banner230

Kahramanmaraş Kalesine Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli Yapılacak mı?

Kahramanmaraş kalesine, 1936 yılında Atatürk’ün emriyle yapılan ve daha sonra kaldırılan Bayrak Tutan Bozkurt anıtını kim kaldırdı? Halkın kahir ekseriyetinin istemesine rağmen anıt neden yapılmıyor? Cumhur İttifakının ortağı MHP'nin talebine neden olumlu cevap verilmiyor?

SİYASET 28.01.2021, 16:57
Kahramanmaraş Kalesine Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli Yapılacak mı?
banner257

Kahramanmaraş kalesine, 1936 yılında Atatürk’ün emriyle “Bayrak Tutan Bozkurt” Anıtı yapılmıştı. Anıt, Atatürk'ün vefatından sonraki yıllarda kaleden indirildi.

1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün anısıyla Kahramanmaraş kalesine "Bayrak Tutan Bozkurt" heykeli dikilmişti. Anıtın altındaki plakada "28 Teşrin Sani 335 (28 Kasım 1919) Cuma Günü Türk Maraş, Silah Gücü İle İnen Bayrağını İman Gücü İle Yenden Dalgalandırdı" yazıyordu...

Söz konusu heykel daha sonraki yıllarda kaleden indirildi. Heykelin nereye kaldırıldığı hakkında ise herhangi bir bilgi yok. İddialara göre heykel Kahramanmaraş'tan kaldırıldıktan sonra Ankara'da bir müzenin deposuna kaldırıldı.

İşgal yıllarında, 28 Kasım 1919 Cuma günü Maraş Kalesi'ndeki Türk bayrağı indirilerek yerine Fransız bayrağı asılmıştı.

Avukat Mehmet Ali Bey, bu duruma tepki amacıyla "Alemi İslam'a Hitap" beyannamesini yazarak şehrin muhtelif yerlerine dağıttırmıştı. Ulu Cami'de cuma namazı öncesi bir araya gelen büyük bir kalabalığın, ezan okunduktan sonra, "Bayraksız namaz kılınmaz" diye bağırarak topluca kaleye hücum ettiği, indirilen bayrağı kale burçlarına tekrar dikerek Cuma namazını orada kıldı.

1936 yılında ise Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle o günün anısına Kahramanmaraş Kalesi’ne Bozkurt Tutan Bayrak Heykeli dikildi.

BURDUR’UN TEFENNİ BELEDİYESİ YAPTIRDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kahramanmaraş’ta yaptırdığı, Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli, Burdur’un Tefenni Belediyesi’nce Antalya-Muğla Karayoluna dikilmişti.

Tefenni Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri ile 1936 yılında Kahramanmaraş Kalesinde yaptırılan Bayrak Tutan Bozkurt Heykelinden esinlenerek yaptırmış olduğumuz Anıt Heykel, ilçemiz Antalya ve Muğla karayolu döner kavşakta uygulanmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

YENİLENEN KAHRAMANMARAŞ KALESİNE NEDEN YAPILMIYOR?

Kahramanmaraş Kalesinin restore edilmesinin ardından binlerce kişi sosyal medyadan Bayrak Tutan Bozkurt anıtının yeniden yapılmasını istedi. 

Cumhur İttifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi'nin Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan 25 Ekim 2019 tarihinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığından yazılı bir talepte bulunmuş ve  Bayrak Tutan Bozkurt heykelinin kaleye dikilmesini istemişti. Aycan yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle şehrimizde Fransız işgali sırasında yaşanan ‘Bayrak Hadisesi’ anısına, Türk’ün iman gücünün sembolü olarak yaptırılan ve Kahramanmaraş Kalesi’ndeki bayrak direğine yerleştirilen Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli’nin uzun süredir yerinde olmadığı bilinmektedir. Bu, şehrimizde huzursuzluğa ve tartışmaya neden olmaktadır. Tarihimizin dönüm noktası olan olayın ve şehrimizin kahramanlığının sembolü olan Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli’nin Kahramanmaraş Kalesi’ndeki yerine yerleştirilmesini önemle rica ederim”

Tarihi Maraş Kalesine Atatürk'ün emriygle yapılan Bayrak Tutan Bozkurt anıtını Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'de yaptıramamış olması nedeniyle tepkiler devam ediyor. 

Yorumlar (11)
EDE 1 ay önce
MHP ilbaşkanı bulundumu Mehmet Fiskeçi bey ilan vermişti
aytuç 1 ay önce
MHP ilbaşkanı bozkurdu hiç sevmezki bu konularla ugraşsın
Ahmet AZAK 1 ay önce
Diline sağlık, duygularımıza tercüman olmuşun.
Turan Bozkurt 1 ay önce
Bir gün, ressamlar Türk'ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler.Mustafa Kemal Atatürk
başkan44 1 ay önce
millet ekmek derdinde mantıklı olun artık 21. yy dayız
corona 19 1 ay önce
Ne kadar önemli bir sorun değil mi
Bütün sıkıntılarımız bitti
Tüm hizmetler tamamlandı
Ekonomi düze çıktı
Bozkurt Heykelimizi de tamamladık mı herşey tamam
Fatih 1 ay önce
Hatırlarsanız Türkiyenin bir çok yerinde ve ahir dağında kovaman önce vatan yazardı hükümet yasakladı ve sildirdi
Aksakallı akif 1 ay önce
Ne Mutlu Türküm Diyene.
Tr 1 ay önce
Neden tekrar dikilmediği belli değil mi? Başımızdakiler Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı. Türküm demekten bile acizler. Türkün sembolü olan bozkurtu neden diksinler ki?
Selçuk 1 ay önce
Mhp il başkanı varmi memlekette:) onlar mutehattitlik peşinde siyaset sadece onlara rütbe:) umarim mhp tez zamanda bu pasif yerel muhalefet bile yapamayan kurtulur
Ben Been 1 ay önce
Durumu gündeme getirmeniz çok güzel. Ancak bu heykelin kaldırılış tarihini ve kaldıran iktidarı yazmamanız hiç hoş değil. Lütfen bozkurt heykelini kimin kaldırdığını da yazınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak 05:37
Güneş 06:57
Öğle 12:50
İkindi 16:00
Akşam 18:32
Yatsı 19:47