Çoğulcu Demokrasi Partisi, vatana ve millete hayırlı olmasın!

Geçtiğimiz günlerde kurulan Çerkes partisi "Çoğulcu Demokrasi Partisi"ni eleştiren Murat Bardakçı çok sert ifadeler kullandı.

Çoğulcu Demokrasi Partisi, vatana ve millete hayırlı olmasın!

Geçtiğimiz günlerde kurulan Çerkes partisi "Çoğulcu Demokrasi Partisi"ni eleştiren Murat Bardakçı çok sert ifadeler kullandı.

21 Ocak 2015 Çarşamba 15:06
Çoğulcu Demokrasi Partisi, vatana ve millete hayırlı olmasın!
İşte Murat Bardakçı'nın Habertürk'te çıkan o yazısı:

BİR grup Çerkes, geçen gün
 “Çoğulcu Demokrasi Partisi” adında siyasî bir parti kurmuş...

Bu partinin ismi basında bir-iki seneden buyana geçiyordu ama anladığım kadarı ile iki gün öncesine kadar resmen mevcut değilmiş. Kuruluş hazırlıkları tamamlanmışmış fakat İçişleri Bakanlığı nezdinde yapılması gereken hukukî bildirimde bulunulmadığı için parti kimliği resmen mevcut değilmiş, hukukî muamele geçen gün tamamlanmış ve siyasî parti hüviyeti kazanmışlar.

Büyük dedelerinin ve ninelerinin yüzde 70’ten fazlası Kafkasya’dan gelmiş bir kişi olarak “Çoğulcu Demokrasi Partisi” hakkında tek bir temennim var: Vatana ve millete hayırlı olmasın!

ÂTIFET VE NANKÖRLÜK

Neden mi?

Hâle bakın: Partinin kurucu genel başkanı Türkiye’deki tüm etnik kimlik sorunlarının savunucusu olacaklarını söylüyor, “İktidar ile devlet diğer kimliklerin hepsini yok saydı” diyor, üstelik bir yazısında çok daha sert ifadeler kullanıyor: “Çerkes halkı da kimseyle etle tırnak değildir ve en az Türkler ve Kürtler kadar onurludur. Şundan kimsenin şüphesi olmasın ki, Çerkes halkı bu ülkede eşit ve onurlu bir halk olarak yaşamak için gerekli her türlü mücadeleyi verecektir. Çerkes gibi haykırın; ‘Biz Türk değil Çerkes’iz, Çerkes kalacağız, bize biçilen elbiseyi giymedik, giymeyeceğiz, devşirilmedik, devşirilmeyeceğiz, bedel ödemek gerekirse ödeyeceğiz’ deyin”...

Her etnik yahut muhacir grubun böyle tantanalı lâflarla partileşip hak talebinde bulunması üzerine canlarına tak edecek olan Türkler’in de bir “Türk Partisi” kurduklarını düşünün!

“Irkçılık”, işte o zaman hakikat olur!

Birkaç sene önce yazıp TV’de söylediğim ve hemen ertesi günü küçük bir Çerkes grubunun Habertürk binasının önünde toplanıp beni “ayın faşisti” ilân ettikleri düşüncelerimden bazılarını şimdi burada tekrar edeceğim:

Bugün bu memlekette yaşayan Çerkesler’in cedleri Türkiye’ye “Turistik bir seyahate çıkalım”, “Bilmediğimiz yerleri keşfedelim” yahut “Gidip şuralarda da şansımızı deneyelim” hevesiyle değil, Kafkasya’da özellikle 19. yüzyılın ortalarında yoğunlaşan ve Çar’ın kılıcından, yani son derece kanlı olan Rus saldırılarından canlarını kurtarabilmek için gelmişlerdir. O zamanın sıkıntılar içerisindeki Türkiye’si yüzbinlerce Çerkes’e kucak açmış; ev, iş, aş sağlamış ve devlette önemli görevler vermiştir.

İmparatorluğun bu himayesine “âtıfet”; şimdi “Haklarımız elden gidiyor” yahut “Kimliğimiz kayboluyor” gibisinden terânelere de “nankörlük” denir!

Türkiye’deki diğer etnik gruplar dillerini unutmuyor, nesilden nesile devam ettiriyor ama Kafkasyalı ailelerin genç nesli anadillerini konuşamıyor ve âdetlerini bilmiyor ise, bunun sorumlusu devlet değil, ailelerdir. Genç nesil kültürel kimliğini merak etmemiş, büyükler de öğretmemişler demektir ve bu işte devletin kabahati yoktur!

MOSKOF’TAN İSTESENİZE!

Hangi “ezilme”? Kafkasya ile ilgili yayınların ve internet sitelerinin bugün hemen tamamında “İz Bırakan Çerkesler” gibisinden bir fasıl vardır ve Türkiye’de önemli yerlere gelmiş Kafkasyalılar’dan iftiharla bahsedilir. Listelerde siyasetçisinden sanatçısına, âliminden işadamına kadar pekçok isim görürsünüz ama buna rağmen “Kimliğimiz gidiyoooor!” feryatları nankörlükten de ötedir, vefasızlığın daniskasıdır, bunun böyle olduğunu söyleyenleri “devşirmelikle” suçlamaya da “edepsizlik” denir!

Tamam, “anavatan” Kafkasya ama “vatan” iki asra yakın bir zamandan buyana Türkiye’dir ve aradan geçen bu kadar zaman sonra bile kendilerini hâlâ “buranın vatandaşı” hissedemeyenlerin bahane olarak ortaya sürdükleri taleplerinin muhatabı Türkiye değil, başkasıdır: “Anavatan”a hâkim olan “Moskof Devleti”!

Çerkes nezaketine ve terbiyesine tamamen ters düşen, üstelik nankörük ve vefasızlık misâli olan bu son girişim hakkındaki temennimi tekrar edeyim: Çoğulcu Demokrasi Partisi, vatana ve millete hayırlı olmasın!

Yükleniyor...
Son Güncelleme: 21.01.2015 15:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin 2015-05-04 21:17:51

Bu gazetenin yaprakları neden çok ve kaygan olduğunu şimdi anladım.

Avatar
ATL 2015-03-06 09:38:33

sen ne nankör bi profsun ya

Avatar
ilhan KIYMET 2015-01-22 16:08:52

sn. bardakçı, o bahsettiğiniz parti, çerkes partisi değil adı "çoğulcu demokrasi partisi” ilk önce onu bilin. bu partinin kurucuları çerkes olur veya başkaları olur t.c. vatandaşı olan birileri, başkaları gibi kalkıp parti kurmuşlar. bu partinin kuruluşu t.c. yasalarına aykırı mı? parti kurmak suç mu? siz onu söyleyin, neden sizi rahatsız etti. türkiyede sosyal-siyasal-ekonomik konuda birçok sorun varken, neden bu sorunları irdelemiyorsunuz da bir parti kuruyor efendim "hayırlı olmasınm” bu mu gazetecilik? bu mu basın. siz kendi halinize yanın, başkaların işine de karışmayın. çerkes ve diğer kafkas halkları ne yapacaklarını kendileri bilir, siz onların yakasından düşün. çerkes ve diğer kafkas halkları, türkiye cumhuriyeti kurulurken ve cephelerde savaşırken türkçe bilmiyorlardı. t.c.nin kurucu unsurudurlar. t.c. kurucu unsuru olanlar nankörlük etmez. asil siz başkalarını suçlayarak t.c.ye ihanet etmektesiniz. ülkemizi bu duruma getiren tek tip insan” şeklini isteyen sizlersiniz.

Avatar
şahin 2015-01-21 23:53:23

sayın bardakcıya sormak lazım kücük guruplar halinde kurulan çerkez köylere çerkez olmayanları köye yerleştirirsen anadil kalmaz

Avatar
mkl46 @kabardey 2015-01-21 23:31:38

madem sizler bu ülkeye uyum sağlamıyorsunuz ozaman sizleri tutan yok gidin ozaman sizleri tutan yok adigeye karaçay çerkeze

Avatar
BALKAR SELÇUK 2015-01-21 23:28:43

Tarih bize bir kez daha Çerkes Teavün Cemiyeti'nin değil Şark-ı Karip Çerkesleri Temini Hukuk Cemiyeti'nin daha haklı ve gerçekçi olduğunu göstermiştir. Zamanında Çerkesler Osmanlının yıkılan çatısını kurtarmak için öleceğine bir kerede -niye lan hep biz ölüyoruz! deseydi şimdi bu tipini sevdimin çakma Jirinovski kılıklı Bardakçısı nın bu lafları böle koymazdı...150 yıldır varlığını Türk varlığına armağan etmenin sonuçları bunlar. E peki ne olacak Çerkes dili ve kültürü deyince aha böyle alırsınız cevabı...

Avatar
kabardey 2015-01-21 23:07:53

sayın bardakçıya sormazlarmı bulgarıstan arnavutluk makadonya turk toprağımı da turkpartılerı kuruyorlar yada onlarda namkör turklermi yada başbakan gıdıp avrupaya entegrasyona evet asimilasyona hayır demesi namkörlük degilde nedir

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126