Büyük Mağazalara Yasal Düzenleme

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen kanun teklifini yenileyerek TBMM Başkanlığına sundu.

Büyük Mağazalara Yasal Düzenleme

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen kanun teklifini yenileyerek TBMM Başkanlığına sundu.

18 Temmuz 2008 Cuma 10:40
Büyük Mağazalara Yasal Düzenleme
Teklif, büyük mağazaların hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında çalışmasını öngörüyor. Bu mağazaların haftada 1 gün kapanmasına da odalar ve belediyeler karar verecek. Büyük mağazaların kurulmaları ve ticari faaliyette bulunmaları ile denetlenmelerine ilişkin kuralları da yeniden düzenleyen teklife göre, hangi ad altında olursa olsun, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri sınırları içinde kalan, toplam alanı 400 metrekare üzerinde satış alanına sahip veya 3'ten fazla şubesi olan mağazaları kapsıyor. Teklif, büyük mağazayı, ''400 metrekarenin üzerinde satış alanına sahip olan süpermarket, hipermarket, megamarket, grosmarket, tanzim satış mağazası ve benzeri isimler altında tüketim maddeleri ile ihtiyaç malzemelerinin toptan veya perakende satışının yapıldığı işyerlerini, 3 ve üzeri zincir mağazaları'' olarak tanımlıyor. Teklife göre, büyük mağazaların kuruluşuna, büyükşehir belediyeleri ile belediyeler tarafından izin verilecek. Satış alanı 10 bin metrekareyi geçmeyen büyük mağazaların kuruluş izinleri, imar planında ticaret merkezi olarak ayrılmış alanlarda, doğrudan büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından verilecek. İmar planlarında ticaret merkezi olarak ayrılmamış alanlarda bu izin, ilgili odanın görüşü alınarak verilecek. Satış alanı 10 bin metrekareden fazla olan büyük mağazaların kuruluş izinleri ise imar planlarında ticaret merkezi olarak ayrılmış alanlarda, ildeki dernek ve odaların görüşü alınarak, doğrudan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanacak. Büyük mağazaların yakınlığı, birbirine 500 metreden az olamayacak. Hafta içi çalışma saatleri sabah 10.00, akşam 20.00 olacak. Büyük mağazaların haftanın bir gününde faaliyet gösteremeyecekleri (kapanmaları), odanın görüşü alınarak, bakanlık, büyükşehir belediyesi ve belediyelerce karara bağlanacak. Bu hüküm, belediye mücavir alanı dışında kurulan büyük mağazalara uygulanmayacak. -İzinsiz mağazalara ceza- Kuruluş izni almaksızın kurulan ve ticari faaliyette bulunan büyük mağazalar, büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından kapatılacak ve bunların işletmecileri satış alanları itibariyle 100 metrekare başına 1000 YTL para cezasıyla cezalandırılacaklar. Büyük mağazaların rekabeti bozucu nitelikteki faaliyetleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Rekabet Kurumu'na iletilecek. Büyük mağazaların tedarikçileri veya üreticileri ile yaptıkları sözleşmelerden doğan ihtilaflar, sözleşmelerinde belirtilmesi halinde oda veya TOBB tahkim kurullarında çözülecek.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126