Hükümetten memura komik zam teklifi

Memur zammı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hükümetin teklifini açıkladı. Buna göre hükümet 2020 yılı ilk 6 ay için yüzde 3,5 ikinci 6 ay için yüzde 3, 2021 yılı ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam teklif etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın teklifin ardından, "Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz" açıklamasını yaptı.

SİYASET 16.08.2019, 16:49
Hükümetten memura komik zam teklifi

Memur ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirlemek için gerçekleştirilen 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında hükümet ve sendikalar 4. kez bir araya geldi. Hükümet Memur-Sen’e 2020 yılı ilk 6 ay için yüzde 3,5 ikinci 6 ay için yüzde 3, 2021 yılı ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 teklif etti.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde; aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz” dedi.

MEMUR SEN: BU TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bakan Selçuk’un teklifi açıklamasının ardından, “Bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil, heyeti dışarıya alıyorum. Piyasanın gerçekleri ile uyumlu bir teklif değildir. Memur emeklilerin giderleri arttı. Bu oranlar ne gerçekçi ne de yeterli. Biz getirilen teklif kamu görevlilerinin bütçesinde bir dengelenmeyi göstermiyor. Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz.” açıklamasını yaptı.

MEMUR-SEN NE İSTEMİŞTİ?

Memur-Sen taban aylığa seyyanen 200 lira, 2020 yılı için yüzde 8+7, 2021 için yüzde 6+6 zam ve 2020 yılı için yüzde 3, 2021 yılı için yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Hükümet ve memur sendikalarının yürüttüğü toplu görüşmeler yaklaşık 3.2 milyon kamu görevlisi, 2 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor.

Görüşmeler 1 Ağustos’ta başladı ve 20 Ağustos’a kadar sürecek. Bu tarihe kadar anlaşma sağlanamaması halinde uzlaşma süreci başlayacak.

Yorumlar (12)
Misafir 8 ay önce
2002 yılından beri memura yüzde 3 verdiler.20 yıldır yapılan zammı toplasan rahmetli Erbakan hocanın bir defada verdiği etmez.
KORKUSUZKURT 8 ay önce
HERŞEYE %20 ZAM YAP MEMURA GELİNCE %3 OH NE ALA MEMLEKET HAKKIMIZI İSTYORUZ BİZ DİLENCİ DEĞİLİZ
ede 8 ay önce
beleşcimemur isimli şahıs,sözüm sana. Asıl senin yediğin lokmalar boğazında kalsın, sen nasıl memurları zan altında bırakıyorsun. Namusuyla çalışan insanları 2-3 şerefsiz için suçlama. Ailesinden uzakta aylardır sıcak çorbaya hasret, dağ bayır görev yapan memurlar var. lafını bilde konuş, memur işçinin düşmanı değil,asgari ücreti belirleyen de memur değil.
beleşci memur 8 ay önce
memurlar yan gelip yatıyor işçi bayramında çocuk bayramında gençlik bayramında memur yatar işçi çalışır memurlar kendini bişey zanneder başkalarının malına göz diker aldıkları para gözlerine dursun....
Serkan g. 8 ay önce
Memura bu kadar düşman bir hükümet görülmedi.. işçiyle memuru aynı maaşa sabitlemeye zorluyorlar..Neden okuduysak..
RAMAZAN P 8 ay önce
SEVGİLİ KARDEŞİM HÜKÜMET KADAR DA SENDİKADAN KAYNAKLANIYOR.
RAMAZAN P 8 ay önce
BAKIN GÖRÜN BİR PUAN ÜSTÜNE AL İYALÇIN OKEY DER. BİR DÖNEM SONRADA AKP 'DEN MİLLETVEKİLİ OLUR.GEÇMİŞTE GÜNDOĞDU' NUN OLDUĞU GİBİ.HALA BU SENDİKADA DURANLARA DA ŞAŞARIM.
Ali 8 ay önce
Zaten bakan hanımında gulesi gelmiş gibi dalga geçiyor herhalde içinden zavallılar dıye
A 8 ay önce
Memur düşmanı çok adam var, kime ne anlatıyorsunuz arkadaşlar? Alttaki haklı yorumlara Beğenmedim butonunu tıklayanlar gibi mesela.. Yapılacak zam sadece memurun cebinde kalmayacak ki, esnaf da kazanacak, ekonomide devir daim güçlenecek. Bırakın da paralar, zengin şirketlerin ve yalakaların cebine girmesin tek elden..
RAMAZAN P 8 ay önce
3600 NE OLDU ALİ YALÇIN,366 DONDURUCUYA MI KONULDU ?
maduro 8 ay önce
daha ne istiyonuz enflasyon 100 de 1 lerde 3 puan zam iyidir....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın