CHP Kahramanmaraş Milletvekili çarpıcı iddialarda bulundu!

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç şok edici açıklamalarda bulundu.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili çarpıcı iddialarda bulundu!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TRT’nin fuzuli harcamaları gündemden düşmezken Anadolu Ajansı’nın da 200 adet lüks aracı kiralama yoluyla filosuna katmasını eleştirerek, “Kamuda 80 binin üzerinde makam aracı kullanılmakta. Dünyanın en büyük ekonomilerinden Almanya’da bile bu rakamın dörtte biri makam aracı var” İfadelerini kullandı.

Son gelen zamlar sonrası elektrik faturalarından kesilen TRT payının da artmasıyla beraber 2019’da faturalardan TRT’ye aktarılacak paranın 1 milyar TL’yi aşması beklenirken, kamu kurumlarının halkın cebinden alınan vergilerle oluşturulan bütçelerini, gerekliliği sorgulanan lüzumsuz harcamalara ayırması kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Son olarak Anadolu Ajansı’nın 200 lüks aracı kiralık olarak envanterine katmasını sert bir dille eleştiren CHP'li Ali Öztunç, konuyu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.

Önergesinde Anadolu Ajansı’nın yemek ihalesi hakkındaki iddiaların da peşine düşen Öztunç’un, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okyay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önerge aynen şu şekilde;

“HİÇ BİR KISINTIYA GİDİLMEMEKTEDİR”

Her alanda kendini yoğun olarak hissettiren ekonomik krize karşı tasarrufun kamuda başlaması beklenirken, kamuya lüks araç alımı hız kesmeden devam etmektedir. TRT’nin ardından bu kez de Anadolu Ajansı araç kiralama yoluyla 200 lüks aracı filosuna katmıştır. Şu anda kamuda, kamu malı ve kiralık olmak üzere 80 binin üzerinde makam aracı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’daki makam aracı sayısı bu rakamın dörtte biridir. Özellikle bakanlık makamlarının ve bağlı kuruluşların kullandığı çok sayıda kiralık lüks araç olduğu ve bu araçlara sivil plaka takıldığı için kamuda yönetici pozisyonda bulunan memurların bu araçları rahatça özel işlerinde, eş ve çocuklarının ihtiyaçlarında kullandıkları bilinmesine rağmen hiçbir kısıntıya gidilmemektedir.

Buna istinaden;

1- Anadolu Ajansı makam hizmetlerinde kullanılmak üzere hangi marka ve kaç tane araç kiralanmıştır? Bu araçları hangi firmadan ve kaç TL bedelle kiralanmıştır?

2- Araç kiralanan şirketin Anadolu Ajansında çalışan herhangi bir kişi ile herhangi bir ticari bağı var mıdır? Var ise bu kişiler kimlerdir?

3- Kiralanan bu araçlar kimlere tahsis edilmiştir? Bu tahsislere eş ve çocuklar da dâhil midir? Eşlere tahsis edilen araçlara şoför tahsisi de yapılmış mıdır?

4- Bu araçların tahsis edildiği kişilerin mesai saatleri dışında da kullanma hakları var mıdır?

5- Anadolu Ajansının yemek ihalesini hangi firma kişi başı kaç TL bedelle almıştır? Bu firmanın Anadolu Ajansı çalışanlarından biri ile ticari ortaklığı var mıdır? Bu firmanın aldığı yemek ihalesini daha düşük bir fiyatla başka bir firmaya yaptırdığı iddiası doğru mudur?

6- UNİTED GRUP isimli şirketin son iki yılda kurumunuzda aldığı işler nelerdir? Bu şirkete son iki yılda yaptığı işler karşılığında ödenen tutar nedir? Bu şirkete Ajans çalışanlarının ortaklığı var mıdır?

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÖKKEŞ
HÖKKEŞ - 9 ay Önce

ciddi ciddi chp ye oy vermeyi düşünüyorum

TC'li
TC'li - 9 ay Önce

haksız mı? akpye oy verdik noldu ki Maraşın zenginlerinin arkasını toplamaktan başka bir şey yaptıkları yok

ANKA
ANKA - 9 ay Önce

Sayın vekilimiz Türkiyemizin acı gerçeklerini dile getirmiş. Yukarda yazılanların hepsi gerçektir.

Bir vatandaş
Bir vatandaş - 9 ay Önce

Öncelikle sayın vekilin Kahramanmaraşimizin sorunlarıni dile getirmesi daha güzel olurdu ayrıca kendi partisi içinde bulunan vekillerin milyonluk faturalarını da gündeme getirse çok iyi olur sonuçta hepsi bizim cebimizden çıkıyor

WQW
WQW @Bir vatandaş - 9 ay Önce

BİRDE ŞU GÖRÜPTE KIÇ BİZİM KIÇIMIZ DİYEREKTEN GÖRMEZDEN GELDİKLERİNİZİDE GÖRSENİZ. SİZİNKİ KEÇİNİN KIÇINI GÖRÜPTE KIÇIN GÖZÜKÜYOR DİYE GÜLMESİNE BENZİYOR,AÇIKLARINIZI BÖYLESİL ŞEYLERLE KAPATMAYAMI ÇALIŞIYORSUNUZ.

caprazadam
caprazadam @Bir vatandaş - 9 ay Önce

Öyle de yapıyor zaten.

serkan
serkan - 9 ay Önce

efendim yok chpye oy vermeyi düşünüyormuşda yok maraşın zenginleriymişde gardaş siz zaten chplisiniz yapmayında din gardaşıyız alibey gene ben sana değil oy günahımı vermem.

suriyeliler köyüne...
suriyeliler köyüne... @serkan - 9 ay Önce

oy verirken vekillere bakıp veriyorsanız SİZİ TEBRİK EDERİM, Çünkü;şehirdeki bazı insanlar milletvekili hatta BELEDİYE seçiminde bile REİS, KILIÇDAROĞLU, BAHÇELİ,.... diye oy veriyor (TEK KELİME İLE CEHALET)

Cenk
Cenk @serkan - 9 ay Önce

Verme zaten chpnin senin zihniyetindeki insanlarin oyuna ihtiyaci yok

Adil YILDIRIM
Adil YILDIRIM - 9 ay Önce

Oy vermedim ama, Ali bey bir vatandaş olarak hakkım helal olsun. Diğer vekillere örnek bir çalışma yapıyorsun. hepsinin söyleyemediğini, yapamadığını siz tek başınıza yapıyorsunuz. ALLAH yar ve yardımcın olsun.

KAHRAMANMARAŞLI
KAHRAMANMARAŞLI - 9 ay Önce

Sayın vekilim sayın başkan ihlaszedeleri unuttu herhalda 100.000 kişinin alacağı vardı ecevit hükümeti zamanında anlaşıldı 5 yılda ödenecekti 18 yıl oldu hale tık yok.

tayfun ural
tayfun ural - 9 ay Önce

helal olsun adama.. ulan 16 yıldır din üzerinden siyaset yapa yapa ülkenin anasını aglattılar okadar lüx yaşam sürüyorlarkı akp oy verenler görmezden geliyor bunları adam gerçekleri söylemiş sonuna kadar arkasındayım.

ALİ
ALİ - 9 ay Önce

BİZLERİN EMEKLİLİĞİNE GÖZ DİKEN BİZLERE MEZARDA EMEKLİLİĞİ REVA GÖREN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ KENDİLERİNİN VE KURUMLARIN HİÇ BİR LÜKSÜNDEN ÖDÜN VERMİYOR HER ŞEY 100 DE YÜZÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI HÜKÜMETTEN LAF KALABALIĞINDAN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY YAPILMIYOR HER ŞEY ZENGİN İÇİN ZAMLANMAYAN BİR ASGARİ ÜCRET

hanif
hanif - 9 ay Önce

Çok şükür vicdanım rahat , milletvekilliği seçimlerinde ak partiye vermedim. çünkü biliyorumki bizim milletvekilleri parmakçı , yani tbmm oy verirken sadece parmak kaldırırlar , o parmakları birde maraşa atsalar herşey daha güzel olur.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154