Babacan: Gübreye yüzde 50 destek, borçlara faizsiz 2 yıl erteleme

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Sivas il kongresinde konuştu. DEVA Partisi’nin tarım eylem planından da bahseden Babacan çiftçilere ve hayvancılara yönelik vaatlerini anlattı.

SİYASET 20.11.2021, 23:31
Babacan: Gübreye yüzde 50 destek, borçlara faizsiz 2 yıl erteleme
banner257
banner226

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Sivas il kongresinde konuştu. Sözlerine Dünya Çocuk Hakları gününü kutlayarak başlayan Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Askerin parmak salladığı günler asla geri gelmeyecek’

“Türkiye’yi hızla huzura, barışa ve adalete götüreceğiz. Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O eski günlerdeki gibi birilerinin makbul vatandaşlarıymış, ötekilermiş, berikilermiş, ayrımcılık falan olmayacak. Sokak ortasında ‘Nerede bu devlet’ diye kendini sahipsiz hisseden vatandaşlarımız olmayacak. Askerin parmak salladığı, bürokrasinin kendini siyasetin üzerinde gölge irade ilan ettiği, yargının kendisini yürütmenin yerine koyduğu günler asla gelmeyecek.”

‘Adaletsiz bir hesaplaşma huzur getirmez’

“Gücü ele geçirenin zayıfı ezdiği, nöbetleşe zorbalığın hüküm sürdüğü bir Türkiye’ye, bir daha asla izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi, öfkeye teslim etmeyeceğiz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; her gecenin bir sabahı, her kışın bir baharı, her kavganın bir barışı vardır. Kutuplaşmadan, bağırış çağırıştan kimseye bir hayır gelmez. Adaletsiz hesaplaşma huzur getirmez. İşte biz bu nöbetleşe zorbalık dediğimiz yola, bu kısır döngüye girmeyeceğiz.”

‘Kazanılmış hakların, helal lokmaların güvencesiyiz’

“Yola çıkarken yazdığı hedeflerin, ideallerin, sözlerin hepsini yolda yürürken kaybetmiş bu iktidarı ilk seçimde uğurlayacağız. Ancak ülkemizin bir intikam ve rövanş sarmalına, bir devri sabık dönemine girmesine de izin vermeyeceğiz. AK Parti’ye destek vermiş tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Hiç kaygınız, korkunuz, endişeniz olmasın. Kazanılmış haklarınızın, helal lokmalarınızın hepsinin güvencesiyiz. Tüm haklarınız, hukukla teminat altındadır. Bugünkü iktidar tarafından iade edilmemiş, gasp edilmiş tüm hakları da derhal tanıyacağız. Şu anda küçük, marjinal bir grup var. Daha muhalefetteyken iktidarın gidici olduğunu anlayınca parmak sallıyor. Bunları görüyoruz. Hiç merak etmeyin o devirler bitti. Biz o parmak sallayan zihniyete de pabuç bırakmayız. Kimse boşuna heveslenmesin.”

‘Hiçbir ev açlığa, yokluğa terk edilmeyecek’

“Sosyal yardımlar için kimseyi devletin kapısında süründürmeyeceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı kendimiz tespit edeceğiz. Bir hanenin aylık geliri neymiş, o eve ayda ne kadar para giriyormuş, buna bakılacak. Baktık ki dengesizlik var, asgari yaşam şartlarını sağlayacak rakam neyse onu devlet olarak ödeyeceğiz. Hiçbir ev açlığa, yokluğa terk edilmeyecek. Biz buna asgari geçim desteği diyoruz.”

‘İktidar kasayı boşalttığı için sosyal yardımlar yeterli değil’

“Bugünkü sosyal yardım mekanizmalarından asla geri düşmeyeceğiz. Kimse, kimseyi kandırmasın. Tüm o sosyal yardımlar devletin kasasından, bu milletin vergilerinden ödeniyor. Bugünkü iktidar kasayı boşalttığı için, ülkenin rezervlerini tükettiği ve yedek akçelerini sıfırladığı için yapılan yardımlar da yeterli değil. Geçime yetmiyor.” 

‘Bebekler için bir yıl boyunca süt ve bebek maması desteği vereceğiz’

“Devleti kimsesizlerin kimsesi yapacağız. Halihazırdaki doğal gaz desteği, kömür yardımı gibi uygulamaları güçlendirerek devam ettireceğiz. Yeni doğan bebeklerin sağlıklı yetişmesi amacıyla bir yıl boyunca süt ve bebek maması başta olmak üzere ne destek gerekiyorsa vereceğiz. Hiçbir yeni evli gencimiz ilk bir yılın mali külfetini düşünmeyecek. Biz, her çocuğun rızkıyla doğduğuna inanırız. Bunun sağlanacağı mekanizmaları devletin oluşturması lazım.”

Gübreye yüzde 50 destek, borçlara faizsiz 2 yıl erteleme

DEVA Partisi’nin tarım eylem planından da bahseden Babacan çiftçilere ve hayvancılara yönelik vaatlerini şöyle anlattı:

“Tarım desteklerini, yani çiftçinin üreteceği ürüne vereceğimiz destekleri daha ekim olmadan önce açıklayacağız ve üretimin olduğu yıl içinde vereceğiz. Çiftçimize kullandığı gübrenin yüzde 50’sini destek olarak vereceğiz. Çiftçilerimizin birikmiş kredi borçlarını önce donduracağız, faizi sıfırlayacağız ve 2 yıl ödemesiz uzun vadeye yayacağız. DEVA iktidarında Ziraat Bankası’nı yeniden çiftçinin bankası yapacağız. İktidarımızın ilk 5 yılında Türkiye’nin tümünde tüm tarımsal sulama yatırımlarını bitireceğiz. Hem çiftçinin üzerindeki maliyeti azaltacağız hem de suyu tasarruflu kullanacağız. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe özel, düşük fiyatlı tarife uygulayacağız. Yem masrafının cinsine göre yüzde 50’ye kadar olan kısmını devlet olarak karşılayacağız.”

banner261
Yorumlar (6)
Maraşş46 1 hafta önce
Şunu yapacaz bunu yapacaz;nasıl yapacaksınız bunları,hikayeniz ne projeleriniz neler kaynakları nasıl bulacaksınız,hiç bir somut proje yok;şapkadan tavşanmı çıkaracaksınız?
Hüseyin Dökme 6 gün önce
Paraları rantabıl olmayan millet bahçelerine gömerseniz olacağı budur.Üretmeyen ekonominin sonu budur.
Hasan tuğcu 7 gün önce
Mehmet şimşek ile beraber daha önce yaptı yine yapar bu adam . Güveniyorum …
MEHMET YİNANÇ 1 hafta önce
Bulduk 2.Demirel'i, dilin kemiği yok ki salla gitsin. Yersen tabii.
Yusuf 1 hafta önce
Hala eski modeli getireceğim diyor
Gübreye destek verecek mis.
Destek verme ucuzlat,veya benim alım gücümü artır...
Yardım yapmayın, iş verin çalışsın
Uretene verin yatana değil
Gayeniz bağımlı bir toplum yaratmak olmasın,
Bunu mevcut iktidar yapıyor...
Armut 1 hafta önce
Bu dediklerin afrika ülkesinde geçerli babakar parti kuracağına fabrika kur da başarını görek parti kurmaya para var fabrika kurmaya para yok
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı