Devlet Bahçeli'nin Rakibi Ramiz Ongun Babacan'ın Partisi'nde

Ramiz Ongun kimdir? Ülkü Ocakler Genel Başkanlığı da yapan ve MHP Genel Başkanlığı için Devlet Bahçeli'ye rakip olan Ramiz Ongun, Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi'nde Kurucular Kurulu listesi içinde yer aldı.

SİYASET 09.03.2020, 13:53
Devlet Bahçeli'nin Rakibi Ramiz Ongun Babacan'ın Partisi'nde

Babacan'ın partisinin kurucular kurulu listesinde dikkat çeken bir başka isim ise Ramiz Ongun. Ongun, Ülkü ocakları başkanlığı yapmış, MHP'de de Genel Başkan adayı olmuştu.

Ramiz Ongun kimdir?

Ramiz Ongun, 17 Mart 1947 tarihinde Adana’nın Kozan ilçesinin Kale köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Alparslan Türkeş ile tanışarak Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne katıldı. Bunun yanında çeşitli kurumlarda görev aldı.

Ramiz Ongun, 17 Mart 1947 tarihinde Adana’nın Kozan ilçesinin Kale köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Bursa İktisadi-Ticari İlimler Akademisi İktisat Bölümü'nde tahsil gördü. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Alparslan Türkeş ile tanışarak Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne katıldı. Bunun yanında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, Gümrük Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı, MHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, MHP Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Ülkücü-İşçiler Genel Başkan Müşavirliği görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da Türkeş'in emriyle yurt dışına çıktı. Bu dönemde Almanya'da üniversiteden sınıf arkadaşı olan Nesrin Hanım'la evlendi. 1989 yılında da Türkiye'ye geri döndü. 1992 senesinde de Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Daha sonra Anavatan Partisi'ne katılarak siyasi çalışmalarını burada sürdürdü. Milliyetçi Hareket Partisi'nde üç kez genel başkanlığa aday oldu, ancak seçilemedi. Evli ve üç çocuk babasıdır. Almanca bilmektedir.

Yorumlar (2)
Elbistanlı 1 ay önce
Ramiz başkanıma başarılar dilerim.Allah yar ve yardımcınız olsun.
HAKKI HAKLIOĞLU 1 ay önce
SELMA ALİYE KAVAF AK PARTİDEN MİLLETVEKİLİ OLDUN. YETMEDİ BAKAN OLDUN YİNE YETMEDİ YERİNE KIZ KARDEŞİN MİLLETVEKİLİ OLDU O DA YETMEDİ KIZ KARDEŞİN BAKAN OLDU YETTİ Mİ HAYIR YETMEDİ EE SONRA ENİŞTEN MİLLETVEKİLİ OLDU. YETTİ Mİ ASLAAA. GENE TATMİN OLMADI ŞİMDİDE ALİ BABACANIN ETRAFINDA DOLANIYOR. ARTIK NEYİN ÇIKARINDAYSA. ALLAHIM SEN BÖYLE HIRSININ KURBANI İNSANLARDAN BİZİ VE MİLLETİMİZİ KORU AMİN AMİN AMİN.