Başbakan Ahmet Davutoğlu Kahramanmaraş'ta halka hitap etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Kahramanmaraş'ta Müftülük Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Davutoğlu burada partililere hitap etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kahramanmaraş'ta halka hitap etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Kahramanmaraş'ta Müftülük Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Davutoğlu burada partililere hitap etti.

26 Ekim 2014 Pazar 16:51
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kahramanmaraş'ta halka hitap etti
banner208
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bilinsin ki bu topraklarda bir daha kimse kıyafeti, inancı, düşüncesi dolayısıyla tahkir edilmeyecek, kimseye zulüm yapılmayacak, kimseye işkence yapılmayacak, her bir vatandaşımız onurla ve başı dik bir şekilde bu topraklar üzerinde vatandaşlık haklarını kullanacak" dedi.

Davutoğlu, Müftülük Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde, ''Bir şehir kendi kaderine sahip çıkarsa, dünyanın en güçlü orduları dahi o şehri durduramaz'' düşüncesini Kahramanmaraş'tan öğrendiklerini söyledi.

"Kahramanmaraş'ın ruhu yaşadıkça milli irade bu topraklarda egemen olacak. Hiç kimse milletin birlik ve beraberliğini bozamayacak" diyen Davutoğlu, Kahramanmaraşlıların müstevlilere karşı, ''Sünni mi Alevi mi, Türk mü Kürt mü'' demeden birlikte ayağa kalktığını vurguladı.

Tören alanına gelirken bir kişinin kendisine selam vermek istemesi üzerine durduğunu aktaran Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Dedi, 'Ben Alevi dedesi Mehmet Yıldırım, Hak, Muhammed, Ali yardımcınız olsun' dedi. Otobüsüme aldım, beraber geldik. İşte bir dönem bu topraklarda Sünni, Alevi diye fitne tohumu ekmek isteyenlere verilecek en güzel cevap budur. Buradan bütün Kahramanmaraşlılar adına, bu topraklarda herhangi bir şekide fitne tohumu ekmek isteyenlere, bu meydandan seslenerek diyoruz ki, biz hicretin ruhunu benimsemişiz, biz, Hazreti Hüseyin'in, ehli beytin yolunun yolcularıyız, bizi kimse ayıramaz, bölümez, bizim aramıza tefrika sokamaz."

- "Sütçü İmam'ın rüyasındaki Türkiye bu"

Davutoğlu, Kahramanmaraş'ı, ''Milli birlik ve beraberliğin temsil edildiği diyar'' olarak nitelendirerek, "Kahramanmaraş ayaktaysa ve dimdik tarihin önünde huzurdaysa Kahramanmaraş bütün Türkiye'nin sembol şehri olmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve 2002'den bu yana yapılan diğer seçimlerde AK Parti'ye gösterdikleri büyük ilgiden dolayı teşekkür eden Davutoğlu, alandakilere "Verdiğiniz emanete sahip çıktık mı? Milli iradeyi egemen kıldık mı? Milli iradeye oynanan oyunlar karşısında aynı 1920'nin 12 Şubatında olduğu gibi Kahramanmaraşlılar gibi dimdik ayakta durduk mu" diye sordu.

Alandakilerden "Evet" yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"28 Şubat'ta bu topraklarda Sütçü İmam'ın torunlarına birçok yasaklar uygulandı. İşte burada başörtülü kardeşlerim, başı açık kardeşlerim yan yana ama öyle günler, dönemler geldi ki Sütçü İmam'ın ruhunu azap edercesine başörütülü kardeşlerimiz kapı önlerinde bekletildiler, tahkir edildiler, 'dışarı' diye hakarete maruz bırakıldılar. Geçen sene TBMM'de 30 Eylül reformlarından sonra kahraman bir Kahramanmaraşlının, Erdem Bayazıt rahmetlinin kızı Sevde Hanım, TBMM'ye başörtüsüyle dimdik girdi. İşte bizim Sütçü İmam'a sadakatimiz ve ahdimiz budur. Bu sene de ortaöğretimde başörtüsüne özgürlük verildi. Artık ülkede başı açık, başörtülü ayrımı olmadan her bir kardeşim, bacım kamuda beraber çalışıyor, okulda beraber okuyor, Meclis'e el ele birlikte giriyor. İşte Sütçü İmam'ın rüyasındaki, hülyasındaki Türkiye bu."

Kalabalığa, "Sütçü İmam'ın emanetine sahip çıktık mı, onun yaptığı gibi başörtüsüne uzanan ellere haddini bildirdik mi" diye soran Davutoğlu, 'Evet' yanıtını aldı. Bunun üzerine Başbakan Davutoğlu, "Bilinsin ki bu topraklarda bir daha kimse kıyafeti, inancı, düşüncesi dolayısıyla tahkir edilmeyecek, kimseye zulüm yapılmayacak, kimseye işkence yapılmayacak, her bir vatandaşımız onurla ve başı dik bir şekilde bu topraklar üzerinde vatandaşlık haklarını kullanacak" değerlendirmesinde bulundu.

- "Çok oyunlar oynandı, tuzaklar kuruldu"

Türkiye'de 12 yıl içinde büyük projelerin, reformların gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, Türkiye'nin borç isteyen bir ülke olmaktan çıkarak en çok yardım yapan, borç veren ülkeler arasına girdiğini vurguladı.

Alandakilere bu durumdan memnun olup olmadıklarını soran Davutoğlu, olumlu karşılık almasının ardından, "12 Şubat ruhu budur, 12 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın gerçekleştirdiği o milli irade devriminin bugünkü karşılığı borç alan değil, borç veren Türkiye'dir. Emir, talimat alan değil, dünyada, her yerde hakkı haykıran Türkiye'dir" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin 12 yıl önce bir tankını tamir ettirebilmek için başka ülkelere ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Onlara yalvarıyorduk, 'Şu tankı modernize etseniz' diye. Gemilerimiz için başka ülkelerde sıraya giriyorduk. Toplarımız, füzelerimiz başka ülkelerden alınıyordu. Böyle bir ülke kendi istiklalini koruyabilir mi? Ne yaptık? 12 yıl içinde Altay tankını, kendi tankını üreten bir ülke olduk. 12 yıl içinde kendi savaş gemilerini yapan bir ülke olduk. İnşallah yakında kendi savaş uçağını yapan bir ülke olacağız. İşte Rıdvan Hoca'nın, Sütçü İmam'ın istediği, hayal ettiği Türkiye buydu. Bu milli iradeyi egemen kılan kadrolara çok oyunlar oynandı, tuzaklar kuruldu, nice tuzaklar kuruldu. Gezi olaylarını bahane edip sokaklarda milleti, millete kırdırmaya çalıştılar. Daha sonra 17-25 Aralık diye yine zulm etmeye, baskı kurmaya çalıştılar. Şimdi de Kobani olayları diye aynı baskıyı uyguladılar. Ama Anadolu insanı, Trakya insanı, ülkemin güzel insanları, Kahramanmaraş'ın yiğit insanları çıktılar ve 30 Mart'ta gereken cevabı verdiler. 30 Mart'ta bütün bu oyunlara 'dur' dediler."

- Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu

Daha sonra başka tezgahların kurulduğunu, milli iradeyle tek tek başa çıkamayanların toplanıp dışardan gelen talimatla, ''Çatı aday'' denilen ortak adayı çıkardıklarını dile getiren Davutoğlu, "Ama Kahramanmaraş ne dedi, 'Bize çatı değil, milli iradeye dayalı temel lazım, tarihi temel, zemin lazım' dedi" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı seçiminde gösterilen destekten dolayı Kahramanmaraşlılar'a teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü biliyorlardı ki cumhurbaşkanı adayı, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rıdvan Hoca'nın, Sütçü İmam'ın ideallerini, inançlarını, onurunu, vakarını temsil ediyordu ve Cumhurbaşkanımız seçildi. Büyük bir onurla ilk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir cumhurbaşkanı diğerine barış içinde görevini tevdi etti. Bakın şimdi Kılıçdaroğlu ne diyor, Cumhurbaşkanımız '29 Ekim'de bütün Türkiye'ye buyrun, gelin resepsiyonda beraber olalım' diyor. Cumhurbaşkanımızın bu davetine Kılıçdaroğlu diyor ki 'Oraya giden kirlenir.' Kahramanmaraşlılar bu ne demek biliyor musunuz? Cumhurbaşkanımıza yüzde 71 oy veren Kahramanmaraşlılara 'kirli' demek."

Alandakilere sorduğu "Buna izin verecek misiniz" sorusuna, 'Hayır' karşılığını alan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sizin oylarınız ana sütünüz kadar ak ve helaldir.  Cumhurbaşkanımızı seçen sizsiniz, Kılıçdaroğlu değil. Tertemiz oylarınızla seçtiğiniz Cumhurbaşkanımıza sahip çıkacak mısınız? Esas cumhurbaşkanlığı ne zaman kirlendi biliyor musunuz? 27 Mayıs'ta. 27 Mayıs'ta bu milletin iradesiyle seçilen cumhurbaşkanı, rahmetli Celal Bayar, Çankaya Köşkü'ndeyken bir sabah darbeciler onu alıp Yassıada'ya, rahmetli Adnan Menderes ile götürmek için geldiklerinde onlara direndi. Onlara direndi ve neredeyse sürüklenerek, zorla Çankaya Köşkü'nden çıkarıldı. O sabah ve o gece CHP, bu Kılıçdaroğlu'nun partisi ne yaptı biliyor musunuz? O darbecilere alkış tuttu, Çankaya Köşkü'ne sürülen o lekeye sahip çıktı. Çankaya Köşkü'nü kirleten birisi varsa darbecilere, vesayetçilere, cuntacılara destek olan Kılıçdaroğlu'nun kendi zihniyetidir. Tarihinde ilk defa doğrudan halkının oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızın verdiği resepsiyona gitmek, Kahramanmaraşlıların ve Türkiye'nin verdiği yüzde 52 oya, Kahramanmaraşlıların verdiği yüzde 71 oya saygı duymaktır. Tertemizdir bu oylar ve milletin kendi iradesine sahip çıktığı oylardır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gören göz 2014-10-28 10:34:26

Bizmi körüz yoksa bende gittim oraya detaylı şura açıldı diye birşey yoktu nerenin açıldığı belli değildi.Herzamanki yaptıkları açtık cediler bitti hatta o yazıların dağıtılan broşürlerin ısrarınıda ben yaptımda bir zahmet anca bu kadar açıklayabildiler ondanda kimse birşey anlamış değilde birsenmi anladın.Anladıysan biliyorsan teşkilatın açıklayamadığını açıklada öğrenelim cahil kalmayalım senide boşu boşuna klavye başında yormayalım.

Avatar
maraşlı 2014-10-28 09:20:21

kafanı yorma sen ben 2002 bu yana hep bu partiye oy atan biriyim ve mitingide pazar çalışdığım için tv den seyrettim hatta sabahki stk konuşmasınında hepsini dinleyen biriyim

Avatar
Vatandaş 2014-10-27 18:54:19

Törene gelseydiniz nerelerin açılışının yapıldığını görürdünüz buraya yorum yazanlar belli bi siyasi görüşün adamları. ama halk zaten görüyo nelerin olduğunu burda klavye delikanlılığı yapanlarda boş yere zaman harcıyor.

Avatar
Maraşlı 2014-10-27 17:24:51

giden gazeteciler bilmiyor ki belki başbakana sorsanız yahu ben ne açılışı yaptım der :)

Avatar
maraşlı 2014-10-27 16:50:33

haber46 Başbakan nerelerin açılışını yaptı bir yazsanız da öğrensek

Avatar
MARAŞLI 2014-10-27 16:39:57

ORDA DURACAKSIN SEN SEÇMİYORSUN SEN SEÇİLENE OY VERİYOSUN ODA BİDAHA SEÇİLMEK İÇİN MARAŞIN SORUNLARINI DEĞİL YALAKALIĞI SEÇİYOR.

Avatar
Mert 2014-10-27 12:20:32

Çok güzel içi boş bir konuşma yapmış.Biraz birlik beraberlik biraz başörtüsü birazda maraşın verdiği destekten dem vurmuş şehrin gazını almış gitmiş. Kendisininde söylediği gibi q oy veren şehre hizmet etmeye ne gerek var . Ceket koysalar oy veriyoruz zaten .

Avatar
şehri okuyan 2014-10-27 08:23:50

ökkeş 46 bey kesinlikle haklı türkiye gazatesi yazarı çlksaydı kaleye keşke en azından belki yalaka yazılar yazmaya içi titrerdi anlardı nekadar boş konuştuğunu

Avatar
EMİR 2014-10-27 00:28:28

ŞAİRLER BAŞKENTİNE HOŞ GELDİN BAŞBAKANIM, BUNCA ŞAİRLER YETİŞTİRMİŞ BİR MEMLEKET OLARAK, BU GÜZEL MEMLEKETİN SORUNLARINI SİZE İLETEMEYEN LİDER SEÇEMEDİĞİMİZ İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ,ŞAİRLERİ GİBİ LİDERLERE DE YÖNETİCİLERE DE İHTİYACI VAR BU MEMLEKETİN

Avatar
Toplu açılış :) 2014-10-26 23:49:15

A.Türkoğlu'nu kutluyorum. Doğru açıdan yaklaşmış olaya. Toplu açılış. Evet toplu ... :)

Avatar
Onikişubat 2014-10-26 23:46:53

şimdi sizin planaız kaç 46,benim geldiğim şehrin plakası o da 46.İkisini topla ettimi 92.toplu açılış yapacağımız şehrin plakasıda 46.topla şimdi:92 46=138.şimdi haftanın çalışma günleri 138 5=143 hesabın neresi yanlış.

Avatar
ökkeş46 2014-10-26 21:44:27

keşke kmaraşımıza kmaraş kalesinden baksaydı.Böyle bir şehir afganistanda yok her taraf gecekondu ne cadde belli ne sokak. inşallah yeni başbaknımız DAVUTOĞLU kmaraşa destek verir şehir imar yönünden diğer iller gibi olur. Batmana Avrupai stadyum yapılırken diyarbakıra havalimanı yapılırken neden maraşa hiç bi şey yapılmıyor

Avatar
asım 2014-10-26 20:59:31

nerede bu 146 gören duyan var mı?varsa bilelim...

Avatar
A.TÜRKOĞLU 2014-10-26 19:13:01

Evet toplu açılış yapılmş, hep birlikte, hepsi orada...

Avatar
Tekin 2014-10-26 19:07:31

143 tesisin açılışı vardı. Ney açmış haber46. 1 kaldırımlar söküldü 2 yeniden yapıldı 3 çarşıdaki çeşmenin contasımı değişti 4 başbakanın gececegi yere halı serildi 5 parti bayrakları asıldı heralde buna benzer 143 tesisin açılışı yapıldı.....

banner215

banner122

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225