Erdoğan'ın CHP'li Belediyelere Çöp Eleştirisine Ali Öztunç'tan Cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP deyince akla çöp, çukur, çamur gelir açıklamasına CHP Genel Başkan yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç cevap verdi. Öztunç açıklamasında 'Her gün 213 Kamyon Avrupa atığı Türkiye'ye boşaltılıyor' dedi.

SİYASET 07.03.2021, 11:35
Erdoğan'ın CHP'li Belediyelere Çöp Eleştirisine Ali Öztunç'tan Cevap
banner257

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, AB ülkelerinden ithal edilen plastik atık hacminde Türkiye’nin ilk sırada yer almasını TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Koronavirüs salgını sürecinden geçtiğimize dikkat çekerek, bu süreçte Türkiye’nin Avrupa’nın çöplüğüne nasıl çevrildiğini açıkladı.

173 KAT ARTTI!

Avrupa ülkelerinin kendi topraklarında imha etmediği başta plastik olmak üzere insan sağlığını tehdit eder nitelikteki atıklarının Türkiye’ye kabul edildiğinin ve 2004 yılından bugüne bu ülkelerden gelen atık miktarının 173 kat arttığının altını çizen CHP’li Ali Öztunç, “Bu, her gün 213 kamyon dolusu plastiğin ülkemize boşaltılması anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP’li Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a kamuoyu adına yanıtlaması istemiyle 6 soru yöneltti.

Öztunç’un önergesi aynen şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre Ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Türkiye AB ülkelerinden ithal ettiği atık hacmi bakımında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’ye 2004 yılından bugüne Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilen plastik atık miktarı 173 kat artmıştır. Bu, her gün 213 kamyon dolusu plastiğin ülkemize boşaltılması anlamına gelmektedir. Bir yandan kendi çöpüyle baş edemeyen ve günde 144 ton plastik atığın denize karıştığı bir ülke konumundayken diğer yandan plastik atık ithalatı artarak devam etmektedir.

Buna istinaden;

- Türkiye hangi ülkelerden, yılda kaç ton çöp ithal etmektedir? Bu çöplerin ne kadarı plastik atıktır?

- İthal edilen plastik atıkların içerisinde tıbbi atık olup olmadığına dair herhangi bir tespit yapılmakta mıdır? Korona virüs salgının dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde çöp ithalatının durdurulması yönünde bir düşünceniz var mıdır?

- Günde 144 ton plastik atığın denize karıştığı bir ülke, neden plastik atık ithal eder? Neden ülkesini gelişmiş ülkelerin plastik çöplerinden kurtulduğu bir ülke durumuna getirir?

- Türkiye’de ithalat ile birlikte yılda kaç ton katı atık işlenmektedir? Toplanan atıkların ne kadarı geri dönüşümde değerlendirilmekte, ne kadarı katı atık depolama alanlarında depolanmaktadır?

- Türkiye’de atık ithalatı yapan firma sayısı, atık toplama ve geri dönüşüm tesisi sayısı ne kadardır?

- 2020 yılında atık ithalatı yapan firmalara yönelik yapılan denetim sayısı kaçtır? Bu firmalarda tespit edilen usulsüzlükler nelerdir? Bu usulsüzlüklerle ilgili kaç TL para cezası kesilmiştir?

Yorumlar (17)
Ahmet Tahiroğlu 12 ay önce
Haberi okuyunca araştırdım. Onlar çöp değil geri dönüşüme giren plastik hammaddesi. Uluslararası ticarette geri dönüşebilir hammadde bu alanda endüstrileşmiş ülkelere doğru gider. Asıl tehlikeli olan geri dönüştürülemez atıklardır. Bu şekilde bir atık aldığımızı gösteren en ufak bir bilgi belge bulamadım. Uls. Ticaret doktorası yapıyorum, endüstriyel atık uzmanı değilim ama uls. ticaret verilerinin tespiti için yerli ve yabancı hangi kaynaklara bakılması gerektiği bellidir. Sayın vekil bu konunun uzmanı olmayabilir, danışmanlarının araştırması ya da uyarması gerekirdi. Ali bey doğru yerden vurduğunda en ufak sözüm yok, ancak altı boş şekilde vurmak atom karınca karizmasına yakışmıyor. Saygılarımla.
Bertizli 12 ay önce
Tezine eksik calışmıssın yeğenim Çin bile bugün plastik granül dışında ülkesine atık ithalatına izin vermiyor , vekilimiz Ali doğru söylüyor.
maraşlı 12 ay önce
5 milyon suriyeli zaten ülkeyi mahfetti...Ülkenin geleceğini bitirdi...
Şehrin tek vekili 12 ay önce
Kahramanmaraş’ta tek milletvekili var... Ali Öztunç dışındakilerin Maraş’la bir ilgisi yok.
celal 12 ay önce
özellikle de K.maraşın şehir merkezleri yolları berbat. sıfır belediyecilik anlayışı var. yollarımız delik deşik.
Dehşet46 12 ay önce
Bir reis eleştirmeye siz kalmişdiniz adam dağları deldi Karadeniz Akdeniz bağladı evet işlem sürecinde çukurlar oldu ama şimdi o yollardan bizler gidiyoruz.
HACI MUSTAFA 12 ay önce
Sen konuşma ali,biz chp yi çok iyi biliriz çok iyi,evvela bizim satacak dinimiz yok sonra biz uşak satılık köpek değiliz,ajan hiç değiliz vatan hainide değiliz mesten.
Sakacı 12 ay önce
Zaten din bekçisi bunlar dimi erdoğan sayesinde öylemi
Bertizli 12 ay önce
Çin bile bugün plastik granül dışında ülkesine işlenmemiş atık sokmuyor , bilmeden sallamışsın cahil hacı mustafa ,Vekilimiz Ali doğru söylüyor.Sıfır atık diye poşete para veriyorsun ama yüzbinlerce ton plastik atık ülkeye giriyor.
Bertizli bekir 12 ay önce
Sacmalamışsın haci agbi
Troller de gelmiş 12 ay önce
Ooo kimleri görüyorum troller de gelmiş
Faik kararmaz 12 ay önce
Konuş atım karınca iktidar vekilleri artık bıktırıyor bizi
Patron 12 ay önce
Geri dönüşüm için firmalar hammadde olarak temin eder işler ekonomiye kazandırır. Çok komiksin başkan. Lütfen soru soruyorsun eyvAllah, ama bir vatandaş olarak söylüyorum Buzamana kadar bir sürü soru sordun. Onlarla ilgili aldığın cevaplarıda kamoyu ile paylaş görelim. Sorduğun sorular insanların gazını alıyor. Ama aldığınız cevapların ne olduğunu bilmek isteriz. Aldığın cevaplar sizin bilgi eksikliğini gösterdiği içinmi paylaşmıyorsunuz. Saygılar sunar cevapları bekleriz.
vaybe 12 ay önce
hep iktidarı eleştiriyor kendi partisinde her halt var onlardan hiç bahsetmiyor .
MFE 12 ay önce
Atom efendi Cumhurbaşkanına cevap teşrif etmişler ama cumhurbaşkanının haberi olmamış malesef.
ŞEHSUVAROĞLU ALi 12 ay önce
Atom karınca artık senin adın Atan veya Atmasyon karınca olsun.
Kıvırcık 12 ay önce
Bos bos konusma önceki iddaların hep yalan çıktı hala üfürüyorsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı