Erdoğan balkon konuşmasında hangi mesajları verdi

Cumhurbaşkanlığı seçimi resmi olmayan sonuçlarına göre yarışı ilk turda göğüsleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşmasını yaptı.

Erdoğan balkon konuşmasında hangi mesajları verdi

Cumhurbaşkanlığı seçimi resmi olmayan sonuçlarına göre yarışı ilk turda göğüsleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşmasını yaptı.

11 Ağustos 2014 Pazartesi 00:27
Erdoğan balkon konuşmasında hangi mesajları verdi
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

-Cumhuriyet tarihimizde ilk kez yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Aziz milletime buradan şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giden her bir kardeşime teşekkür ediyorum. Bize oy versin veya vermesin, bu tarihi günde oyunu veren, tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkı veren her bir vatandaşıma teşekkür ediyorum. Yurtdışında bütün zorluklara rağmen bu tarihi seçimde ilk kez sandığa gidip oy kullanan kardeşlerime, gümrük kapılarında oy kullanan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. 81 vilayetimizde bize hayır duaları eden bütün kardeşlerime buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

-Bugün sadece Recep Tayyip Erdoğan değil milli irade bir kez daha kazanmıştır. Sadece şahsıma oy verenler değil, oy vermeyenler de kazanmıştır. Sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Hiç kuşkusuz bugün yeni Türkiye, büyük Türkiye, öncü Türkiye kazanmıştır. Sadece Türkiye değil, Bağdat, İslamabat, Üsküp, Şam, Halep, Hama bugün Ramallah, Gazze, Kudüs de kazanmıştır.

- Çankaya bugün itibarıyla milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir. 

- Bugün tarihi bir gün. Bugün devletin milletle kucaklaştığı bir gündür. Bugün ceberrut, millete tepeden bakan devlet kırıntılarının da ortadan kalktığı, kucaklayıcı, milletle bütünleşen devlet anlayışının zafer kazandığı gündür. Kardeşlerim artık devletin ve milletin iki farklı istikameti bulunmuyor. Bugünden itibaren devlet ve millet aynı istikamete bakıyor.

-Bugün 27 Mayıs 1960 vesayeti sona ermiştir.

-Biz AK Parti'yi kurarken ne demiştik? Menderes gibi 'Yeter' demiştik. 'Yeter söz milletin' demiştik. Ama bir şey daha ilave etmiştik. "Yeter söz de karar da milletindir" demiştik. Aracılar vasıtasıyla cumhurbaşkanı seçmediniz. Bizzat kendiniz seçtiniz. 

77 MİLYONUN İÇİNDE KAYBEDEN YOK

-9 seçimin her birinden zaferle çıktık. Her bir seçimde balkon konuşması yaptık. Her bir seçimde akıldan çok vicdanın kelimeleriyle seslendim. Kardeşlerim, meydanda, balkonda mikrofonlarda ne söylediysem hep arkasında durdum. Kardeşlerim sözüme vefanın uğraşını verdim.  

-Yarınlar bugünden çok daha iyi olacaktır. Bugün Türkiye'nin gücüne güç katıldı. 2023 ve 2071 hedefleri çok daha yakınımıza gelmiştir. 9 seçime girdik, hepsinden zaferle çıktık. Ve oylarımız yükselerek sandıktan çıktık. Hemen her seçimde bir balkon konuşması yaptım ve seçmene seslendim.
 
-Aziz milletime her seslenişimde kalbimle ve vicdanımla seslendim. Balkonda ne söylediysem arkasında durdum. Bu 9. seçim konuşmamda da gönlümün ve vicdanımın hissiyatını sislere aktarıyorum. Bütün kalbimle söylüyorum ki 77 milyonun her biri için bu seçimin malubu yoktur. Mlletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Bütüm kalbimle, bütün samimiyetimle söylüyorum ki, milletimin içinde 77 milyonun her bir ferdi içinde bu seçimin mağlubu yoktur. Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır.
 
GERİLİMLER ESKİ TÜRKİYE'DE KALSIN

-Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır.Statüko kaybetmiştir. Elbette siyaseti dışı kirli güç odakları bugün ibretlik bir ders almıştır. İnanıyorum ki muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirecek ve yeni Türkiye'yle örtüşen bir siyaset tarzı bugünden itibaren inşa edilecektir. Ama bize oy vermeyenler, onay vermeyenler, bizi sevmeyenler bu seçimi kaybetmemiştir. Onlar da kazanmıştır. Gönülden ifade ediyorum. Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım. Eski tartışmaları eski Türkiye'de bırakalım. Gerilimleri, çatışma kültürünü eski Türkiye'de bırakalım istiyorum.

-Kardeşlerim biz her adımda kendi iç muhasebemizi yaptık. Kardeşlerim yeni anayasa dedik değil mi. 326 milletvekiyle, anayasa uzlaşma komisyonunda 3 milletvekiliyle temsil etmeyi kabul ettik. Muhalefet ise 9 kişiyle temsil edildi. Biz neden bunu yaptık. İstedik ki, derdimiz bağcıyı dövmek değil üzümü yemek. Ne yazık ki başarılı olamadık. Üzüntüm var, böyle olmaz. Muhalefet siyaha beyaz deme sanatı değildir. Onun için inanıyorum ki muhalefet kendisini check edecektir.

-Başarısız olduğumuz olduğumuz alanlarda kendimizi sorguya çektik. 40 yıllık siyasi mücadelemiz  bu anlayışın şahididir. Değişimden çekinmedik. Milletimizin gerçekleriyle kendimizi sorguladık ve değişim mücadelesi verdik. Bize yasaklananların başkalarına yapılmaması için azami dikkat gösterdik. Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik. Bize oy verenlere hizmet götüren oy vermeyenleri tahkir eden bir siyasi anlayışımız olmadı. Bunu eylemlerimizle de ortaya koyduk. Beldiye Başkanı olduğum dönemde de icraatlarımızla ortaya koyduk.

HER BİRİMİZ BU DEVLETİN SAHİPLERİYİZ

-Muhalefette olduğumuz zaman bizim neler çektiğimizi biz biliriz. Bize dikkatör diyenler kendi muhasebelerini yapsınlar. Bize otoriter diyenler kendi muhasebesini yapsınlar. Bizi tek adam olmakla itham edenler kendilerini sorgulasınlar.

 -Hepimiz aynı bayrak altında geleceğe yürüyoruz. Milletimiz, bayrağımız, devletimiz bir. Kardeşlerim hepimiz aynı ecdadın, aynı medeniyetin, aynı tarihin evladıyız. Siyasi görüşlerimiz, yaşam tartışlarımız, düşüncelerimiz, inançlarımız, etnik kökenlerimiz farklı olabilir. Ama biz, hepimiz bu vatanın evlatlarıyız. Her birimiz bu devletin sahipleriyiz. Hepimiz bu ay-yıldızın altındayız. Aleviden, Sünni'den önce Türkiyeli vardır. Türk, Kürt, Rum, Pomak, Boşnak, Ermeni'den önce Türkiyeli vardır.
 
-Bugünden itibaren yeni bir istikbali inşa etmek istiyoruz. Her birimiz kendimizi vicdan muhasebesine tutalım. Muhalefetin gerilim siyasetini bir kez daha sorgulayalım. İnanın bu sorgulamayı samimiyetle yaparsak, herkesin ne kadar ortak yanı olduğunu daha iyi göreceğiz. Şu anda karşımda başörtülü de başı açık kardeşim de vardır.
 
-Bugünden itibaren farklılıklarımızı zenginlik olarak görelim. Bugün herbirimiz kendimizi bir vicdan muhasebesine tabii tutalım. Bugün muhalefetin korkutma, gerilim siyasetini bir kez daha sorgulayalım.
 
GELİN GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ HEP BİRLİKTE KURALIM

-Bizim sadece tarihimiz değil, geleceğimiz bir. Birbirimizin gözlerine bakalım. Güçlü bir Türkiye'yi gelin hep birlikte kuralım. Ortaya çıkan sonuçta da görülüyor ki, uzlaşma çatıda değil, parti üst yönetimlerinde değil tabanda olmuştur.
 
-Bugün zihnimizdeki bariyerlerden sıyrılma önyargılardan kurtulma,toplumsal uzlaşmanın kapılarını aralama günüdür.
 
PARALEL YAPI MESAJI

Paralel yapının tabanındaki temiz kardeşlerimden bir kez daha sorgulama yapmalarını tavsiye ediyorum. Bizim davamız şahsi bir dava değil. Ulusal güvenliğimizi kim tehdit ederse karşısında bizi bulacaktır. Size bedduanın arkasından gitmek yakışmaz. Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim de bugün Türkiye'de yeni bir sayfa açılırken kendi gönül sayflarında yeni bir sayfa açsınlar istiyorum.
 
77 MİLYONUN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM

Bugün yeni Türkiye'nin kuruluşunun günüdür. Altını çizerek devam ediyorum. Şahsıma oy verenlerin değil 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. 77 milyonu muhabbetle kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağım. Hayatım boyunca yaptığım gibi ülkesi, milleti, bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım. 
 
-İstiyorum ki tabandaki bu uzlaşmayı birlikte güçlendirelim. 77 milyon tüm enerjimizi daha güçlü daha kardeş bir ülke için sarf edelim. IMF'ye 23,5 milyar dolar borçla devraldık borcu sıfırladık. Merkez Bankası adeta boşaltılmıştı. 27,5 milyar dolar şimdi ise 135 milyar dolar. Devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü şimdi tek haneli rakamda.
 
- Hayatım boyunca yaptığım gibi ülkesi milleti ve bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım. Bugün hiç kimse hüzünlenmesin. Kimse kaybettiği hissine kapılmasın. Türkiye'nin önü dünden daha parlaktır. Devletin ve milletin yıldızı düne göre çok daha parlaktır.

- Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanlığını şahsıma tevdi eden aziz milletime bir kez daha teşekkür ediyorum. Seccadelerinin üzerinde camilerde evlerde mırıl mırıl bizim için dua eden kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Parti görevlilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bu kampanyada şarkılarına kendi ruh dünyalarını katan sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.

- Bu sanatçılarımızdan Murat Göğebakan kardeşimizi hakka uğurladık. Bu kardeşimize hep birlikte bir Fatiha gönderelim. Bizimle birlikte yola çıkan sonradan evfat eden kardeşlerimize şehitlerimize bir Fatiha gönderelim.

- Duaları için Gazze'nin mazlumlarına teşekkür ediyorum. Suriyeli mazlumlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu akşam itibariyle Gazzeli yaralı kardeşlerimizi Türkiye'deki hastanelere aktarmaya başlıyoruz."
 
- Bize bu toprakları bu vatanı kutsal bir emanet olarak bırakan şehitlerimize rahmet diliyorum. Gözün ayrın Türkiye, teşekkürler Türkiye Allah'a emanet olasın Türkiye... Seçimlerimiz hayırlı olsun, yeni Türkiyemiz hayırlı olsun Allah yar ve yardımcımız olsun."
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A.OKUMUŞ 2014-08-11 12:15:22

Hayırlı olsun cumhurbaşkanlığınız SAYIN BAŞBAKANIM

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126