banner240

Kahramanmaraş'a deprem komisyonu kurulmalıdır!

Cumhuriyet Halk Partisi Dulkadiroğlu İlçe Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, mecliste deprem komisyonu kurulması için önerge verdiğini ancak kabul edilmediğini söyledi.

SİYASET 05.11.2020, 17:28
Kahramanmaraş'a deprem komisyonu kurulmalıdır!
banner257
banner226

Cumhuriyet Halk Partisi Dulkadiroğlu İlçe Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, mecliste deprem komisyonu kurulması için önerge verdiğini ancak kabul edilmediğini söyledi.

Deprem gerçeğiyle yaşayan şehirlerden birisi olan Kahramanmaraş'ta, ülkenin farklı kesimlerinde yaşanan depremler sonrasında, her zaman kentin depreme ilişkin durumu konuşuluyor. Kahramanmaraş'ın risk altında olduğu ise uzmanlar tarafından belirtiliyor.

CHP Dulkadiroğlu Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu ise ilk olarak yakın zamanda meydana gelen ve Kahramanmaraş'ta da şiddetli bir şekilde hissedilen Elazığ depreminde, bu hafta ise İzmir depremi sonrasında ikinci kez Deprem Komisyonu kurulması için önerge verdi. İki deprem sonrasında da önergesi kabul edilmeyen Demircioğlu, yazılı olarak açıklama yaptı.

Elazığ depreminden sonraki önergesinin reddedildiğini, bu haftaki önergenin ise olumlu veya olumsuz yanıt verilmemesinden dolayı, yeterli sayı bulunmayınca yine red edilmiş olduğunu ve önergeye tek evet diyenin İYİ Parti meclis üyesi Saide Adil Gönen olduğunu söyledi.

Önergeyi sunmadan önce bazı AK Partili meclis üyeleriyle görüştüğünde olumlu baktıklarını ama oylama sırasında işlerin değiştiğini belirten Demircan, "Bu önergeyi CHP'li bir meclis üyesı veriyor diye red ediyorlarsa buyursunlar hep bırlikte verelim önergeyi o da olmuyorsa iktidar olarak kendileri önerge versin biz onay verelim. Yeterki bu komisyon kurulsun yeterki gec olmadan çalışmalar başlasın." dedi.

Komisyonun kurulmasında ısrarcı olacağım diyen Demircan, "DOĞU ANADOLU FAY (DAF) hattının üzerinde olan ilimiz Kahramanmaraş birinci derecede deprem bölgesidir,ilcemiz Dulkadiroğlu ise en eski yapılaşmanın olduğu bölgedir. Acilen öncelikli çalışmalar belirlenmeli yarIn deprem olacakmış gibi tedbirler ,önlemler alınmalıdır. Belediyelerin görevi sadece depremden sonra çorba taşımak ,battaniye yollamak hatta en üzücüsü ceset torbası taşımakmıdır ?" dedi.

Herkesin dilinde haklı olarak "Deprem Öldürmez Bınalar Öldürür " sözünün olduğunu ancak bununla birlikte Tedbirsizlik ve Önlemsizliğinde öldüreceğini belirten Demircan'ın önergesini ise şu şekilde paylaştı:

DULKADİROĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

KAHRAMANMARAŞ

Geçmişte yaşanan ve neticesi son derece ağır olan büyük depremler ve son olarak İzmir'de yaşanan deprem acı gerçekleri bir kez daha ortaya çıkarmış olup olası bir Kahramanmaraş depreminde hemşerilerimizin en az hasarla durumu atlatabilmeleri, can kayıplarının engellenmesi ve yaralanmaların önüne geçilebilmesi için sorumluluğunu aldığımız Dulkadiroğlu ilçemizde acil bir çalışma yürütülmesi gerekli ve şart olmuştur.

1. Yıkılması gereken binalar ile toplanma merkezlerinin tespit edilmesi, güçlendirilmesi gereken binaların acilen ele alınması gerekir.

2. Kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekir.

3. İmar barışından yararlandırılan binalarla ilgili de depreme dayanıklılık konusunda tespit çalışmaları yapılması gerekir.

4. Depreme dayanıklılık bu binalarda söz konusu değilse iyileştirilmesi konusunda gereken çalışmalar yapılmalıdır.

1999 yılı öncesi yapılan binaların risk içermekte, bu noktada etkin kamu denetiminin sağlanamadığı bir gerçektir. Denetim ve önlemleri bir an önce alınmalıdır. Mevcut yapılarda riskin belirlenmesi gerekmektedir

6. Afet tehlikelerine karşı Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmelidir. İl merkezinde uzman afet yöneticileri aracılığıyla eğitim ve tatbikat yaptırılmalıdır.

Gecmiş depremlerde acı tecrübeler

gösterdiği gibi alüvyon zeminli alanlarda yapılaşmaya asla izin verilmemelidir.

İlçenin İmar planı yeniden gözden geçirilmeli,imara yeni açılmış veya bundan sonra açılacak bölgelerde zemin etüdlerinin direk belediyemiz tarafından titizlikle yapılıp veya yaptırılıp,inşaat yoğunluğu,bina kat sayıları önceden net bir şekilde ortaya konulmalıdır.

9. Vatandaşlar deprem öncesi alacakları önlemler ,deprem anında ve sonrasında ne yapmaları gerektigi gerek kamu supotları ile gerek el broşürleri gerekse reklam panolarinda belli aralıklarla anlatılmalı hatta bu konuda belediyemiz tarafından paneller düzenlenmelidir.

Bugünlerde hepimizin dile getirdiği "Deprem öldürmez, öldüren binalardır " soylemini gelecekte tekrarlamamak adına yarın deprem

olacakmış gibi biz Dulkadiroğlu Belediyesi olarak üstümüze düşen sorumluluğu alıp ivedilikle çalışmalara başlamalıyız .

Bu çalışmaları verimli hale getirmek açısından alınacak her türlü tedbirlerde gerek ilgili kamu kurumları ile istişare ve katkıda gerekse bizzat sahada olmak adına DEPREM KOMİSYONU kurulması önergemi, belediye meclisimizde görüşülmesini arz ederim.

Yorumlar (14)
Misafir46 11 ay önce
Bunu maraşta dillendirmek lazım. Parti ayrım yapmayın
Yavuzselim 11 ay önce
İbrahim bey seni bu memlekette kimse anlamaz da dinlemez de bu memleket rant üzerine kurulmuş kim ne çalarsa onun hizmetinde onun için çeneni yorma
Mehmet 11 ay önce
İnanılır gibi değil. Araştırma komisyonun kime ne zararı olabilir ki. Yazık
Ikd 11 ay önce
Reddetme nedenlerini açıklanması gerekir sonuçta bu siyasî bir amaç değil halka hizmet için yapılan bir tekliftir
partizanca yaklaşmayın lütfen 11 ay önce
Deprem komisyonunu kim teklif ederse etsin.. Reddetmeyin lütfen, bunun vebali var... Binalar Kontrol edilmeli... Önlemler alınmalı...
Last patriot 11 ay önce
oneri akp den gelmedigi icin kabul gormemistir !! zira onlarda boyle bir dusunce olmaz
Has maraşlı 11 ay önce
Depremin fıtratında enkaz var. Boşuna kendinizi yormayın. Çürük yaptık demezler Allah tan geldi derler. Herşeyi hallediyoruz.
KÜRŞAT 46 11 ay önce
İmarda geçmişte yapılan hatalar gün yüzüne çıkmasın diye hayır demişlerdir.
müteahhit 11 ay önce
çok sıkıntılı bölgeler var özellikle mağralı,serintepe ,yörükselim,namık kemal say say bitmez acil bu bölgelerde kentsel dönüşüm yapılmalıdır.
muhammed 11 ay önce
ben biliyodum böyle olacagını
Sedef 11 ay önce
KAHRAMANMARAŞ GERÇEKTEN DEPREM KONUSUNDA ÇOK BÜYÜK RİSK ALTINDA İLLAKİ İNSANLAR ÖLÜNCE Mİ BİŞEYLER YAPILACAK GERÇİ O ZAMAN DA YAPILMAZ
EVET BU KONUDA PARTİ AYRIMI YAPILMAMALI
BEN KMARAŞLINOLARAK ÇOK UTANIYORUM HALA BU KONUYLA İLGİLENEN KİMSE YOK
KAHRAMAN 11 ay önce
O kadar dürüst iseniz FETÖ'ye yaptıgınız operasyonları inşaaçılara da yapında görelimm!!!!
m 11 ay önce
Tarih sizi affetmeyecek, Allahta affetmeyecek sırf önergeyi veren chp diye deprem komisyonu kurulmasına karşı çıktınız, maraşta deprem olduğunda bu belgeler ortaya çıkacak nasıl izah vereceksiniz onu bırak halka ne diyeceksiniz. bu komisyon kimlerin rantına engel olacaktıki reddettiniz.
Sezer 46 11 ay önce
Bizim insanımız hâlâ parti kazansın diye belediyeye oy versin koyun gibi yarın öbür gün binlerce insan göçük altında kalıcak .fay üzerine binlar yapılmasına izin veriliyor nasıl.oluyorsa yararlı birşey için red geliyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:11
Öğle 12:31
İkindi 15:58
Akşam 18:40
Yatsı 19:56