Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın da benim de mal varlığımız araştırılsın önerisi

İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair ifadeleriyle bir açıklama yapan eski başbakan Ahmet Davutoğlu, şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri, devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’de gerekli komisyonlar oluşturulmasını istedi.

Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın da benim de mal varlığımız araştırılsın önerisi

Eski Başbakan ve yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Davutoğlu’nun yazılı açıklaması şu şekilde:

* 2003’ten 2016’ya kadar çeşitli konumlarda ve üst düzeyde birlikte çalıştığımız Sn. Cumhurbaşkanının, şahsım ve Başbakanlık yaptığım dönemde Hükümetimde birlikte görev yapmaktan onur duyduğum bazı bakan arkadaşlarım hakkında en temel nezaket kurallarına bile uymayan, bu yüksek makama yakışmayan bir üslup ile dile getirdiği ağır ithamlara cevap vermek mecburiyeti doğmuştur. Bilinmelidir ki bu, şahsi bir mesele değil bir devlet ahlakı meselesidir.

* Bir süredir İstanbul Şehir Üniversitesi hakkında yürütülen haksız kampanyanın, garezle bir eğitim kurumuna yapılan saldırıların ulaştığı aşama ibretlik bir hale gelmiştir. Her şeyden önce üniversite ile ilgili böyle bir kararın bir siyasi partinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda alınmış olması hem üniversiteye yönelen husumetin altında yatan gerçek niyeti hem devlet düzenimizin gelmiş olduğu durumu bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Aileleriyle birlikte 7000 öğrenciyi mağdur etme pahasına sergilenen bu öfkeye neyin sebep olduğunu, kimin nereye savrulduğunu, kamu kaynaklarının hangi amaçlarla nasıl kullanıldığını, ekonomik servet oluşturma bakımından kimlerin nasıl statü değiştirdiklerini milletimiz çok iyi bilmektedir.

* Başbakanlığım süresince yaptığım uygulamalar konusunda şahsıma yöneltilen tek ithamın, hiç bir şahsi hakkımın ve çıkarımın olmadığı, kızıma, oğluma, damadıma, gelinime bırakmayacağım bir eğitim kurumuna arazi devri olmasından sadece onur duyarım. Sayın Cumhurbaşkanının Başbakanlığı döneminde çıkan 4046 sayılı yasaya istinaden gerçekleşen bu devir ile bahsekonu arazinin rant alanı haline dönüşmesi engellenmiş ve kamuya ait olan bu değerli arazinin doğal ortamı korunarak yine kamunun hizmetinde kalması sağlanmıştır.

* Bir arazinin üniversiteye tahsis edilmesi ile devredilmesi arasındaki tek fark zaten rayicin altında belirlenen bir yıllık kira bedelinden ibarettir. Devir işlemi tahsis bedellerinden kaçınmak ya da kamu arazisini mülk edinmek için değil, Danıştayın tahsis işlemini iptal etmesinden sonra yukarıda zikredilen yasa uygun olarak zorunlu olarak yapılmıştır. Devri yapılan arazinin eğitim dışında kullanılması zaten mümkün değildir ve üniversite amacının dışına çıkmamıştır.

* Bu süreç içinde farklı kesimlerden herkesin de kabul ettiği gibi Şehir Üniversitesi bir üniversite geleneğinin oluşumu açısından kısa sayılacak bir sürede bu ülkenin iftihar kaynağı olmuştur. Bugün hangi haksızlıklar yapılırsa yapılsın, bunlar da geçecek ve Şehir Üniversitesi de onun düşünce özgürlüğüne dayalı idealleri de yaşamaya devam edecektir. Üniversiteyi üniversite yapan araziler ve binalar değil bilim insanları ve öğrencilerin oluşturduğu sosyal iklimdir. Her gördüğü araziye dolar hesabı ile değer biçenler bunu anlayamazlar.

MAL VARLIKLARI VE BU MAL VARLIKLARINDAKİ DEĞİŞİMİ ARAŞTIRMAK ÜZERE TBMM’DE KOMİSYONLAR OLUŞTURULMALI

* En temel nezaket kurallarına dahi uymayan bu üsluba rağmen Halk Bankası konusunda açılan tartışmayı anlamlı buluyorum. Bugün bir milat olmalıdır. Çağrım açıktır: Madem ki bu ülkeye hizmetten gayrı hiç bir hedef gütmemiş ve bütün bir ömrünü buna adamış bir başbakana ‘dolandırıcılık' iftirasında bulunulmuştur, o zaman şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri/devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM'nde gerekli komisyonlar oluşturulmalı ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiği vechile yetimlerin hakları son kuruşuna kadar korunmalıdır. Ben şahsım adına artık üyesi olmadığım yüce TBMM'ne hesap vermekten bir an bile imtina etmem.

* Ayrıca bu komisyonlarda kamu bankalarının, Şehir Üniversitesi de dahil olmak üzere hangi vakıflara ve şirketlere nasıl kredi verdikleri, hangi şirketlerin borçlarının yapılandırıldığı, kimlerin hangi yöntemlerle kurtarıldığı, kimlerin ise batmasına seyirci kalındığı şeffaf bir şekilde ortaya konmalıdır.

* Bu araştırma ve soruşturma neticesinde objektif hukuki kriterlerle izah edilemeyen varlıklar ve kaynaklar Hazineye intikal ettirilerek bir ‘yetim ve yoksul' fonu oluşturulmalı ve bu fon yetimlere, öksüzlere, şehit yakınlarına, gazilere ve sayıları her geçen gün artan işsizlere dağıtılmalıdır.

* Böylesi bir sürecin işletilmesi her zaman samimi bir şekilde savunduğum şeffaflık ilkesinin de hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Telaşa mahal yoktur ve hiç kimse tereddüt etmemelidir. Yaşanan bütün bu süreçler, ne kadar üzücü olursa olsun, gerçek hukuk devletinin, demokratik hakların ve özgürlüklerin, adaletin ve şeffaflığın egemen olacağı günlerin habercisidir.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Ahmet Davutoğlu'ndan ‘malum zat' diye bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şehir Üniversitesi'nin tahsisini başbakanlığım sırasında ben yaptım. Tahsisini ben yaptığım halde malum zat başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü. Bu yapılamaz. Türkiye'de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bu mülkiyet devrini yaparken (Davutoğlu'nun) yanında Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Halkbank'tan kredi alıyorlar. Halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı aradı ‘Arzu ederseniz bunu çözersiniz' dedi. Buranın hamisi Marmara Üniversitesidir. Biz ne oradaki öğrencilerin ne de akademisyenlerin düşmanıyız. Burada Halk Bankasının dolandırılması söz konusu.” demişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 00:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 2 ay Önce

Doğru söylüyor özellikle sıfırdan başlayıp dev bir servete sahip olan bilal erdoğanın mal varlığı araştırılsın

Erdi yaman
Erdi yaman @Fatih - 2 ay Önce

Senin babanın mal varlığı arastirilsa mal olarak sen cikarsin

Ede46
Ede46 - 2 ay Önce

Arkası çorap söküğü gibi gelir artık şayet yayın yasagi koymazlarsa :))

Erdi yaman
Erdi yaman @Ede46 - 1 ay Önce

Sende beziryağı vardır. Anladın sen onu

C.A
C.A - 2 ay Önce

Arastirilsin demek istiyorsunuz degil mi. Ozellikle onikisubat ilçe belediyesi mudur ve baskanlari

kılıçlar çekildi kaçın kaçın...
kılıçlar çekildi kaçın kaçın... - 2 ay Önce

kılıçlar çekildi kaçın kaçın...

ALİ YILDIRIM
ALİ YILDIRIM - 2 ay Önce

reisi yine aldatmışlar ya buda herkese inanıyor acaba o karara imza atanlardan neden idris güllüce yok acaba çünkü kendi ile beraber

metin.t
metin.t - 2 ay Önce

özellikle erdoganı eleştiren yorumları korkusuzca yayınladığı için .haber 46 ya teşekkür ederim

kılıçlar çekildi kaçın kaçın...
kılıçlar çekildi kaçın kaçın... - 2 ay Önce

kılıçlar çekildi kaçın kaçın...

C.A
C.A - 2 ay Önce

Sayın Davutoğlu sizin yaşınız kadar Cumhurbaşkanımızın görevleri ve iş yaşantısı var. Mal varlıkları derken neyi anlatmaya çalışıyorsun. Yazık......

Adem teyo
Adem teyo @C.A - 2 ay Önce

Millettten ve devletten çaldığı ve kimi yurt içinde kimi yurt dışında sakladığı milyarlarca dolar paradan bahsediliyor.

ilter
ilter - 1 ay Önce

Sanki babasıymış gibi burada onların mal varlığını savunanlar, öğlen 46 da döner yiyor.

metin.t
metin.t - 2 ay Önce

tayyip bey ne demişti,fakir niye fakir çalmasını bilmedigi için demişti.ve tekrar benim tek alyansım var eger birgün bende zengin olmuşsam bilinki çalmışım .aynen böyle demişti açın youtub dan izleyin.işviçredeki abd deki paralarının sayısını.bir tek tramp biliyor .erdogan tramp ın her istediğini yapıyor çünkü mal varlıgına el koymakla tehdit ediyor.

Hodri Meydan
Hodri Meydan - 1 ay Önce

Cesur olan.....

KÜRŞAT 46
KÜRŞAT 46 - 1 ay Önce

Hodri meydan. Söz düellosuna gerek yok. Hemen icraat. Gereği yapılsın. Bakalım kim kaçacak


SIRADAKİ HABER