Çerkesler 7 Haziran seçimlerinde hangi partiyi destekleyecek?

Demokratik Çerkes Hareketi (DÇH) 7 Haziran seçimleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Ak Parti'ye zehir zemberek eleştirilerde bulunan DÇH, 7 Haziran'da HDP'yi baraja karşı yalnız bırakmayacaklarını açıkladı.

Çerkesler 7 Haziran seçimlerinde hangi partiyi destekleyecek?

Demokratik Çerkes Hareketi (DÇH) 7 Haziran seçimleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Ak Parti'ye zehir zemberek eleştirilerde bulunan DÇH, 7 Haziran'da HDP'yi baraja karşı yalnız bırakmayacaklarını açıkladı.

17 Mart 2015 Salı 13:14
Çerkesler 7 Haziran seçimlerinde hangi partiyi destekleyecek?
banner208
 Demokratik Çerkes Hareketi (DÇH) tarafından yapılan basın açıklamasını yorumsuz olarak yayınlıyoruz:

DÇH’NİN, EMEĞİN VE KİMLİĞİN ‘ORTAK SEÇİM SİYASETİ’

DÇH’nin karar alma biçimi, en az aldığı karar kadar önemlidir. Bir süre önce ‘ortak seçim siyaseti’ geliştirme amacıyla yaptığımız tartışma çağrımıza istinaden insanlarımızın karar sürecine aktif katılımıyla netleşen seçim tutumumuz şöyledir:

- AKP’nin Çerkes karnesi.. Çerkes soykırımının tescilinin, Çerkes halk gerçekliğinin adını dahi anmadılar. Abhazya’nın tanınması ve ambargonun kalkması yönünde hiçbir girişimde bulunmadılar, Gürcistan’a askeri-siyasi hibeleri artırarak devam ettirdiler. Abhaz çocukları 23 Nisan Şenlikleri’ne almayan, Çeçen mültecilere sefaleti, istismarı reva gören, Çeçen cinayetlerinde dosyaları rafa kaldıran, Abhazya ve Osetya’yı Gürcistan’ın bir parçası görüp inkârcı anlaşmalar imzalayan, Abhazya’daki seçimler için İstanbul’da kurulan sandığa el koyan bir AKP’ye oy vermemiz elbette beklenemez.

- Çerkes toplumu içerisinden ‘bağımlı’ adaylar.. Bir adayın Çerkes kimliğini savunuyor olması elbette önemlidir. Ancak, bir yandan “Çerkes haklarını savunup”, diğer yandan ezenden yana olunması anlaşılır değildir. Bugüne kadar halklarımızı ve taleplerimizi kullanarak kişisel hesaplar içine girenler, AKP’den ‘milletvekilliği kapma’ gayesi taşıdıklarını, kendileriyle ilgili genel kanaati teyit ettiler. Buna karşılık bizler, toplumumuzu ve seçim sürecini; ortalamacılığın ve fırsatçılığın hükmüne bırakamayız.
İktidara ödül vermek, yaranmak için yarış içerisinde olan, kurumlarımıza aralıksız saldıran ‘Katiline âşık” anlayışları, gerek siyasi birikim gerek dik duruş gerekse entelektüel donanım anlamında Çerkesleri temsil edebilecek yeterlilikte görmüyoruz. Dolayısıyla bu özneler, seçimlere dair kararımızın dışındadır.

- Bağımsız aday Yalçın KARADAŞ’ı tanıyoruz, destekliyoruz.. Karadaş, emek bilincini Çerkeslik bilinci kadar güçlendirmeye açık, dik duruşa sahip bir insanımızdır. Her ne kadar Çerkes toplumu içerisinden “bağımsız aday” çıkarma koşulları henüz olgunlaşmamış olsa da; bir başlangıç niteliğinde cesur ve onurlu bir adım atmıştır. Bize düşen, bu onuru kendisiyle paylaşmak olmalıdır.

- Emekten ve halklardan yana bağımsız adayları destekliyoruz.. Her yanı eşitsiz ve hile dolu seçim sistemine emekten ve halklardan yana direnenlerin yanındayız.

- HDP’yi baraja karşı yalnız bırakmayacağız.. HDP’nin, ‘indirgemeci’ temelde geçmiş yaklaşımları ve gelecekte olası hatalarıyla ilgili eleştiri hakkımızı saklı tutarak; AKP diktasına karşı emekçi halkların dönemsel çıkarları adına HDP’ye destek veriyoruz.
Ülke genelindeki demokrasi mücadelesiyle “barış müzakereleri” arasındaki ilişki bağlamındaHDP’den açık talebimiz mevcuttur. Meclis’te “İç Güvenlik Yasası” ile faşizmi yasallaştırmaya çalışan AKP’nin “demokratik sistemi-barışı” getirmeyeceğini bilen HDP, Kürt meselesini seçimlere endeksleyen klasik AKP oyununu bozma eğilimindedir. HDP, “Müzakere adına AKP ile anlaşmalar yapıldığı” şeklinde dillendirilen söylenti ve kaygıları net pratiklerle giderdiğinde, tüm demokrasi güçlerinin HDP’ye azami destek vereceği kanısındayız.

- CHP’yi aşan CHP’li adaylar.. Yüzünü emeğin ve halkların mücadelesine dönen, Çerkeslerin ve tüm halkların taleplerine açık olan, bire bir bilinen adaylar, elbette diktaya karşı birleşen halkların yok sayabileceği adresler değildir. Bu CHP’li adayların, Çerkeslere ve tüm yurttaşlara, “AKP karşıtı” olmanın ötesinde sunabileceği veriler olmalıdır.

- Birleşik Haziran Hareketi.. Yüze yakın mecliste binlerce kişinin katılımıyla seçim tutumunu belirleyen, herhangi bir parti ile ittifak yapmayacağını, seçimleri aşan bir mücadele perspektifi olduğunu vurgulayan BHH’nin seçim tavrını kendi içerisinde tutarlı buluyoruz. Aynı zamanda BHH’nin, neo-liberalizme ve gericiliğe karşı olan adayları yalnız bırakmayacağı kanaatindeyiz.

Sadece Sandıkta Değil, Hayatın Her Alanında Eşitlik Mücadelesi!
Seçimlerle sınırlı bir yapılanma olmayan DÇH, ülkenin özgül koşulları gereği 7 Haziran Seçimlerini ve ‘seçim dayanışmasını’ oldukça önemli bulmaktadır. Özelde DÇH genelde Çerkes siyaseti açısından seçimler kuşkusuz önemli bir uğraktır. Ancak, DÇH siyaseti, seçimleri yok sayamayacağı gibi sandığa da indirgenemez. Sistemin salt seçimlerle değişmeyeceği yönündeki genel görüşümüzü korumaktayız.
Emeğin ve kimliğin birleşik mücadelesi, halkların ortak onurudur. Bu onurun paydaşları, seçimleri de birlik ve dayanışmayla karşılayacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Son Güncelleme: 17.03.2015 13:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa yıldır 2016-09-09 08:17:40

kusura bakmayın beyler.ben sizi desteklemem

Avatar
Adem berşr 2015-04-08 21:23:38

HDP yi Çerkes desteklemezbunlar Çerkes olamaz olsa olsa vatan haini olabilr demekki her toplumdan hain çıkıyor

Avatar
alpay turkoglu 2015-04-05 18:11:46

Kan akitarak demokrasimi okur yedigi tasa pisleyen bir halkla isbirligi yapan cerkes olamaz bizi temsil ettigini soyleyen bu vatandas kabul edebilecekmi yillardir sehit edilen askerleri agzindan cikani kulagi duyuyormu
Eminimki ne cerkeslik ne dil nede baska bir ozelligimizi tasiyordur bu vatandas yillarca huzur bozmaktan baska ne ise yaradi hdp=pkk
Mide bulandirdiniz her kimseniz ote iseyin burasi cami duvari

Avatar
salih akar 2015-03-28 01:15:15

Ben bu yazidan anlamadim HDP tum ezilen iscinin emekcinin partisidir.irkcilik yapmaniza gerek yok ister verirsin ister vermesin tek kelime kürtlere laf gelmesini istemiyoruz.HDP sadece kürt partisi deyil tum türkiye cumhuriyeti partisidir.

Avatar
Mehmet 2015-03-27 12:40:48

biz çerkezler vatanımız bayrağımız için seve seve can veririz hdp ile işimiz olmaz.kendi adına konuşsun bu konuşan.

Avatar
UĞUR TEKE 2015-03-19 21:22:32

ben çeçeni̇m ölümüne ak parti̇ di̇yorum durmak yok yola devam di̇yorum d
ünya li̇deri̇ büyük önder recep tayyi̇p erdoğan hedef 2023

Avatar
Abrek Nohçi 2015-03-19 17:10:59

metindeki şu cümleler ve kafkasyalıları doğrudan ilgilendiren diğer pek çok konu, anlaşılan yazıyı doğru dürüst okumayan, okuduğunu anlamaya çalışmayan bazı güç/iktidar/devlet-sever yorumcuları hiç ilgilendirmemiş:
"çerkes soykırımının tescilinin, çerkes halk gerçekliğinin adını dahi anmadılar. abhazyanın tanınması ve ambargonun kalkması yönünde hiçbir girişimde bulunmadılar. gürcistana askeri-siyasi hibeleri artırarak devam ettirdiler. abhaz çocukları 23 nisan şenliklerine almayan, çeçen mültecilere sefaleti, istismarı reva gören, çeçen cinayetlerinde dosyaları rafa kaldıran, abhazya ve osetyayı gürcistanın bir parçası görüp inkârcı anlaşmalar imzalayan, abhazyadaki seçimler için i̇stanbulda kurulan sandığa el koyan bir akpye oy vermemiz elbette beklenemez."

Avatar
Kralcı olmayan Çerkes 2015-03-19 17:02:32

sayın site yetkilileri, bu haberinizin altında kaynak belirtirseniz, bu açıklamanın "çerkesler adına" değil dçh adına olduğunu göremeyecek/öyleymiş gibi gösterecek kadar gözü dönmüş ırkçı-şoven, kürt/hdp düşmanı yorumların ne derece gereksiz olduğunu da sağlamış olursunuz. çerkesliği savunmak, bu yarı lümpen yarı milliyetçi kafalara, bunlara mı kalmış. selamlar.
dçh metni̇: http://demokratikcerkeshareketi.org/node/591

Avatar
Jankat Erdoğan 2015-03-19 16:51:04

haberin başında koyu harflerle demokratik çerkes hareketi (dçh) tarafından yapılan basın açıklaması” denilmesine rağmen, hiçbir şeyi doğru düzgün okumayan, yeterince bilgilenme ve düşünme gereği duymayan insanların çerkesler adına konuşmayın” ile söze başlamaları, aslında çerkesleri temsil” kılıfı üzerinden ırkçı-şoven dünya görüşünü yansıtmaktadır. dçhin sizleri temsil etmesini zaten beklemeyin. siz o temsiliyeti çdpde, akpde veya mhpde arayın. ve metnin orjinalini, sadece hdp kısmını değil tüm vurgularını ve altındaki koskoca imzayı şu linkten bir kez daha okuyun.
http://demokratikcerkeshareketi.org/node/591

Avatar
DÇH-İletişim Birimi 2015-03-19 16:36:07

esadece hdpde ibaret olmayan dçhni̇n seçi̇m tutumunun özeti̇ şöyledi̇r.. emeğe ve halklara düşman akpye ve taşeronlarına seçimlerde de set çekiyoruz.. tam bağımsız çerkes aday yalçın karadaşı, emekten ve halklardan yana bağımsız adayları, hdpyi destekliyoruz.. chpyi aşan, yüzünü emeğe ve halklara dönen chpli adayları, halkların yok saymayacağını düşünüyoruz.. seçimlerde ve her alanda emeğin ve kimliğin birleşik mücadelesini savunuyoruz..
selamalr. dçh-i̇letişim birimi

Avatar
DÇH İletişim Birimi 2015-03-19 16:34:59

merhaba, metni yeterince ve dikkatlice okunmadığını gösteren ve etiketleme yapma eğilimi yüksek olan yorumlar nedeniyle kısa bir açıklama yapalım: dçhnin seçim açıklaması, tüm çerkesleri değil, dçhlileri ve yaklaşık 1,5 ay önce başlattığımız ‘ortak seçim siyaseti geliştirme amaçlı tartışmaya katılanları bağlar. haber manşetindeki çerkesler” ibaresi sitenin sayın yetkililerinin bir editoryal tasarrufudur. ayrıca belirtmeliyiz ki; dçh, seçimlere katılan bir parti veya yapı olmadığı için dçhye oy yok veya var” türü yaklaşımlarında bir karşılığı yoktur. ve 1 sayfalık bu metindeki pek çok vurgu varken, sadece hdp ile ilgili kısma odaklanan anlayışların algıda seçicilik durumu ve ezilen/yok sayılan bir halk olmamıza rağmen diğer bir halka ya da o halkın partisine resmi devlet ağzıyla ırkçı-şoven yaklaşımların da çerkesliği temsil edebilmesi mümkün değildir. bizlere temsiliyet” vurgusu yapanlar, bu gerçeği de görmelidirler. selamlar. dçh-i̇letişim birimi

Avatar
Adighe ALİ 2015-03-19 10:28:13

siz kimsiniz arkadaş, niye çdh olarak açıklama yapmıyorsunuz da, çerkesler adına yapıyorsunuz açıklamayı, amacınız nedir, nasıl bir aymazlıktır, hem bağımsız aday gösterip, hemde hdp yi destekleyeceğiz demek, neyin kafasını yaşıyorsunuz. çekin ellerinizi çerkeslerin üzerinden yeter ettiğiniz..

Misafir Avatar
Dikkatli Çerkes 2015-03-19 18:27:18

Adighe ALİ, haberi dikkatle oku, haberin en başında koyu harflerle ne diyor bak. " Demokratik Çerkes Hareketi (DÇH) tarafından yapılan basın açıklamasını yorumsuz olarak yayınlıyoruz:"
Ayrıca DÇH bağımsız aday göstermiyor, onu bile yanlış okumuşsun! "Neyin kafasını yaşıyorsun" sorusunu kime sormalı şimdi onu cevapla.

Beğenmedim! (0)
Avatar
circassian 2015-03-18 13:22:42

artık çerkes partisi çdp ve çerkes adaylar varken hdp neymiş...??? oyumuz çdp adaylarına....

Avatar
Ali Şahin 2015-03-18 12:59:32

emredersiniz ,başka arzunuz ????

Avatar
sadık demir 2015-03-18 11:47:21

dçh çerkeslerde vatan hainlerine doğru bir eksen kayması mı yaratmak istiyor. o zaman dçh bir tek oy bile alamaz çerkeslerden. dçh nin işi şimdiden bitmiş. bir çerkes olarak daima barış, kardeşlik ve ülkenin birlik ve beraberliğinden yana oy kullanacağım. dçh yi tanımıyorum.

Avatar
sezai 2015-03-18 11:19:17

bizim kültürümüz ün liderliğini yapmak kimseye kalmamış bizler çerkez toplumları vatanına ihanet edenlerle aynı safta durmaz vatan için bayrak için savaşanların yanında olur dçh yide tanımıyoruz kuranlarıda tanımıyoruz.

Avatar
sinan alcan 2015-03-18 07:42:39

SiZ Nasıl Çerkez siniz. Hdp yi destekletecek kadar mi aklinizi yitirdiniz. Hdp ve chp nin eline kalirsaniz, nerden geldiyseniz oraya dönün diye Türkiye den surerler. Aklinizi kiraya vermeyin.

Avatar
hatko 2015-03-17 22:11:27

siz kim oluyorsunuz da çerkesler adına konuşuyorsunuz, siz beni temsil edemezsiniz sizin kime hizmet ettiğiniz belli kürt uşakları! çerkes ile kürtleri aynı safa koyabilecek aşağılıksınız

Misafir Avatar
kurdewar amedi 2015-03-28 13:32:02

Kürtler Çerkesler ve diğer halklar arasinda hiç bir fark yok kimse kimseden üstün değil aksine hak ve hukuk olarak yok sayılan halklariz . Selam ve saygilarimi iletiyorum tüm demokrat Çerkeslere.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ulaş koç 2015-03-26 17:57:20

Bende cerkez im kürtlerle cerkezleri aynı kefeye koymak derken bizim kürtlerden ne gibi bir ustunlugumuz var hatko ? Ne tip bir ırkcisin hangi ara faşist oldun ?

Beğenmedim! (1)

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225