Habibe Öçal: CHP ve HDP taciz ve tecavüzler konusunda sabıkalı

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Habibe Öçal TBMM’de yaptığı basın toplantısında son günlerde gündemden inmeyen “CHP’deki Taciz ve Tecavüzler” hakkında konuştu.

SİYASET 09.02.2021, 00:15
Habibe Öçal: CHP ve HDP taciz ve tecavüzler konusunda sabıkalı
banner257

Kahramanmaraş Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Habibe Öçal TBMM’de yaptığı basın toplantısında son günlerde gündemden inmeyen “CHP’deki Taciz ve Tecavüzler” hakkında konuştu.

Öçal yaptığı Basın toplantısında:

“Türkiye’de birey için özgürleşme, siyaset açısından sivilleşme, sistem ve devlet noktasında demokratikleşme hedeflerini millet iradesine dayalı süreçlere dönüştüren, AK Parti’nin bir kadın milletvekili olarak; taciz ve tecavüz fiilleriyle ilgili değerlendirme yapmak için bu basın toplantısını düzenliyorum” dedi.

“HDP’li ve CHP merkez ya da il/ilçe teşkilatlarında görevleri bulunan bazı kişiler, partilerinin seçmeni, üyesi veya personeli sıfatlarına sahip kadınlara yönelik taciz ve tecavüz iddiasıyla suçlanıyorlar. Devam eden kovuşturma, soruşturma ve yargılamalar var. Fakat birileri bu konuları perdelemek, önemsizleştirmek için özel gayret gösteriyor. Fail ya da şüpheli kendilerinden olunca mağdura saldırmanın, fiili yok saymanın öncelendiği haksız, insafsız eylemler ve beyanlar üretiyorlar.”

CHP denildiğinde milletimizin büyük çoğunluğunun aklına ilk gelen, dilinden ilk dökülen kelimeler ve cümleler bellidir. Türkiye’nin siyasi tarihi, “millet iradesinin ve sivil siyasetin muhtıralarla tacize, darbelerle tecavüze konu edilmesi fiillerinin azmettiricisi CHP’dir.

“CHP içindeki görev ya da yetki hiyerarşisini kullanarak taciz ve tecavüze yeltenmekle mesul CHP’liler gerçeği var karşımızda. Taciz ve tecavüzler konusunda sabıkalı, CHP’nin rol modeli HDP açısından da durum farklı değil. Karşımızda terör örgütü PKK ile ilişkilenmekten rahatsız olmayan bir parti ve partilerinin mensuplarının ırz ve namusuna saldıran partililer.”

“Bu yönüyle CHP ve HDP’nin kadınlara yönelik eylemlerinde de benzerlik var. Bu eylemleri gizlemek, geçiştirmek, sorumlularına sahip çıkıp, mağdurlarına baskı uygulamak konusunda da ittifak ediyorlar. Millet ittifakı değil zillet ittifakı denildiğinde de tepki veriyorlar.”

“Kadınlara yönelik taciz ve tecavüz iddialarında mağdurların değil de şüphelilerin, sanıkların, faillerin yanında durmak tam anlamıyla zillettir, en hafif tabiriyle şirrettir, rezalettir.”

“Atatürk’ün kurduğu CHP ile sadece isim benzerliği olan günümüz CHP’sinde Türk siyaseti adına çok vahim bir süreç yaşanıyor. Buna CHP’de hangi sebeplerden dolayı sessiz kalınıyor hepimizin malumu..”

“Kaset siyasetiyle göreve getirilen bir Genel Başkanın partisinden farklı bir tutum beklemek abesle de iştigaldir.

Ama biz yine de siyasi sorumluluğu yerine getiren Milletvekilleri olarak, özellikle de kadın Vekiller olarak buna daha fazla seyirci kalmayacağız. Biliyoruz ki, eğer sessiz kalırsak tarih de çocuklarımız da bize bunun hesabını ağır bir şekilde sorar..”

“CHP Teşkilatlarında lağım gibi patlayan taciz ve tecavüzlerin neresinden başlayalım..”

Belediyeye sosyal yardım için başvuran genç kızın ilçe başkanı tarafından ofisine davet edilip taciz edilmesi mi dersiniz, yoksa sebilden su almak için eğildiğinde cinsel saldırıya uğrayan partili mi dersiniz?

Bunlar maalesef +18 yaş fantastik film senaryoları değil. CHP’de her gün yaşanan gerçek taciz ve tecavüz vakaları.

Bakın medyaya yansıyan itiraflar, tutanaklar ve dava dilekçelerinden gördüğümüz kadarıyla şimdiye kadar CHP’de gerçekleşen taciz ve tecavüz iddiaların bir kaçı;

Maltepe CHP İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz, genç bir kızı zorla bir restorana kapatarak cinsel istismarda bulunduğu iddiası..

Avcılar'da CHP İstanbul İl Başkanı'nın iki yardımcısı partili bir kadına ahlaksız teklifte bulunduğu iddiası..

Ümraniye'de CHP eski İlçe Gençlik Kolları Başkanı ‘nın partili bir genç kızı taciz ettiği…. Genç kızın partiden istifa edip şikayetçi olduğu İddiası..

Esenler'de CHP eski İlçe Başkan Yardımcısı Hüseyin Koç’un, ilçede kadınların partililerce sık sık tacize uğradığını iddia etmesi..

Şişli Belediyesi'nde yengesini taciz ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski Başkan Yardımcısı’nın kollanarak Sarıyer'de önemli bir göreve getirildiği iddiası..

CHP Muğla İl Başkanlığı sekreteri’nin, CHP delegesi olan Mehmet A.'nın tacizine uğradığı iddiası..

CHP Konya İl Başkanı, Avukat Barış Bektaş'ın da yardım çeki vereceğini söyleyip ofisine çağırdığı parti üyesi bir kadını taciz ettiği iddiası..

CHP Bitlis İl Başkanı Veysi Uyanık’ın, bir kadına cinsel içerikli mesajlar attığı ve elinde olduğunu iddia ettiği görüntüler üzerinden tehdit ettiği iddiası..

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde öğretmene cinsel tacizde bulunan CHP İlçe Başkanı Hüseyin Çiçek ile yönetim kurulu üyelerinin bu sebepten görevlerinden alındığı iddiası..”

“CHP’nin erkeklerinden ses çıkmadı hadi onu anladık, CHP’li Kadınlarından bir itiraz yükselir belki diye bekledik. Ama o da çıkmadı.”

“En çok taciz- tecavüz vakaalarının yaşandığı CHP İstanbul İl başkanına soruldu bu tacizler: “Kadınlar daha fazla mağdur olmasın diye susuyoruz” denildi. İl Başkanlarının PKK sevdasını biliyorduk da, belli ki HDP’deki tecavüzlerin üstünün kapatılması gibi, bunların da üstünün örtüleceğini düşündü İl Başkanları.”

“Bu defa bir ümitle gözlerimizi CHP’li Kadın vekillere çevirdik bir ses çıkar ümidiyle ama heyhat. Onlar da Meclis kürsüsüne çıkıp, gözümüze baka baka, hem de kadın haklarını savunurken utanmadan, sıkılmadan “CHP’de taciz var, daha da olacak, ve bunun sorumlusu AK Parti’dir” aymazlığında bulundular.”

“Hani Mecliste “Las Tesis” dansı yapıp, Genel kurulun sıralarını adeta kırarcasına, kadınlara yönelik şiddeti, taciz ve tecavüzle Hükümet ve Devletin kurumlarını ilişkilendirmeye çalışarak şarkı söyleyen, CHP’li kadın Vekiller..

Ne oldu? Genel Kurulun sıra kapakları sizin taciz ve tecavüzlerinizi protesto etmek için uygun değil mi? Teşkilatlarınızdaki Taciz ve tecavüzleri hatırlatmak için şimdi biz mi sıra kapaklarına vuralım?”

“Gördük ki CHP’li siyasetçiler olaya kör ve sağır, sürekli hedef şaşırtıp, dikkatleri dağıtmak istiyorlar.

Bu defa gözlerimizi CHP’yi destekleyen CANDAŞ gazetecilere çevirdik. Onlarda “AK Parti CHP’yi eleştirdiği için, CHP tecavüz olaylarının üzerine gidemiyor” dedi.”

“CHP’de taciz var, tecavüz var, mağdurların aileleri feryat figan içerisinde, ama ne CHP Genel Başkanı’ndan, ne Milletvekillerinden ne de küçük ve büyük ittifak ortaklarından ve CANDAŞ medyasından tık yok. Çünkü bunların ahlak anlayışları birbirleriyle birebir örtüşür.”

“Tecavüzün partisi, şehri, görevi kimliği olmaz, evet. Ama CHP’de köklü, sistematik ve kurumsal taciz-tecavüz geleneği vardı da bizim mi haberimiz olmadı?”

“Her gün mağdurların kendisi, aileleri feryat figan nasıl susturulduklarını, tehdit edildiklerini anlatıyorlar. Bunlar karşısında CHP tabiri caiz ise ölü taklidi yapıyor.”

“Bu çirkin süreç devam ederken, bu hastalıklı anlayış CHP’yi kuşatmışken, CHP ülke gündemine her gün yeni bir “cambaza bak oyunu” getiriyor..”

“Parti tüzüklerinde olmamasına rağmen LGBT hakları adı altında gayri ahlaki oluşumları destekleyerek, toplumsal kodlarımıza, sinir uçlarımıza dokunan açıklamalarda bulunmak, eylemleri desteklemek CHP’nin toplum ahlakına, değerlerine ilkelerine nasıl aykırı hareket ettiğinin göstergesidir.”

Yorumlar (18)
Ahmet ede 12 ay önce
Keşke basın toplantısında, Arsan kavşağı 1 ay içinde bitecek, Önsen köprüsü ihalesi yapılarak 1 ayda bitirilecek, ilimize hergün İstanbul, Ankara, İzmir den karşılıklı oiuçuşlar olacak, Hava Alanına İlS cihazı hemen takılacak, Göksun yolu son tunelden itibaren yaza kadar bitmiş olacak, şehirdeki trafik sorunu çözülecek deseydi......
Bertizli 12 ay önce
Diğer şehirlerde yaşayanlar ancak maraş'ın hizmet fakiri olduğunu fsrkedebilir mersin adana kayseri antalya konya malatya hic gitmiy misiz ede ? Parklarına ,semt pazarlarına ,elektrik kablolarına,fiber internet agına ,kanalizasyon sistemlerine ,bulvarlarına bakmiy misiz hiç ?
mustafa bardakcı 12 ay önce
il milli eğitimdeki atamaları kim yapıyor habibe hanım?
rotasyoncu 12 ay önce
tüm şube müdürleri gitti sizi tanıyanlar gitmedi neden acaba?
İphone ökkeş 12 ay önce
Vatandaşa hizmet etmek için seçildiniz ama ökkeşin cebindeki telefonun fiyatına bakıp ekonomi iyi diyorsunuz.
Tuğba 12 ay önce
Tüm partileri kapatalım , bir tek siz kalın kimse sizin eksiklerinizi elestirmesin herkes aynı şeyleri düşünsün ,herkesin saçı,boyu,gözü aynı renk de olsun mu ?
Ramazan 12 ay önce
Hanımefendi, her yıl 20000 maraşlının doğduğu bu kente 19 yılda 19 fabrika yapmış gibi mikrofonun başına geçmişsiniz ,vAllahi bravo.19 yılda 380000 maraşlı bebek dünya'ya geldi haberiniz varmı ? Bu maraslılara iş lazım,ekmek lazım.Enerjinizi boş işlere harcamayın.
46 12 ay önce
bir işe yarayın da alkışlayalım sizi,ama nerde boş işlerin peşinde olmak daha kolay...
Kursat45 12 ay önce
18+1 =19
Bayram 12 ay önce
19 yılda CHP'nin yüzünden mi Kahramanmaraş hizmet alamadı ?
k.maraşlı 12 ay önce
konu taciz ve tecavüz ama yorumlara baktım da içler acısı sorsan hepsi kadın hakları derler iş chp yi eleştirmeye gelse dahi inadına görmezden gelip farklı konuda eleştiri ile karşı yorumlar yapılmış bir kişide çıkıp haberle alakalı birşey dememiş ilginç bir durum......
Saadet doğru 12 ay önce
Boş işlerle uğraşacağınıza şehrin sorunlarıyla ilgilenseniz hanımefendi !!!
değişik 12 ay önce
Seçilmelerinin ikinci yılı ve yedi uyurlarlardan ilk konuşma.Ve o konuşmada iktidar partisinin artık usandıran klasik konuşmaları.Yani buradan şu anlaşılıyor; birileri demiş ki; konuşacak hiç bir şey bulamıyorsanız yukarıdakiler ne diyorsa onu diyin
Last patriot 12 ay önce
siyaset menfaat dunyasi vekil hanim yarin sizde Chp ye gecerseniz sizde de denerler ...
Qwert 12 ay önce
Dolar 7 liranin uzerinde. 350 dolar asgari ucretle is bulabilen sukrediyor Allaha. Siz halki unutup chp nin pesine dusmussunuz. Yakinda halkta sizi unutursa hic sasirmayin.
Açıklama 12 ay önce
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşanan taciz olayı için kullandığı sözlere, “Erdoğan, bugün gaz ayarlarını fazla kaçırmış. Bu trol aklına fazla kapılma. Olayın duyulmasından dört gün sonra zanlının ihraç işlemi kesinleşmiştir. Olayın partiye intikalinden sonra aynı gün içinde adli makamlarla da gerekli temas yapılmıştır. Kim CHP’de böyle bir ahlaksızlık duyar, söylemezse ve hesabını sormazsa namerttir. Senin bakanın ‘bir kere olmuş, kurumu karalamak gerekmez, ne var bunda’ diyebildi. Çocuğa tecavüzden bahsediyorum. Sen o bakanla çalışmaya devam ettin. Sen önce bir aynaya bakacaksın” şeklinde yanıt verdi.

Bir kereden bişey olmaz diyen bakanınız hakkında yorumlarınızı bekleriz. Kendi çocuklarınız olmayınca ne kolay gözden çıkarıyorsunuz
Ökkeş 12 ay önce
derhal vekil sayısı azaltılsın, boşuna besliyoruz bunları bişe ürettikleri yok konuşmaları fasa fiso
Edeler 12 ay önce
Ensar vakfındaki olayları neden gündeme getiremiyırsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı