Eski ve yeni tüm vekillerle ailelerine ömür boyu bedava sağlık hizmeti

Ak Parti'li milletvekilleri tarafından hazırlanan bir kanun teklifi ile milletvekillerinin bakmakla yükümlü olmadığı ve muhtaç durumda bulunmayan anne ve babaları ile 25 yaşından büyük bekar kız çocuklarına da, ücretsiz sağlık hizmeti geliyor

Eski ve yeni tüm vekillerle ailelerine ömür boyu bedava sağlık hizmeti

AKP'li milletvekilleri tarafından hazırlanan bir kanun teklifi ile milletvekillerinin bakmakla yükümlü olmadığı ve muhtaç durumda bulunmayan anne ve babaları ile 25 yaşından büyük bekar kız çocuklarına da, ücretsiz sağlık hizmeti geliyor. Düzenlemeden mevcut milletvekilleri ile 3 bin 500 eski vekil ve yüksek yargı mensuplarının anne baba ve 25 yaşından büyük bekar kız çocukları yararlanacak. Eski ve yeni milletvekilleri yakınlarıyla birlikte 14 bin kişiye ulaşıyor. Milletvekillerine ücretsiz sağlık hizmeti konusunda yeni ayrıcalık getirecek olan düzenleme TBMM İçişleri Komisyonu'ndan geçerek Genel Kurul gündemine gelen Jandarma, Sahil Güvenlik ve göçmenlerle ilgili kanun teklifinin arasına sıkıştırıldı. Teklifin 51. maddesiyle milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emekliliklerini düzenleyen 3671 sayılı kanunun 4'üncü maddesine dayanılarak TBMM Başkanlık Divanı'na yönetmelik çıkarma yetkisi veriyor. Halen eski ve yeni milletvekilleri ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin tüm tedavi masrafları TBMM tarafından karşılanıyor. Ancak anne, baba ve 25 yaşından büyük bekar kız çocukları için ‘Muhtaç olma şartı' aranıyor.

VEKİL BEYANI YETERLİ

Teklifi hazırlayan AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik, getirilmek istenen yeni düzenlemeyi şöyle anlattı: “Milletvekilinin eşi ile anne ve babasının vekil üzerinden tedavi hakkından yararlanabilmesi için bakmakla yükümlü olma şartı var. Ancak uygulamada milletvekilinin eşi ile anne ve babasının muhtaçlık belgesi yerine vekilin beyanı üzerine bakmakla yükümlülük şartına bakılmaksızın, sağlık hakkından yararlandırılması kabul edilmiş ve bu durum Meclis iç denetim raporlarında kanuna aykırı olarak değerlendirilmiştir.

Engelli çocukları da kapsayacak

Bazı milletvekillerinden bekar ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olmayan ancak 25 yaşını doldurmuş kız çocuklarına yapılan tedavi giderlerinin yaştan dolayı geri ödemek zorunda kaldığı yönünde şikayetler aldıklarını dile getiren AKP milletvekili Kemal Çelik, Yeni düzenleme özellikle bekâr kız ve engelli çocuklar açısından da önemli olacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 07:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
K.MARAŞ
K.MARAŞ - 2 hafta Önce

Konu eyt olunca en baştaki dahil koltuğu bırakım yine onaylamam diyor ülkemizde bir sürü bosa giden seyler var belediye başkanlarınız milletvekilleriniz devlet kademesinde calısan atm memurları azcık az yiyinde bu ülke 10 kat daha büyüsün soydunuz kuruttunuz ülkeyi fakirin sırtından ne mal mülk sahibi oldunuz hesap soranada o milletin sesi dediniz bizim sizin gibi seslere ihtiyacımız yok düşün yakamızdan

özgür
özgür - 2 hafta Önce

toplumlar layık oldukları şekilde yönetilirler.

meraklı
meraklı - 2 hafta Önce

ne yaşıyorsak hak ediyoruz...

misafir
misafir - 2 hafta Önce

ye kürküm yee

Eyt
Eyt - 2 hafta Önce

EYT olunca bu ülke batar. Vekiller olunca herşey mübah..... Ahirette görüşürüz

ali
ali - 2 hafta Önce

ey türk milelti sana müstahak daha beter oluruz inşalllah

Messi
Messi - 2 hafta Önce

Adamın kafasını bozuyorlar.Bunlar milletin vekili mi uzaylı vekili mi?Ges ges iş yapıyorlar.

Vatandas
Vatandas - 2 hafta Önce

Yüksek yargı mensupları nida eklemişler pakete.
Bunlar adalet den esitlikten nasıl söz ediyor ,
Bir iktidar sevici bir şey söylesin,bizum bakış acımızı değiştirsin.
Hiç trol okumuyor mu bu haberi.
Bu kadar adi olmasalar iyi idi

azgın
azgın - 2 hafta Önce

sanki başka ülkenin parasını yiyorlar

AKP SEVDALISI
AKP SEVDALISI - 2 hafta Önce

Her olayı büyütüyoruz arkadaşlar. Vekillerimiz gece gündüz bu millet için çalışıyorlar. Onlara ve ailesine ufak bir ayrıcalıkta hop oturup hop kalkıyoruz. Değerli vekillerimiz ve kıymetli aileleri daha bir çok şeyleri hak ediyorlar.


SIRADAKİ HABER