Kahramanmaraş'ta Ak Partili yöneticilerden Filtresiz Termik Santrale tepki

Kahramanmaraş'ta sürekli muhalefetin gündeme getirdiği termik santrallerin havayı kirletmesi konusunda ilk defa Ak Parti'den de tepki geldi. Konuyla ilgili AK Parti Elbistan ve Afşin ilçe başkanları tarafından ortak bir açıklama yapıldı.

SİYASET 23.11.2021, 15:48
Kahramanmaraş'ta Ak Partili yöneticilerden Filtresiz Termik Santrale tepki
banner257
banner226

Kahramanmaraş'ın Afşin ve Elbistan ilçelerinde havayı zehirleyen, binlerc ekişinin hastalanmasına ve daha erken ölmesine sebep olan termik santraller konusunda ilk defa Ak Partili siyasetçiler de ses yükseltmeye başladı. Bugüne kadar konuyla ilgili suskunluklarını koruyan Ak Parti'den ilk defa sesler yükselmeye başladı. 

Konuyla ilgili AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş ve AK Parti Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi, Çoğulhan Mahallesinde açıklama yaptılar. 

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş burada yaptığı açıklamada “Malumunuz olduğu üzere santrallerle ilgili hükümetimiz bir karar almıştı. Termik santraller başta olmak üzere filtrelemesi düzgün olmayan tesislere baca ve filtrelerini yapmaları için belirli bir süre verilmişti. Verilen bu süre sona ermiş olup Afşin-Elbistan Termik Santralinin gerekli hassasiyeti gösterip ilgili yatırımları hızla tamamlamasını, baca gazı arıtma ve kül filtreleme sistemini tamamlayarak çevre kirliliğini acilen bitirmesini ihtar ediyoruz. “Ya filtrelemeyi düzgün bir şekilde yaparlar ya da yapacak başka şirket bulunur. Bu firma vazgeçilmez değildir” dedi.

Başkan Tıraş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hemşerilerimizin tozlu havayı solumasına, çevrenin kirlenmesine gönlümüz asla razı gelmez. Hemşerilerimizin sağlığı, çevremizin korunması tüm ekonomik kazanımların önündedir. İlgili şirket istihdam da sağlıyor olabilir ama vatandaşımızın sağlığı her şeyin önündedir. Kendilerine verilen süreyi suiistimal etmemelerini hatırlatıyoruz. Galan yeter diyoruz! Allah'tan korksunlar bu kadar da olmaz. Bu hususta AK Parti teşkilatları olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. İstihdamın ve üretimin arkasına saklanarak çevre kirliliği yapılmasına, kendilerine iyi niyetle verilen süreyi suiistimal etmelerine asla müsaade etmeyiz. Hemen her konuda olduğu gibi her zaman aziz milletimizin yanında yer almaya, devleti yaşatmanın insanı yaşatmaktan geçtiğine inanarak yola devam edeceğiz.”

AK Parti Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi ise burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Bu mücadelelerde biz teşkilatlar olarak her zaman halkımızın yanında yer aldık. Eleştirenler olabilir ama bizim gayemiz her zaman insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığı ile hareket eder. Biz, vatandaşımızın yanında yer alacağız. Hiçbir zaman da firmanın yanında yer almayacağız. Firmalar gelip geçici; esas olan halkımızdır. Bu çevre kirliliği ve kül ile ilgili hükümetimiz 6 ay durdurulması kararını aldı. Ancak burada 5 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Onların da baskısı ile biz burada tekrar devamına karar verilmişti. Ancak firma ile görüştüğümüzde kısa süre içerisinde buradaki filtre sisteminin biteceğini söylüyorlar. Esas amacımız da firmayı sıkıştırmak; firmanın bir an önce filtre sistemini faaliyete geçirmesini sağlamaktır”

Bölgenin Türkiye'nin dördüncü büyük ovası ve enerji havzası olduğunu söyleyen Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu ise “Bunun ikisinin aynı yürütülebilirliği mümkünse sağlanması lazım. Zehirsiz enerji ve zehirsiz gıda istiyoruz” diye konuştu.

banner261
Yorumlar (13)
Hüsin 2 hafta önce
Çözüm makamının şikayet ettiği tek ülkeyiz dünyada eşimiz benzerimiz yok.
Eren 2 hafta önce
Seçim yaklasti benim kalbi temiz hakkımda bunlara inanır yine oy verir
Dunya 2 hafta önce
Secim kokusu olabilir değil mi
46 2 hafta önce
Seçimler yaklaşti ,oy lazım tabi
maraşlı 2 hafta önce
akp li olmak yanlışlarını eleştşrmemek değildir yanlışa yanlış diceksinki doğru olan yapılsın
Şaşkın 2 hafta önce
Ben şoktayım yanlış olmasın
Ökkeş 2 hafta önce
Paris iklim zirvasina hazırlık aşaması, İstanbul sözleşmesi içinde benze şeyler yapılmış ti...
Edeci 2 hafta önce
Birileri bunlara iktidarda kendilerinin olduğunu hatırlatsa ?
furkan demirci 2 hafta önce
timsahin goz yaslari gibi muamele sormak lazim efendilere bu santrale ruhsati kim verdi ??? yerel bolgelerde dahai bir ise yaramiyorsaniz yaptiriminiz yoksa terk edin de adam sansinlar
Memleket 2 hafta önce
Tabii akparti kan kaybetmeye başladı ilk akpli yöneticiler kendini kurtarma telaşına düşecek
Alpay 1 hafta önce
Bu akp camiası kadar yüzsüz bir camia yok. Ulan siz mecliste hayır oyu vermediniz mi termik santrallere filtre takılsın oylamasına
vatanndaş 1 hafta önce
öncelik el ele verip size şu yalanı braktıralım sonrası kolay iş
ABC 1 hafta önce
FİLTRE TAKILACAK GALİBA YARIN BİZ İSTEDİK YAPTILAR OLACAK
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı