Kahramanmaraş'a 3 Yeni ilçe mi geliyor?

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM'de 3 yeni ilçe için Kanun teklifinde bulundu.

SİYASET 16.06.2020, 12:21
Kahramanmaraş'a 3 Yeni ilçe mi geliyor?
banner257

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç yeni ilçe kurulması için TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi sundu.

Büyükşehir yasasıyla beraber büyükşehirler statüsüne alınan Kahramanmaraş’ta vatandaşlar bekledikleri karşılığı alamadı.

Merkeze uzak beldelere hizmet akışında büyük sıkıntılar yaşanırken, ücra noktalarda yaşayan bölge sakinleri de yetkili mercilerle iletişim kanalı bulamaz hale geldi.

Ankara’da memleketlisinin sesi olan CHP’li Ali Öztunç, mevcut sorunları aşarak devlet ve vatandaş arasındaki mesafeyi kaldırmak adına Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi.

Öztunç’un Düzbağ, Ilıca ve Narlı adında üç yeni ilçe kurulmasını içeren Kanun Teklifi ve gerekçeleri aynen şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Kahramanmaraş İlinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmasına ilişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

Ali ÖZTUNÇ

Kahramanmaraş Milletvekili

İçişleri Komisyonu Üyesi

GENEL GEREKÇE

Büyükşehir yasası, maalesef, Türkiye'de pek çok belediyede hizmetinin aksamasına neden olmuştur. Belde belediyeleri kapanmadan önce özellikle merkeze uzak beldeler belediye hizmetlerini yaparken, bugün merkeze uzak bu beldelere hizmet yeterince gitmemektedir. Kahramanmaraş'ın bir uçtan diğer uca 200 kilometre civarı bir mesafe olduğu göz önüne alındığında büyükşehir belediyesinin bu ücra, uçtaki, sınırdaki köylere, eski belde olan şimdiki mahallelere hizmet etme olanağı kalmamıştır. Bu nedenle hizmetin paylaşılması ve daha çabuk vatandaşa ulaşması açısından yeni ilçelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İlçe yapılması istenilen mahallelerimizden narı mahallesi, Gaziantep - Kahramanmaraş ve Pazarcık yol ayrımında olması itibariyle, ilçe yapılması durumunda gelişmeye müsait konumu ile ilin gelişimine ve ekonomisine katkı sunacaktır. Ilıca mahallemiz ise termal ve doğa turizmi açısından yoğun ilgi görürken mahallenin nüfusu belli dönemlerde 10 kat artış göstermektedir. Ilıca mahallemizin ilçe olması, ılıca mahallemizi sağlık turizmi açısından cazibe merkezine dönüştürecektir. Düzbağ (helete) mahallesinde çifçilik, tarım ve hayvancılık önemli geçim aracıdır. Düzbağ’ın ilçe olması, tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine ve çevre illerin gıda ihtiyacını karşılamak açısından önemli bir merkez haline dönüşmesine yolaçacaktır. Söz konusu mahallelerin ilçe olması ile birlikte bağlı bulunan mahallelere hizmet daha kolay ulaşacak ve mahallelerin ekonomik sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı Anayasanın 126. Maddesi kapsamında; “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, illerinde diğer kademeli bölümlere ayrılır.” hükmüne istinaden Kahramanmaraş ili, Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesinin ilçe olması öngörülmüş ve Kahramanmaraş iline bağlı Düzbağ, Ilıca ve Narı adıyla üç ilçe kurulması için kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim açısından ilçe olmalarında büyük yaralar sağlayacak olan Kahramanmaraş Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesi’nin ilçe olması öngörülmekte, bu ilçelere bağlanacak mahalleler ekli (1), (2),(3) sayılı listelerde gösterilmektedir.

MADDE 2- Merkezi idare tarafından ilçelerin kuruluşu ile ilgili oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

Geçici Madde 1- İdare kurulu oluşuncaya kadar geçecek süre iççinde yetkili olacak idare kurulları belirtilmektedir.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4 – Yürütme maddesidir.

KAHRAMANMARAŞ İLİNDE DÜZBAĞ, ILICA VE NARLI ADIYLA ÜÇ İLÇE

KURULMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Ekli (1), (2), (3) sayılı listelerde adları yazılı mahalleri kapsamak ve merkezleri Düzbağ, Ilıca ve Narlı olmak üzere; Kahramanmaraş ilinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmuştur.

MADDE 2- Bu Kanunla kurulan ilçeler, merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Geçici Madde 1- Bu Kanunla kurulan ilçelerde, İlçe idare kurulları oluşturuluncaya kadar bu yerlerdeki adli, idari ve diğer işlemler eskiden bağlı olduğu il ve ilçenin idare kurulu tarafından yürütülür.

MADDE 3 - Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

DÜZBAĞ İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Küçükcerit

Aksu Bozlar

Küçüküngüt

ILICA İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Hacıibrahimuşağı

Süleymanlı

Kertmen

Beşen

Hacınnoğlu

Hacıbudak

Sarıgüzel

Kozcağız

Çamlıbel

Çamlıyayla

Avcılar

Kopukaya

Çakırdere

Payamlı

Karamanlı

EK 3 LİSTE

NARLI İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Söğütlü

Doğanlıkarahasan

Eskinarlı

Seyrantepe

Aslanbey

Denizli

Maksutuşağı

Kelibişler

Cennetpınarı

Bayramgazi

Akçakoyunlu

Akdemir

Çiçek

Çiğdemtepe

Çöçelli

Dedepaşa

Eğlen

Emiroğlu

Evri

Hanobası

Çimikanlı

Kadıncık

Karabıyıklı

Karaçay

Karahöyük

Narlı

Nefsidoğanlı

Osmandede

Ördekdede

Sarıerik

Yorumlar (23)
Albustanlı 3 hafta önce
Maraş metro ve hizli trenlerle antebe bağlansin daha hizli büyür ve zenginleşir 2.havalimani antepliler narliya yaparsa hiç şasırmayın, maalesef 50 yildir makus talihini yenemedi , maraşın hissesine maduriyet ,mecburiyet ve metanetten başka düşen yok çünkü geleceğini planlayabilecek vizyon sahibi biri seçenek olarak önlerine gelemedi.
Ertuğrul 3 hafta önce
Şu an Kömürler Antep arası yapılıyor Daha sonra Antep Kahramanmaraş Kayseri arası yapılacak
Fatih 3 hafta önce
Gereksiz bir önerge olmuş, ilçe demek gereksiz devlete külfet demek...
Şehsuvaroğlu Ali Bey 3 hafta önce
Ne büyük icraat Atom karınca teklifte bulunmuş.Bende teklifte bulunuyorum üç yetmez onüç olsun..
Iso 46 4 hafta önce
Sendende anca bu yerlerin ismi beklenir bi sir baraji bolgesini ilce yapalim demezsin .atom seni
Maske 4 hafta önce
Gerçekten bu hiç komik degil Resmen Kahramanmaraşla Dalga geçiyorlar.Ya Zaten Halihazırdaki İlçeler unutuldu orda büyük bir olay olmadıgı sürece habere veya gündeme gelmiyor siz diger yerleri ilçe yapmaya çalışıyorsunuz wala hi küsecez size artık yetti
Misafir46 3 hafta önce
Yetmedimi yediğiniz. Eşinizi dostunuzu akrabalarınızı köylünüzü kentlünizi belediyelere doldurduğunuz yetmedi şimdi daha ilçe istiyorsunuz. Yeter yediniz be. Büyük şehir yaptınız maraşı halt ettiniz. Daha birde suriyeli doldurdunuz
Maraşlı 3 hafta önce
Büyük şehir olana kadar Ilıca belediye idi hiçbir hizmet yapılmadı geliştirilmedi geleceğe yatırım yapılmamış şimdi ilçe yapma derdine girmesinler
bertiz 3 hafta önce
asıl ilçe olması gereken yer bertiz. ama kim anlar kafa lazım.
Hasan Karaca 3 hafta önce
Bence şehrin batı tarafında Kale merkezli ilçe kurulmalı.
ANTEP 3 hafta önce
benim görüşümde biz den şehir statüsü alın sın bizi ANTEP e bağlasınlar zaten çoğu kimse alışveriş için antep e gidiyor MARAŞ ın suyu da antep te yol desen yol yok bir akıllı kavşak yaptılar iki araba zor geçiyor hergün kaza bu kavşak kazalarının ölümlü olanında hesap veren yok bu akıllı kavsaklarda şerit sayısı çoğaltılması gerekiyor
Atam karınca. 3 hafta önce
İsraftan dem vuranlar. Oy uğruna israfın peşinden gider olmuşlar. Kahramanmaraş için ilçe teklifi bana göre israftan başka öteye gitmez.
Doganer 3 hafta önce
Isabetli olmus ali beyi ve ilcanin ilce olmasi icin onerge veren sefer aycan beyide kutlarim ilicanin kesin olmasi lazim turustik bir yer muhtarlikla olacak is degil umarim diger vekillerimizde ve partilerde katki sunarlar
maraşlı 3 hafta önce
sayın vekilim iyisiniz hoşsunuz biliyorum k.maraşı düşünüyorsunuz ama k.maraşa hizmet etmek istiyorsanız mesala deyin ki aksu suyu çok temiz temizlemeye gerek yok deyin kesin temizlenir bazen sırf sadece siz dediniz diye bazı hizmetlerden mahrum kaldığımızı düşünüyorum yani size karşı olmak uğruna
Dayi 3 hafta önce
Bence mantıklı olursa çok iyi olur jandarma da yetişemiyor bir kısmı polise geçer bölge halki özellikle Narlı asayiş yönünden rahatlar Kesin akp ve mhp ret eder yinede düşünce güzel
Oguz 3 hafta önce
Sonuçlarının ne olacağı düşünülmeden gönle hoşgelen her şeyi teklif ediyor adam.
üstüne bi de atom karınca oluyor. Elde ne var sıfır. Eşek arısı demek lazım. Şişirmeyin böylelerini. Birini istanbul'a şişirdiler ellerinde patladı.
maraşlı ökkeş 3 hafta önce
Gündemde kalmak için başkanı gibi gereksiz şeylerle uğraşmaya başladı. atomu patlayınca karıncası bi işe yaramaz oldu heral.
Kaan ŞAVKILI 3 hafta önce
Sefer Aycan da vermişti. Onun sonucu ne oldu acaba. Çok yerinde bir adım kutlarız başkanımı...
Ben Been 3 hafta önce
Sayın vekilimiz Ali Öztunç Bey İlk defa yanlış bir iş yaptınız. Lütfen bu yanlışınızdan dönünüz. Teklifinizi hemen geri çekiniz. Milletimizin sırtına yeni yeni yükler yüklenmesine ne olur yardımcı olmayınız. Zaten yeterinden fazla yüklediler. Dayanamıyoruz, çekemiyoruz artık.
Selam jakşı bir öneri 3 hafta önce
Selam bence uygun bir öneri.jdrstekliyorum.
46- 3 hafta önce
Tabi yeni bldlik yeni talan edilecek makam ve es dost akrabaya bedavA is sahasi kaymakli tarafindan.
maraşlı 3 hafta önce
anlaşılan maraşla hiç alakan yok asıl ilçe ihtiyacı güney çevre yolu ile türkoğlu arasında kalan kısımdır. Gündem olmak için çabalama vekillll. İş yap iş.
Ali bey 3 hafta önce
atom iyi saçmalamış gene.. 3 köyle ilçe mi olunur? Düzbağın eti ne budu ne? ayrıca merkeze uzak diye hizmet alamıyor dediği Narlı maraşa 25, pazarcıka 18 km, ve her türlü yolu filan mükemmel. Ilıca da termalden başka bir şey yok. O zaman Döngele de ilçe olsun, termali var. Kale, Hartlap, Dereboğazı tarafı niye olmasın? Ahh atom ah..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:03
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24