Furkan Çam'dan Başkan Mahçiçek'e Expo 2023 Soruları

Onilişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, dün KMTSO'da Kahramanmaraş İş Dünyasına Expo 2023 hakkında bilgi verdi. Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan çam, Mahçiçek'in yaptığı açıklamalarla ilgili olarak bir takım sorular sordu.

SİYASET 28.11.2019, 09:54 28.11.2019, 11:37
Furkan Çam'dan Başkan Mahçiçek'e Expo 2023 Soruları
banner257

Onilişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, dün KMTSO'da Kahramanmaraş İş Dünyasına Expo 2023 hakkında bilgi verdi. Haber46 Yönetim Kurulu Başkanı Furkan çam, Mahçiçek'in yaptığı açıklamalarla ilgili olarak bir takım sorular sordu. 

İşte Furkan Çam'ın O Yazısı:

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi 16. Olağan Toplantısı'nın onur konuğu olan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 hakkında iş dünyasına bilgi verdi.

EXPO 2023 için önümüzde daha 3 yıl var diyen Başkan Mahçiçek, “Expo 2023’ün Kahramanmaraş’a 1 milyar doların üzerinde katma değer kazandıracağını” söyledi.

Mahçiçek’in Verdiği Bilgiye Göre;

Expo; 193 gün sürecek.

Bu sürede 50 ülkeden 2 milyona yakın kişi Kahramanmaraş’a gelecek.

Açılışta 30 bin, diğer her gün 3-5 bin kişi katılacak.

Her gün Kahramanmaraş’a gelen bu 3-5 bin kişinin konaklaması ve ulaşımı için gerekli organizasyonlar yapılacak.

Bu Bilgiler Sayın Mahçiçek’in, Kahramanmaraş Basını Önünde İş Adamlarına Verdiği Bilgiler.

Buradan Sayın Başkan’a Birkaç Soru Sormak İstiyorum:

Birincisi; 193 günde 50 ülkeden 2 milyon kişinin gelmesini bekliyoruz diyorsunuz. Bu her gün 10 bin 100 (onbin yüz) kişinin gelmesi anlamına geliyor. Ancak konuşmanızın devamında günlük 3-5 bin kişinin geleceğini ifade ediyorsunuz.

Ortalama günlük 3 bin kişi gelirse 579 bin;

Ortalama 4 bin kişi geldiğini kabul edersek 772 bin

Ortalama 5 bin kişi geldiğini düşünürsek 965 bin kişi yapıyor.

Bu durumda 50 ülkeden 2 milyon kişinin geleceği iddiasını siz kendiniz, aynı cümle içinde yalanlıyorsunuz.

Sayın Başkan; Expo 2023 için 193 günde beklediğiniz ziyaretçi sayısı gerçekte kaç kişidir? 2 milyon mu, 965 bin mi, 772 bin mi, 579 bin mi? Unutmayın; bu rakamların tamamını siz veriyorsunuz? Hangisine inanmamız gerektiğini nedenleriyle birlikte açıklayacağınızı umuyorum.

Benim; tüm şartlar en iyi şekilde değerlendirildiğinde ve yine tüm şartlar lehimize işlediğinde beklediğim en yüksek rakam 50 bin…

İkincisi; Daha önce Haber46’nın sorusu üzerine Expo 2023’ün tanıtımı için 39.813.834 TL bedel üzerinden ihale verdiğinizi,

Rekreasyon Alanının açılışı kapsamında olan Konser, Çocuk Oyunları, Yetişkin Oyunları ve Çocuk Atölyeleri vaktinde bitmediği için 10.325.584 TL tutarında tasarruf sağladığınızı;

Yani 29 milyon 488 bin 250 TL ödeme yaptığınızı açıklamıştınız.

Sorum şu; 5 sene sonra bitecek olan Expo 2023’ün tanıtımı için 2018 yılında neden 29 milyon 488 bin 250 TL harcadınız? Bu parayı Expo’nun tamamlanması için harcamanız daha doğru bir yatırım olmaz mıydı? Olmayan bir projenin tanıtımı için 5 yıl önceden 30 milyona yakın para harcamanızın doğru bir yatırım olduğuna sizi kim, nasıl ikna etti?

Üçüncüsü; Konuşmanızda Expo 2023’ün Kahramanmaraş’a 1 milyar doların üzerinde (yani 6 milyar TL) katma değer katacağını düşündüğünüzü söylüyorsunuz? Bu hesabı nasıl ve kimlerle yaptınız? Biz size kısaca yardımcı olalım; Söylediğiniz katma değerin oluşması için; Geleceğini iddia ettiğiniz 2 milyon kişinin her birinin 3 bin TL, yine sizin belki gelebilir dediğiniz 965 bin kişinin her birinin 6 bin TL, yine sizin o kadar gelen olmazsa bu kadar gelen olur dediğiniz 772 bin kişinin her birinin 8 bin TL ve son olarak 579 bin kişide mi gelmez dediklerinizin her birinin kişi başı 10 bin TL harcaması gerekiyor. Bu harcamayı gerçekçi buluyor musunuz?

Dördüncüsü; Expo 2023’ün tüm alanları ihaleye verildi mi? Hangi alanlar kaç liraya ihale edildi? Bu ihaleleri hangi firmalar aldı? Firmalara ihaleye verilen alanlarda Belediye araçları ve Belediye personeli çalıştı mı, çalışıyor mu? Expo 2023 için bugüne kadar kaç TL harcandı? Bundan sonrasının tamamlanması için kaç TL daha harcamayı ön görüyorsunuz? Expo 2023 toplamda kaç TL’ye mal olacak? Expo 2023 için yap işlet devret yöntemiyle ihale ettiğiniz alanlar var mı? Expo 2023’ün hazırlanma, ihale süreçleri ve ilgili tüm süreci kamuoyuyla paylaşabilir misiniz?

Sayın başkan;

Expo 2023 ile ilgili aklımızda çok ciddi şüpheler ve sorular var. Bu şüphelerimizin ve sorularımızın kamu menfaatini korumak amacı taşıdığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Sorduğumuz tüm bu sorulardan dolayı; sorumlu gazetecilik yaptığımız ve kamu menfaatini korumaya çalıştığımız için sizden ciddi ciddi teşekkür bekliyoruz.

Sonuçta bu milletin bir ferdi, Kahramanmaraş’ın bu şehre hizmet etmekle şereflendirilmiş bir evladı olarak, yaptığımız haberlerden hoşnut olmalısınız.

Ne diyor Hazreti Ömer:

“Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız sizde hayır yoktur, eğer uyardığınız halde sizi dinlemezsek bizde hayır yoktur!”

Biz Haber46 ailesi olarak; sizi uyarma görevimizi Allah rızası için yapıyoruz. Şimdi sizin bizi dinleme zamanınız.

Tercih sizin… Saygılarımla…

Yorumlar (30)
Bekir PAKSOY 12 ay önce
Önceden belediye kaynaklı bir haberde okumuştum, beklenen 2 milyon kişinin açılımı: 1 milyonu Kahramanmaraş'tan, 500-600 bini çevre illerden, abartılı ama 30-50 bin civarı fuara katılacak olanlar, kalan 350-400 bin de yabancı kontenjanı... yani turist. Belki o rakam da Suriyelier, Ortadoğu ülkelerinden gelecekler falan/filanla doldurulur. Furkan Bey bu EXPO Antalya'da yapıldı. Erişebilirseniz oranın rakamlarını araştırın ve ilimizle kıyaslayın. Bir de gözden kaçıyor EXPO'nun BAHÇE ve ÇİÇEKÇİLİK FUARI olduğunu lütfen belirtin.
Ali Kemal 12 ay önce
Furkan beye Teşekkür.
Bir siz varsınız bunların foyasını, haksızlıkları, yolsuzlukları ortaya çıkaran.
Sizin sayenizde vatandaş bilgileniyor.

Teşekkür
mehmet 12 ay önce
Sizleri canı gönülden tebrik ediyorum. Kaleminizi satmayınız dik duruşunuzu sergilemeye devam ediniz. Toplum menfaatlerini koruduğunuz içinde ayriyeten teşekkür ediyorum.
Sinan 12 ay önce
Furkan bey aday olun sizi başkan yapalım Allah razı olsun cesaretinden dolayı tebrik ederim.
EXPO 2023 12 ay önce
Furkan bey sizin gibi bu memlekette bu soruları soracak hiç kimse olduğunu düşünmüyorum. Expo 2023 alanında ki merak ettiğimiz soruları sorduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.Sayın Başkan Hanefi beyin sorularınızın cevabını vermesini bekliyoruz.Vatandaş olarak bunları bilmek hakkımız. Expo 2023 alanında verilen ihalelerin araştırılmasını istiyoruz.( KİMLERE NASIL ŞARTLARDA VERİLDİ ? )
Feridun Tabur 12 ay önce
Çok yerinde ve Kamuoyu önünde tüm Kahramanmaras’ lilarin hafizalarindaki sorulara yanit arayan, bir Gazetecilik örnegi,
2016 yilinda Antalya EXPO’ da rakamlar abartildi, tahminler yapildi, ama beticede 19’ da biri daha gerçeklesmedi. Antalya Ili bu konuda tecrübeli. Oradaki Gazeteciler Cemiyeti, Ticaret Odasi, Büyüksehir Belediyesi, Ilçe Belediyeler, Vilayet, Sivil Toplum Örgütleri, Halk Size dogru bilgileri anlatacaklardir. Simdiden hayirli olsun. Kahramanmaras için bir firsat ve Tanitim Imkani. Halkin bizzat ilgilenmesi gelen Konuklara Misafirperverlik örnegi gösterilmesi, hem Ilimizin, hem de Ülkemizin yararinadir.
Onikişubat 12 ay önce
Belediyesinin malık ejder sitesi boğaziçi mah. Eksik yapıları kacak yerleri olan siteye verdigi usulsüz iş bitişme ruhsatini iptal ettirin artik furkan Bey. Yedirmeyin çocuklarımızın haklarıni .Allah yapanı sebep olanı göz yumani sana havale ediyoruz
gülaçtı tr 12 ay önce
günlük konaklanacak yatak sayısı kahramanmarasta 950 kişi o kadar insan nerede misafir edilecek.
mevcut otellerimiz günlük saatlik kiralık fuhus yerleris ayesinde batma durumuna geldi.. bunlar göz önüne alınıyor mu
ALİ YILDIRIM 12 ay önce
Size katılıyorum gelenlerin tamamı 1 gece konaklasalr 10362 yatak kapasitesi lazım bizde olan 950 kişi k.maraş yine avucunu yaladı gaziantep adana kayseri kalırlar günü birlik gelir ve giderler anlayana sivrisinek saz anlayama na davul zurna az.....
üç nokta 12 ay önce
Haberlerinizi genelde kaynak gösterilmediği için ya da yanıltıcı olduğu için eleştiririm.
Ama bu yaptığınız haber, haber değeri taşıyor.
Bu gibi haberlerin devamının gelmesi dileğiyle...
Onikisubat 12 ay önce
Sayın Furkan bey Onikişubat belediyesinin hicmi faydali bir icraatindan bahsetmiyeceksin hep olumsuz yazılar yazıyorsun taraf olduğunuz çok belli.
FURKAN ÇAM. Yazdığımız yazıyı kabul ediyorsunuz yani. Öncelikle teşekkürler. Faydalı işlerine gelince, onlarca faydalı hizmetini de haber yaptık. Ancak sanırım bu yazılar kadar dikkatinizi çekmedi...
Yazıkk 12 ay önce
Expo 2023 tam bir fiyaskodur. Bunu göreceksiniz. Belediyenin parasını resmiyetten kendi ceplerine nasıl indirirler onun çalışması ve projesidir. Ayrıca hemen yeri gelmişken kanuni mahallesine yapılan Kuyumcu Kent Sitesi hangi akla hizmet yapıldı (mahçiçek e sormuyorum bunu hepsine sorulsun) Allahını seven söylesin ya oraya kim çeyrek altın almaya gider. :) İmalatçılar için atölye diyenler var memleketin bırakın kuyumcusunu bütün esnaflarını doldursanız gene dolmaz o kadar büyük ve gereksiz harcama neden niye yapılır. aksay kazansın cepler gülsün :)
Vatandaş 12 ay önce
Alkışlıyorum.
Ahmet enes 12 ay önce
Adamın hasısın Furkan ÇAM.Koca maraşta kalemini insan gibi kullanan kim var başka?
SAYDAM07 12 ay önce
BU MAHÇİÇEK VE YANDAŞLARININ YAPTIĞI VURGUNU KILIFINA UYDURMAK İÇİN YAPTIKLARI AÇILIMIN ADI=EXPO 2023
Yapalakli yavuz 12 ay önce
Ede notiysiz ? turist cekmiye mi çabaliysiz yillardir ? 3 piramit yap, tepe noktasi 1500 metre yuksekliginde taban uzunlugu da 600 metre döşe cafe bistro sinema ,tiyatro güneş enerji panellerini de kapla cam olsun tüm yüzeyleri, bina elektrigini kendi üretsin alisveris merkezi bahceler hayvanat bahceleri akvaryumu doldur ust katlarida restaurant otel yap al sana türk piramitleri ve turizm geliri hep misira gidecek degiller ya o da piramit bu da piramit isteyeni de mumyala
Onikişubat gelmeden 12 ay önce
Allahımız kul hakkını yiyenden, çocuklarına kışlık kıyafet nasıl alabilirim ,karınlarını nasıl doyurabilirim. Kimselere muhtaç etmeden yaşayabilirim inancı ve düşüncesinde olanların haklarıni hesabını iki cihanda da sorsun
Hanifi mahçiçek 12 ay önce
Sayın Başkan, emlâk vergisi mesajınızı gönderiyorsunuz vatandas görevini yapıyor. Şu imar müdürü kacak yapısi eksiklikleri olan site inşaatında iş bitirmeyi ruhsatı ni verdi Lutfen hukuk tanimazliga son ver. Dunya ve ahiretini kurtar.
Ahmet şahan 12 ay önce
Furkan bey kimi kandırıyorlar ulaşım olmadan expo olurmu havayolu karayolu demiryolundan bahsetmeye gerek yok
Onikişubat personeli 12 ay önce
Demek oluyor ki hesap bilmiyor. Başkana bu hesapları kim verdi acaba. Liyakat siz personel ancak bu hesabı yapabilir. Şaşırmadım.
berke 12 ay önce
Bu bilgileri 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde dilekçe ile yada cimer yolu ile isteyebilirsiniz. Cevapları aldığınızda bizimle paylaşabilirseniz seviniriz.
edeler 12 ay önce
kayyum atansın
ABCÇİÇEK 12 ay önce
BOŞ YORUMLAR.HIRSIZ OLDUĞUNU BİLDİĞİNİZ KİŞİYİ BİLE BİLE TEKRAR O.Ş.BELEDİYE BAŞKANI SEÇTİNİZ.HAYIFLANMAYA SIZLANMAYA GEREK YOK.
kahramanmaraşlı 12 ay önce
Furkan kardeşim sorular karşısında inşAllah cevaplarda bulursun. Bende şöyle bir soru sormak istiyorum özellikle kırsal alanlarda o kadar çok karışık tapu var ki dedesinin dedesinin dedesinden kalma bu kırsal alanlara imar çalışması yapılıp tapular düzenlense ve şahıs bazında herkesin iştirak veya tek yeri belli olsa buradan da belediyeye gelir olarak emlak vergileri gelmez mi bulunduğum konum itibariyle genel olarak tapularda sorun var sadece kendine ait değil bu yüzdende %90 oranın da emlak vergisi kaybı var.
GÖREN GÖZ 12 ay önce
BU OLAY YANILMIYORSAM BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ SİYASİ HAYATINI BİTİRMİŞTİ. BU KADAR ÜSTÜNE DÜŞÜLECEK BİR KONU DEĞİL, ALTI ÜSTÜ ÇİÇEK VE BAHÇE İLGİLİ BİR KONUDUR. BUNUN MELKETE SAĞLAYACAĞI KATKI NEDİRKİ BU KADAR YATIRIM, REKLAMLAR VS. ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞMİŞ GİBİ ALGI YARATILIYOR. DAHA GERÇEKÇİ YATIRIMLARLA İLGİLENİN, MEMLEKETİMİN İNSANLARININ AŞA,İŞE İHTİYACININ OLDUĞU BİR DÖNEMDE BU NEİŞTİR.MESCİDE GEREKİRKEN MEYHANEYE HARAMDIR SÖZÜNÜN ADIDIR.
E.BEKERECİ 12 ay önce
HİÇ DEĞİLSE DEVLET DESTEKLİ YAPILAN ANTALYA EXPO2016 DAN KOPYA ÇEK HANİFİ EFENDİ
1-YILDA 15 MİYIN TURSİTİN GELDİĞİ ANTALYADA ,EXPO İÇİN 1 TANE BİLE TURSİT GELMEMİŞTİR ,YILDA 6 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLENİLEN ANTALYA EXPO 2016 İÇİN TARKAN KONSERLERİ SAYESİNDE 2 MİLYON ZİYARETÇİ GELMİŞTİR DÖRT SENEDE
2-150 YABANCI KATILIMCI BEKLENİRKEN ,ANTALYA EXPO2016 YA ,40 YABANCI KATILIMCI GELMİŞTİR
3-ANTALYA GİBİ BİR İLE EXPO NUN KAMBUR OLDUĞU SONUCUNA VERİLMİŞ ,EXPO ALANININ SATILMASI İÇİN TARIM BAKANLIĞINA DEVREDİLMİŞTİR
4-GÜNDE BİN UÇAĞIN İNDİĞİ ANTALYAYA EXPO İÇİN 1 TANE YABANCI TURSİT GELMEZKEN ,MARAŞ EXPO İÇİN SÖYLENENLERİN HEPSİ YALANDIR ,
e bekereci 12 ay önce
expo2023 hırsız siyasetçinin ,siyasetinin finasmanını sağladığı ahlaksız bir projedir
bilgin 12 ay önce
maşAllah matematik bilgin çok iyi
kafan anca bu kadar basabiliyor
E BEKERECİ 12 ay önce
bu şehirde harcanan her lirada israf ,eyyamcılık,rantiye ve hırslık vardır
biri gide olmayan kar a kayak merkezi yapar ,diğer olmayan denize plaj yapar,antalya expo sıfır fayda sağlamışken ,antalya iline kambur olduğu için özelelştrime için tarım bakanlığına devredilmişken ,maraşta expo yapmanın altında pislik aramak gerek
antalya gibi turizm ,sanayi ,tarım,tarih kenti olan bir şehirde A AINIFI EXPO BAŞARISIZ OLURKEN ,havalanı dahi olmayan maraşta expo düzenlemek eyyamcılıktır rantiyedir
maraşın içinden bile ezpoya ziyaretçi gelmez,antepten 10 bin kişiyi dülükbabayı aşırıp getrisinler kendilerini tebrik edecem
e bekereci 12 ay önce
ak parti EYYAMCI ,HIRSIZ,HORTUMCU,RANTİYECİ KİFAYETSİZ LİYAKATSIZ VE MÜNAFIKLARIN MABEDİ OLMUŞTUR
İSRAF VE HIRSLIKLARINI YATIRIM DİYE ANLATIYORLAR
MERDİ KIPTİ MİSALİ VAZİFELERİNİ ANLATIRKEN HIRSLIKLARINI ANLATIYORLAR
EXPO2023 İÇİN HARCANAN PARA KAÇ LİRA?
TANITIMINI İHALE ETTİKLERİ FİRMA KİME AİT
BU PROJEDE GİDER NE ,GELİR NASIL OLACAK
MAĞRALIDAN GELEN ZİYARETÇİ İÇİN KAÇ LİRA ALACAKSIN
ANTALYA İLİNDE YAPILAN EXPO SIFIR FAYDA SAĞLAMIŞ 8 MİLYAR LİRA HARCANAN PARA BOŞA GİTMİŞTİR
ANTALYA GERÇEĞİ ORTADA İKEN ,MARAŞ GİBİ HAVALİMANI OLMAYAN BİR ŞEHİRDE EXPO YAPMAK HORTUMDUR,İSRAFTIR ,HAMASETTİR EYYAMCILIKTIR
SY BELEDİYE BAŞKANINI TİCARET SANAYİ ODASINDA TARTIŞMAYA DAVET EDİYORUM
ÖYLE BOL KESEDEN ATMASIN ,
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:21
İkindi 15:18
Akşam 17:45
Yatsı 19:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3