Kahramanmaraş Siyaseti Helete için Gaziantep'te

2017 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Gaziantep’e Kahramanmaraş’tan gidecek olan "Düzbağ İçme Suyu Projesi"nde sona doğru gelindi.

Kahramanmaraş Siyaseti Helete için Gaziantep'te

2017 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Gaziantep’e Kahramanmaraş’tan gidecek olan "Düzbağ İçme Suyu Projesi"nde sona doğru gelindi.

Melen çayı projesinden sonra Türkiye’nin en büyük su projesi olan "Düzbağ İçme Suyu Projesi" 2 milyon Gazianteplinin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak. Pazarcık Kartalkaya barajından alınan su nedeniyle Pazarcık ovasının büyük bir kısmı yaklaşık 5 yıldan bu yana ikinci ürün ekemiyordu. Gaziantep’in su sıkıntısının had safhada olması nedeniyle milli tarım durma noktasına kadar gelince dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kahramanmaraşlılar el birliği ile Helete’de bulanan Düzbağ İçme Suyu Projesini hayata geçirdi.

İŞTE O FOTOĞRAFLAR - TIKLA

KAHRAMANMARAŞ HEYETİ GAZİANTEP’E GİTTİ

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ve Helete’yi temsilen bazı vatandaşlar Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Ziyaret sırasında Helete’ye verilen sözlerin tutulması istendi. Ahmet Özdemir kendi sosyal medya hesabı Facebook’tan: “Tarım ve Orman Bakanlığımızın Gaziantep'e içme suyu sağlamak amacıyla Helete'mize yapımına başlanan baraj ve içme suyu hattının geldiği aşamada; Helete’li kardeşlerimizin talep ve beklentileri ve yapılacak işler ile ilgili istişare toplantısı yaptık. İçişleri Komisyon Başkanımız Celalettin Güvenç, İl Başkanımız Ömer Oruç Bilal Debgici, İlçe Başkanımız Mehmet Berk ile birlikte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve ekibine ilaveten Helete'den bize eşlik eden veya gelemediği halde Helete'nin hakkını ve hukukunu gözetmek maksadıyla istişare heyetini gönderen tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz” dedi.

EN BÜYÜK PROJE

Türkiye’nin en büyük beşinci su havzasına sahip Kahramanmaraş’ta, 1965 yılında yapılan ve Pazarcık ovasını suya kavuşturan Kartalkaya barajından Gaziantep’in su alması nedeniyle ikinci ürün ekilemiyordu. Milli tarıma ciddi zararı olan durum için kolları sıvayan hükümet çözümü yine Kahramanmaraş’ta bulmuştu. İstanbul'u Melen Çayı'yla, su kaynağı olmayan KKTC'yi ise Türkiye'den döşenen borularla suya kavuşturan ekip, su fakiri Gaziantep'i de suya kavuşturdu. Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından "Düzbağ İçme Suyu Projesi" ile Kahramanmaraş'tan doğan ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu'nun suyu Gaziantep'e akıtılıyor.

2050 YILINA KADAR YETECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak 1 milyar liralık dev projede çalışmaların tüm hızıyla ilerlediğini, Gazianteplilerin 2018 Aralık sonunda hem ucuz, hem de kaliteli su tüketmeye başlayacağını söyledi. Başkan Fatma Şahin, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ beldesinden doğan ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e akıtacak Düzbağ İçme Suyu Projesi kapsamında çalışmalarda sona yaklaşıldığını kaydetti.

SULAMA SUYU DA RAHATLAYACAK

Şahin, şunları aktardı: “Şehirde su sıkıntısı vardı, çözüldü, ben başkan olunca son yedi yılın en kurak dönemini yaşadık, şehirde yağmur yağmıyordu, aman yarabbim, ne yapacağız? Suda mangan oranı yükseldi, yani barajda su seviyesi düşünce, su kirleniyor, bu da suyun kalitesini düşürüyordu. İyi ki o gün o kararı aldık, Düzbağ’dan Fırat’a boşa akan suyu kente çevirdik.120 kilometreden kente su getirdik, öyle böyle değil çok büyük bir iş bu. Su borusunu yatırmak için dağı geldik, işin yüzde 95’i tamamlandı, daha iş bitmeden yüzde 15 su fiyatını aşağıya çektik. Halktan topladığımız su parasının 100 milyon TL’sini yılda elektrik parası olarak ödüyorduk. Çok yüksek elektrik giderimiz vardı. Önceki suyumuz sertti, şimdi 25 Aralık’ta akacak olan suyumuz daha yumuşak kaynak su kalitesinde olacak. Düzbağ İçme Suyu Projesi, yaptığımız en güzel işlerden biri oldu. Kentin 2050 yılına kadar su ihtiyacını gidermiş olduk. Maliyetlerimiz düştükçe suda indirimler devam edecektir. İçme suyu rahatlayınca bir taraftan sulama suyu da rahatlayacak. Çiftçi ikinci ürününü rahatlıkla sulayabilecek. Bizim için tarım da çok önemli, çiftçi barajdan sulama suyunu daha rahat kullanacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 10:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Siyasetcilerimizi tebrik ederim. Birde antebe bağlanma işini gerçekleştirseler büyük hizmet olacak

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 8 ay Önce

heleteyi antepe bağlan kurtul

Çaresiz
Çaresiz - 8 ay Önce

Helal olsun.adamlar Pazarcık in suyunu kuruttu sıra geldi Helete ye.
Fatma Şahin helete nin suyunu aldık diye hava atarken zamanın baskaban yardımcısı hemşerimiz de yanında alkış tutuyordu.Kendinin ve bir yaptırım gücü yok biliyoruz ama Fatma Şahin den bu konuda yardım isteyebilir ve pazarlık yapabilirdi şehrimize hizmet ve yatirim için.Ama ne yazıktır ki hep kendi ne faydası olanlar bu memlekette seçiliyor pardon ataniyor

Mustafa gün
Mustafa gün - 8 ay Önce

Ben olsam parasıyla satardım gelen parayı da kahramanmaraş ta yatırım yapardim

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 8 ay Önce

işte o verilen suyla refüjler sulanacak,yapay göller yapılacak bu memlekette de sular kesilecek.:Başkan adayını sevmiyorum ama benim oyum reise diyen zihniyetin mahsulüdür bu sözümona hizmetler....

ETS
ETS - 8 ay Önce

TÜRKİYENİN SUYU EN BOL MEMLEKETİ OLARAK SUYU EN PAHALI İÇEN İSTANBULDA %15 İNDİRİM YAPILIYOR BİZİM FATURALARDA 20 TL SU TÜKETİM/ATIK SU UZAKLAŞTIRMA 7TL ÇTV:4TL
KDEV-ÖTV-YUVARLAMA:=38 TL HAYIRLI OLSUN BİRİLERİ DUR DESİN ENFLASYONLA MÜCADELEDE SU FİYATININ DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ******

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Bu seçimde k.maras büyükşehir belediye başkanlığına Fatma Şahin i aday olarak istiyoruz.

Doganer
Doganer - 8 ay Önce

Beyler herşeyi pahalıya alıyoruz ama kalite düşük

Hakkı İSTER
Hakkı İSTER - 8 ay Önce

Su kaynağının doğru olarak kullanımı önemli. En önemlisi içme ve kullanma suyu. Suyun israfı konusunda herkesin ve kurumların en gerçekçi şekilde görevlerini yerine getirmesi lazım. Helete Düzbağ Barajından Gaziantep için içme ve kullanma suyu temininde herhangi bir sakınca söz konusu olmadığı kanaatindeyim. Bu meseleyi Antep-Maraş rekabeti olarak görmemek gerekir. Kaynaklar paylaşılmalıdır. Sulama tesislerinin yenilenmesi konusunda da Gaziantep ilinin katkıları olursa mesele çözülür sanırım.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154