekli aylıklarının daha da düşmesine neden olduğunu, bu nedenle katkı payı kesilmesi uygulamasından vazgeçilmesini istedi.

Sefer Aycan, dünyada huzurevi konseptinin yeni bir bakış açısıyla evde bakım anlayışına dönüştüğünü, Türkiye'nin de bu bakış açısıyla ilgili bakanlıkların ortak politikasıyla yaşlıların kendi sosyal çevresinde kalmasını sağlayacak şekilde hizmet vermesi gerektiğini kaydetti. Aycan, özel huzurevlerinin ücretlerinin çok yüksek olduğunu, bu konuda da bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (9)
ALİ YILDIRIM 12 ay önce
MHP milletvekillerinin bir derdi var akp desteklemek icraat yok böyle giderse %5 oy anca alırlar mhp tüzük değişikliği yapsın 1. madde kayıtsız şartsız akp desteklemek yazsın.
Kaya 12 ay önce
Dinleyen çok çözüm yok
Nuran Karapatlak 12 ay önce
Aman vekilim. Ne olur emekliye karışmayın. T. H. Yollarına laf etti iz hazır K. Maraş'a günde 2 sefer yapan uçaklar 1'e düştü. Hazır emeklinin maaşını da elinden aldırırsınız sonra.
Fatih 12 ay önce
Bu konusmanin uzerine ya devlet bahceliden yada Akp den firca yersin siz abilerinizden izin almadan nasil konusuyorsunuz
yavuz 12 ay önce
insanlar artık geçim sağlayamıyor bakıyorsunuz bir evin tamamı çalışıyor geçinebilmek için emeklilik maaşları çok çok düşük yeter siz komik rakamlar
rozturk.59 12 ay önce
Yalan Yalan Yalaaannn...!!!???
Mustafa 12 ay önce
Arada bir de olsa konuşayım bari demiş genede sağolsun
mustafa 11 ay önce
bü ülkede en rahat emekli bırakın demogajiyi garenti maas esnaf dükkkan kiarsını primini ödeyemiyor. emekllilerin yaklasık yarısıda ek iş yaparak parakazanıyor emekllilerin %50 milyoner
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?