banner230

CHP İl Başkanı Şengül’den Kılıçdaroğlu’nun isminin kaldırılmasına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Elbistan İlçesinde Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin kaldırılmasına tepki gösterdi.

SİYASET 20.01.2021, 14:23
CHP İl Başkanı Şengül’den Kılıçdaroğlu’nun isminin kaldırılmasına tepki
banner257

Parti binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e yönelik eleştirilerde bulunan CHP’li Şengül, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi Elbistan’da bir caddeye verilmişti. Dolayısıyla meclisin gündem dışı maddesi görüşerek ismin kaldırılmasına karar verilmiş. 2012 yılından buyana CHP il başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Elimizden geldiğince siyaseti önce nezaket biliriz ve bu nezaket duyguları içerisinde siyaset yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bizim önceliğimiz şehrimizin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak, her yurttaşın özgürce oy verdiği, tercih ettiği yöneticileri alaşağı etmek değil, onların performansını artırmak yönünde. Bu anlamda bir eksiği, bir yanlışı, bir eleştiri konusu olduğu zaman dikkat buyurun ben bunu basın aracılığıyla yapmıyorum.  O ilgili yöneticiyi arıyorum yaşanan eksikliği direk yüzüne ifade ediyorum. Şimdi bu siyasi nezaket olduğu gibi bizlerde idareciyiz, idarecinin performansını düşürmemek anlamında bu nezaketi gösteriyoruz. Ancak görüyorum ki, Büyükşehir Belediye Başkanı, bu nezaketten yoksun. Kendi meclisindeki, egemen meclisindeki meclis üyelerini dinlemeye bile tahammülü yok. Şimdi Sayın Güngör, siz bu Ankara’dan mı öğrendiniz tek adam modelini? Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde de uygulamaya çalışıyorsunuz? Orada millet ittifakının da meclis üyeleri var. Bunları neden dinleme zahmetine girmiyorsunuz. Zaten çoğunluğunuz var. Zaten bunu geçireceğiniz aşikar. Dolayısıyla dinlemek size ne kaybettirir?  Belediyeciliğin kitabını yazdım diyorsunuz, ben hale şüphe ediyorum sizin yazdığınıza. Ya bu kitap yanlış yazıyor, ya siz yanlış okuyorsunuz. Yada teoride yazıldığı gibi değil bu siyasi pratik. Siz her işi yapıyorsunuz ama maalesef belediye başkanlığı yapmıyorsunuz. Şehrin bu kadar sorunu varken, mahallerde sorun varken, köylerde bu kadar sorun varken, üstelik adaylığınız döneminde, vatandaşa söz verdiğiniz projeler varken bunları yapmak yerine gündem dışı kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin değiştirilmesi. Talimatla mı iş yapıyorsunuz? Yoksa Sayın Genel Başkanımızın ‘Sözde Cumhurbaşkanı’ demesinden kaynaklı bunu yaptınız? Oysa her fırsatta sayın genel başkanımızı aşağılarcasına hakaret dolu, cümleleri sarf eden AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bulvarlardaki isimlerini değiştirebilecek misiniz?  Şimdi biz nezaketimizden dolayı şehir yıpranmasın diye, bunları hiçbir zaman ifade etmedik. Sizi rencide edecek hiçbir açıklamanın içerisinde bulunmadık. Birebir ilettik. Ama gündem dışı aldığınız maddeye bakar mısınız?” dedi. 
Meclisinin diğer gündem maddeleri hakkında değerlendirmede bulunan Şengül, konuşmasının devamında ise, “Bide gündemimize bakalım. Meclisten kredi talep ediyorsunuz. Size iş sorulduğunda her fırsatta borcumuz var, borcumuzu ödüyoruz diyorsunuz. İş yapmaya gerekçe olarak onu gösteriyorsunuz. Ama sürekli kredi talep ediyorsunuz. Pandemi döneminde bırakın belediyeleri, vatandaş esnafa yardımcı olmak için keyfi alış veriş yapıyor katkı sağlamak için. Bir örneği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde var. Aşevini kapattı esnaflardan yemek alıyor. Okul servislerini kiraladı, beleyenin araçlarını kilitledi. Siz ne yapıyorsunuz? Gündeminiz hal esnafının teminat miktarını belirlemek için gündem oluşturuyorsunuz. Yine bir madde gündeminiz imar planı değişikliği. Kimlere rant sağlamaya çalışıyorsanız? Bunları da yeri zamanı geldiği zaman gerek ilçe başkanlarımız, gerek bizler gerekli açıklamayı yaparız. Bir diğer konu su ve atık su ücretlerinin görüşülmesi. Ne kadar güzel. Siz gelin Fatih Erkoç’un projeleri üzerine oturun, kayak merkezi gibi ondan sonrada kendi projelerinizi hayata geçirmeyin. Çok iş yapın ama bir tek belediye başkanlığı yapmayın. Gündeme aldığınız konular ortada.  Gündem dışı görüştünüz konular ortada. Unutmayın ki, talimatla gelen talimatla gider. Eğer bu bir talimatsa. Üstelikte sizin gelenekleriniz bu var. Bu anlamda Sayın Güngör, biz siyaseti sadece milletvekilimizin yapmasını öngörüyoruz. Çünkü Sayın Milletvekilimiz Ali Öztunç, 730 bin seçmenin oyunu almışçasına herkesin sorumluluğunu üstünde hissediyor. Ve buna ilişkin çok güzel muhalefet yapılması gerekirse muhalefet yapıyor. Ama dert muhalefet yapma değil. O vatandaşların hakkını, hukukunu savunmak üzerine çok güzel işler yapıyor. Bazen zülfiyare dokunduğundan Ali Öztunç’a olmadık saldırılar yapılıyor. Bırakın şehirde bir tane konuşan olsun. Bu güzel şehrin sorunlarını ortaya koyan bir siyasetçide olsun. Biz susuyor, Sayın Öztunç konuşuyorsa bu bizim konuşmayacağımız anlamına gelmez. Bu anlamda biz Sayın Güngör’den bir açıklama bekliyoruz. Bu işi talimatla mı yaptınız, kendi tasarrufunuz mu? Kendi tasarrufunuzsa başka hakaret eden liderlerinde isminin geçtiği caddelerinin ismini değiştirecek misiniz, değiştirmeyecek misiniz? Aksi takdirde talimatla gelmişseniz, talimatla gidersiniz sayın Güngör tamam mı?” diye konuştu.

Yorumlar (4)
Mustafa yıldız 2 ay önce
Bunlar normal başuan sıkma canını iir belediye başkanı da İstanbulu işal eden yunan gemisinin ismini izmir de iskeleye verdi. KemAl kılıçtaroglu Elbistanna ne yapmış ki ismi verilsin
MFE 2 ay önce
Sade cadde yetmez tüm ükede kadırılmalı hdp li kemal.
Furkan Adacıklı 2 ay önce
Komik
Alper Bozkurt 2 ay önce
Esat bey Karhamanmaraşta Hıyri Elbistanda Memo bunlardan ne beklenir
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:27
Güneş 06:47
Öğle 12:48
İkindi 16:04
Akşam 18:39
Yatsı 19:54