Engin Altay ile Mahir Ünal arasında tartışma

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasında TBMM Genel Kurulu’nda; 2022 Bütçe Teklifi’nde Cumhurbaşkanı için öngörülen ödenekle ilgili tartışma yaşandı.

SİYASET 21.10.2021, 12:14
Engin Altay ile Mahir Ünal arasında tartışma
banner257
banner226

CHP'li Altay, TBMM Genel Kurulu’nda; 2022 Bütçe Teklifi’nde Cumhurbaşkanı için öngörülen ödeneği gündeme getirdi.

'SAYIN OKTAY, ÖZÜR DİLEMELİYDİ'

Engin Altay, “Bütçe maratonunda, bütçe sunulurken aslında Sayın Oktay'ın önce yapması gereken şey milletten özür dilemek olmalıydı; hiçbir hedefi tutturamadığı için. Hem 2021 için hem 2022 için milletimize, ‘sizi fakirleştirdik, sizi enflasyona ezdirdik, özür dilemeliyiz, diliyoruz’ denilmeliydi; bu özrün dinlenmediğini öğrendim” dedi.

'MİLLETİ EZDİRDİNİZ, CUMHURBAŞKANINI KORUYUN'

Engin Altay, şunları söyledi:

Enflasyon yüzde 19,5. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzde 14,4 zam öngörülüyor. Bu doğru değil. Milleti, çiftçiyi, köylüyü, esnafı, işçiyi, işsizi, öğrenciyi, sağlık çalışanını, 3600 bekleyeni, EYT'liyi enflasyona ezdirdiniz. AK Parti grubuna sesleniyorum: Yani bari Cumhurbaşkanını koruyun. Cumhurbaşkanını enflasyona ezdirmeyin, çok ayıp, vallahi ayıp. Bizim millet eziliyor, alışmış ‘vatan sağ olsun’ diyor, devletimiz var olsun diye. Bir tane Cumhurbaşkanınız var ya, onu niye enflasyona ezdiriyorsunuz kardeşim.

'CUMHURBAŞKANINA YÜZDE 19,5 YAPIN'

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Dalga geçmeyin” diye seslendi. Engin Altay “Niye dalga geçiyorum, enflasyon yüzde 19,5. Cumhurbaşkanının maaşındaki artış enflasyonun altında mı, üstünde mi” diye sordu.

Mahir Ünal, “Konuşmanız ağır ironi içeriyor” yanıtını verdi.

Altay, “Enflasyonun altında mı, üstünde mi? Memura yüzde 5, Cumhurbaşkanına 14,5. Ben diyorum ki: Hayır, Cumhurbaşkanına 19,5 yapın. Bizim memurumuz çeker; sizin kahrınızı yirmi yıldır çekiyor, bunu da çeker. Bir Cumhurbaşkanınız var, yanlış mı söylüyorum” ifadelerini kullandı.

'KEŞKE GURUR DUYSAYDIK, MAHİR BEY’İ KIZDIRMASAYDIK'

Altay, “Bu ülkede keşke, Sayın Ünal kızıyor ama, gençlerin yüzde 70'i ‘Türkiye'de yaşamak istemiyoruz’ demeseydi de keşke devletin yaptığı iş ve işlemlerle hepimiz gurur duysaydık da ve keşke bu ülkede yetkililer etkisiz, yetkisizler etkili olmasaydı da biz de Mahir Bey'i kızdırmasaydık” dedi.

banner261
Yorumlar (5)
KÜRŞAT 46 2 ay önce
Tüm yöneticiler kendine sağlanan imkanlar ölçüsünde bir kendi maaşına baksınlar birde diğerlerinin
ağız dalaşına gerek yok
Bir geçmişteki servetlerine birde bu günkü servetlerine baksınlar acaba ne diyecekler
Ali DAĞ 2 ay önce
o kadar söyledim yine söylüyorum milletvekili sayısını neden 550'den 600 çıkardınız? Bir milletvekilinin devlete maliyeti nedir biliyor musnuz elbette bilmiyorsunuz. Çünkü ben de bilmiyorum. 3 yıl önce sadece telefon faturası 3 milyondu. Diğer giderlerini hesaplamak için maalesef matematiğim yetersiz kalıyor.
Yorgun biri 2 ay önce
İkiside akp için canla başla çabalayan biri merak etmeyin
Necati 2 ay önce
2001 yılında Ecevit hükumeti döneminde dolar 1.65 tl iken 20 yılda dolar 9.5 tl oldu yaklaşık 6 kati. 2019 yılında 5 lt yağ 20 tl iken şimdi 4 lt yağ 80 tl. Hani eskiler diyor ya eskiden yağ seker tüp kuyruğu vardı. Ben de diyorum ki simdi kuyruk yok mal da çok. Cesaretin varsa cebinde nakit paran varsa gir markete de kredi kartsız alışveriş yap. Kasada sira beklerken kac kisi nakit alışveriş yapabiliyor bi dikkat edin. Şimdi bahane hazır dış güçler bizimle uğraşıyor. Ama şunu unutmayalım Türkler orta asyadan göç ettiğinden beri bizimle ugrasiyorlar.Bugünkü pahaliligin nedeni israf ve gösteriş düşkünü yöneticiler ve kamuda liyakat sisteminin oluşmamış olması. Üretim azaldıkça elbet pahalılık olacaktır. Arz talep ilişkisi. Plan ve projelerin yapılırken günü değilde geleceği kurtarmak amaçlı yapılsaydı bugün ithal eden değil ihraç eden ülke haline gelirdik. Bir sorunu çözmek için önce o sorunun var olduğunu kabul etmek gerekir. Ama maalesef sayın yöneticilerimiz ülkede halen bir ekonomik kriz yok derken halkın geçim sıkıntısını nasil çözecekler. Keşke dememek için seçim günü oy kullanmaya giderken çocuklarınıza sarılın ve onlara söz verin sana iyi bir gelecek bırakmak için oyumu kullanıyorum diye. Bugün aç değiliz ama çok borçluyuz. Onlara miras olarak bırakabilecegim sadece borcum var. Allah bizi affetsin.
akp kalesi K.maraşlı 2 ay önce
biz alıştık zama zam maaşa zam yok aksine düşürülme var cumhurbaşkanı %100 alsa ne almasa ne bizim cebimize giren yok yineliyorum bizim cebımizden cıkan çok vatan sağolsun...

ne mutlu türküm diyene
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı