DEVA Partisi Kurucular Kurulu Belli Oldu

Ali Babacan'ın liderliğini yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi Kurucular kurulu listesi belli oldu. Atılım ve Demokrasi Partisi (DEVA) Kurucular kurulu üyeleri arasında Kahramanmaraşlı isim var mı?

SİYASET 09.03.2020, 13:08 10.03.2020, 16:11
DEVA Partisi Kurucular Kurulu Belli Oldu

Ali Babacan'ın liderliğini yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi Kurucular kurulu listesi belli oldu. Atılım ve Demokrasi Partisi (DEVA) Kurucular kurulu üyeleri arasında Kahramanmaraşlı isim var mı?

Demokrasi ve Atılım Partisi Kurucular kurulu listesinde Kahramanmaraşlı bir isim yok.

Kurucular kurulu listesinde en çok göze çarpan isim Mehmet Şanver oldu. Emekli General Şanver'in ismini kamuoyu 15 Temmuz darbe girişimi sırasında duymuştu. 15 Temmuz gecesi aralarında dönemin kuvvet komutanlarının da olduğu pek çok komutan Şanver'in kızının düğününde bir araya gelmişti.

Kuruldaki bir başka dikkat çeken asker isim ise, uzun yıllar TSK'da özel harekatçı olarak görev yaptıktan sonra akademik hayata atılmak için ordudan ayrılan, son dönemde de İdlib'e yönelik operasyonlara eleştirileri ile dikkat çeken Metin Gürcan oldu.

AĞLAYARAK İSTİFA EDEN BELEDİYE BAŞKANI

Kurul listesinde eski AKP'li bakanlar Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Selma Aliye Kavaf da yer aldı. DEVA partisinin kuruluş dilekçesi ise, yine kurucular kurulunda yer alan eski AKP'li vekiller Mehmet Emin Ekmen ile İdris Şahin tarafından İçişleri Bakanlığı'na verildi.

Kurucular kurulunda, yıllarca AKP'de milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yaptıktan sonra, yine AKP'den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ancak 15 Temmuz sonrasında Erdoğan tarafından istifaları istenen belediye başkanları arasında yer alan Ahmet Edip Uğur'un adı da dikkat çekti.

Babacan'ın partisinin kurucular kurulu listesinde Hariciye'den en dikkat çeken isim, AKP döneminde Basın Yayın Genel Müdürlüğü de yapan, son görev yeri de Londra Büyükelçiliği olan Abdurrahman Bilgiç.

BABACAN'IN YAKIN ÇALIŞMA ARKADAŞLARI

Listede ayrıca AKP'deki bakanlık dönemindeki yakın çalışma arkadaşı bürokratlar da yer aldı. Bu çerçevede eski Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş dikkat çeken isimler.

FOTO: İHA/ Ali Babacan’ın partisinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na verildi.

ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI DA LİSTEDE

Babacan'ın partisinin kurucular kurulu listesinde dikkat çeken bir başka isim ise Ramiz Ongun. Ongun, Ülkü ocakları başkanlığı yapmış, MHP'de de Genel Başkan adayı olmuştu.

GÖREVDEKİ TEK VEKİL YENEROĞLU

Babacan'ın partisinde halen mevcut TBMM listesinde vekil olan tek isim ise, geçtiğimiz aylarda AKP'den istifa edip, bağımsız olan Mustafa Yeneroğlu oldu.

Yorumlar (13)
Ali Demircan 1 ay önce
Kadro fena görünmüyor. Davutoğlu ile birlikte AKP den epey oy koparacağa benziyorlar.
Mahmut 1 ay önce
Hayırlı uğurlu olsun vatana
bilgin 1 ay önce
Demek ki reis bunları boş yere görevden almamış
Söz konusu makam ve mevkii olunca nasılda bir anda davalarını satıyorlar
okur46 1 ay önce
eğitimi, birikimi, çalışkanlığı tartışılmayacak politikacının yolu açık olsun.
adil öner 1 ay önce
Yazık çok yazık.geçmiş tarihe bir göz atalım.olağan durumlar dışında arada kurulan hiç bir parti yaşamamış dır.(ihtilal vs)bunlar gaz uzmanlarının verdiği gazla dernek gibi nefsi tatmin edecek çay kahve sohbetleri.güçlü bir vitrin var mı .YOK.ne var dışlanmış yer bulamamış insanlardan başka her derde deva.Erkan Mumcu A.şener vs kaybolup gittiler tarih neleri yazmaz ki.şu vitrinlemi halka çıkacaksınız.zaten bunlar malum dönemde halleri belliydi.yazık ettin kendine yazık.
merve şerbetçi 1 ay önce
babacanın sanki elinde sihirli değneği var elektrik, su, doğalgaz ,internet,araç ve konut fiyatları düşecek,asgari ücret 3500 tl'ye yükselecek.
Elbistanlı Yusuf 1 ay önce
herkes kendi kaderinin demircisidir edeler hic boşuna sızlanmayın
matematik örtmeni hökkeş 1 ay önce
herif aracının fiyatını öğrenmek için ilana goyiy, 2 gün sonra da galdırıveriy,bunlar hiç mi matematik öğretmeni yüzü görmiyk edeler ? 3x5 = ? hep mi barmak hesabıynan çöziyler problemleri ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın