Karacasu yeniden Belediye oldu

29 Mart Yerel Seçimleri öncesi beldeliği iptal edilerek Kahramanmaraş merkeze bağlanan Karacasu, Danıştay 8. dairesinin verdiği kararla yeniden belde statüsü kazandı.

Karacasu yeniden Belediye oldu

29 Mart Yerel Seçimleri öncesi beldeliği iptal edilerek Kahramanmaraş merkeze bağlanan Karacasu, Danıştay 8. dairesinin verdiği kararla yeniden belde statüsü kazandı.

15 Ekim 2009 Perşembe 21:34
Karacasu yeniden Belediye oldu
banner208

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, geçen yıl Soma ve Ermenek faciası öncesi ile sonrasında kapatılan, üretimi durdurulan madenlerin sayılarını açıkladı.
Manisa Milletvekili Sakine Öz, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Maden Kanunları Meclis'te komisyondayken, Ermenek faciasından sonra 188 maden sahasında üretimin durdurulduğunu, 13 Mayıs Soma faciasından bugüne kadar faaliyeti durdurulan 661 ruhsat sahasından 6'sının kamuya, 655'inin ise özel ve gerçek hukuk tüzel kişilerine ait olduğunu açıkladı.

Madenlerdeki son durum hakkında kamuoyunu yazılı açıklama ile bilgilendiren Sakine Öz, şunları ifade etti;
Sistemi tümüyle gözden geçirip ana kuralları düzenlemek ve önlemleri artıracak kurallar koymak yerine Çalışma ve Enerji Bakanlarını kurtarmanın, MİGEM'i proje süreçlerinde sorumsuz hale getirmenin, devletin denetim görevini azaltmanın, meslek odalarının denetim gücünü kısmanın peşindeler. İşçinin güvenlikli, sağlıklı ortamda çalışması, yerli enerjiye ve havza madenciliğine dayalı, projeleri detaylı denetlenen, rodövans usullerini tümüyle kaldıran bir madencilik anlayışı yerleşmesi gerekirken, tüm bu ilkeleri devletten silip denetimleri özel sektöre kaydırmanın peşindeki hükümetin 1 Ocak'tan Soma faciasına kadar, Soma faciasından da Ermenek'e uzanan ihmaller zinciri sayılarla ortada."

“HÜKÜMET, FACİALAR OLDUKTAN SONRA MADEN KAPATARAK GÖSTERMELİK ADIMLAR ATACAĞINI SANIYOR”

Soma'ya kadar, 1 Ocak-13 Mayıs 2014 arasında kapatılan maden sayısının 280 olduğuna dikkat çeken CHP’li Sakine Öz, “13 Mayıs'tan 31 Aralık'a kadar sayı aniden 661'e çıktı. Ermenek faciasından sonra ise Bakanlık 188 maden sahasında üretim durdurdu. 13 Mayıs Soma faciasından bugüne kadar faaliyeti durdurulan 661 ruhsat sahasından 6'sı kamuya, 655'I özel ve gerçek hukuk tüzel kişilerine ait." bilgisini aktardı.
Öz, denetimleri ve önlemleri facialardan önce alması gereken devletin, facialar olduktan sonra maden kapatarak göstermelik adımlar atacağını sandığını belirterek, “Birçok yerde yapay gerekçelerle, hatta siyasi talimalatla hem işveren hem de işçinin ekmeğine engel oluyor.” şeklinde kaydetti.

“BAKAN TANER YILDIZ, MADENLERİN KAPATILMA NEDENLERİNİ AÇIKLAYAMADI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, kendisi tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde açıkça cevabını istemesine rağmen, madenlerin kapatılma nedenlerini açıklayamadığını, sadece genel sayıları verebildiğine işaret eden Sakine Öz, “Soma Maden Komisyonu raporunun tespitleri ve çözüm önerileri kanun tasarılarında yeterince yer bulmazken, birçok meslek odasının somut çözümleri yok sayılırken, İş Teftiş Kurulu'nun bile gelen tasarının ilk halinden haberi yokken, Bakanlar kimlerle bu kanun tasarılarını hazırladı, facialardan hiç mi ders almayacaklar?” diye sordu.

“HÜKÜMET, HATALARINI MADENCİNİN İŞSİZ BIRAKILMASIYLA ÖDETİYOR”

“Meclis'teki iki tasarı da zamanında önlem almayanların şimdi kaçışını ortaya koyuyor.” diyen Sakine Öz açıklamasını, “ Facialar yaşanana kadar ortalıkta görünmeyenler, kamuoyu baskısı karşısında işçi sağlığı ve güvenliğini düzeltecekleri yerde göz boyuyor, üretimi durdurma yoluna giderek maden kapatıyor. Firmalar üzerindeki baskı, facialar öncesinde değil, facialar sonrasında göstermelik denetimlerle artıyor, hükümet, hatalarını madencinin işsiz bırakılmasıyla ödetiliyor." izahıyla tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cuma 2010-02-20 22:39:49

muhallemize hayırlısı olsun

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225