Kaynak: Yurt binalarını TOKİ yapsın

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, yurt binalarını ve tesislerini TOKİ'nin yapmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı.

Kaynak: Yurt binalarını TOKİ yapsın

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, yurt binalarını ve tesislerini TOKİ'nin yapmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı.

07 Ocak 2009 Çarşamba 18:45
Kaynak: Yurt binalarını TOKİ yapsın
AKP, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğünün yurt binaları ve tesislerini TOKİ'nin de yapmasını öngören kanun teklifi hazırladı. TEKLİFİ KAYNAK SUNDU AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklife göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün yurt binalarını ve tesislerini TOKİ de yapacak. Kurum; yurt binaları ve tesislerini, bütçeye bu amaçla konulan ödeneklerden karşılayarak, TOKİ veya inşaat işleriyle ilgili diğer görevli ve yetkili kurum ve kuruluşlara doğrudan yaptırabilecek. Teklifle, ayrıca, kurumun genel kurulunun oluşumunda da değişikliğe gidiliyor. Buna göre, Genel Kurul; Milli Eğitim Bakanı, bakanlık müsteşarı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Yükseköğrenim Genel Müdürü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü ve yardımcıları, Maliye, İçişleri, Bayındırlık ve İskan ile Sağlık Bakanlıkları, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine Müsteşarlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından birer temsilci, üniversite rektörleri, Vakıflar Genel Müdürü, Gençlik ve Spor Genel Müdürü, Kızılay Genel Başkanı ile 4 öğrenci temsilcisinden oluşacak. Milli Eğitim Bakanı, genel kurulun tabi başkanı olacak ve genel kurul 2 yılda bir başkanın daveti üzerine, Kasım veya Aralık ayları içinde toplanacak. Teklifin yasalaşmasının ardından, en geç 2 ay içinde genel kurul olağanüstü toplanacak. Bu toplantıda, yönetim kurumu oluşturulacak ve ilk olağan genel kurula kadar görevine devam edecek. YÖNETİM KURULUNUN OLUŞUMU Teklifle, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürünün de yönetim kuruluna katılması imkanı getiriliyor. Buna göre, yönetim kurulu; Milli Eğitim ve Maliye Bakanlıkları tarafından belirlenecek birer üye, kurum genel müdürü, genel kurulca, kurul üyeleri arasından seçilecek 2 rektör veya öğretim üyesi, bir öğrenci temsilcisi ve bir diğer kurum temsilcisi olmak üzere, 7 üyeden oluşacak. Yönetim Kurulu, ayda bir kez toplanacak ve üyelerin görev süresi de 2 yıl olacak. Yönetim Kurulu başkan ve üyelerine, her ay için 20 bin gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda huzur hakkı ödenecek. YÖNETİM KURULUNUN GÖREVLERİ Teklife göre, yönetim kurulunun görevleri de şöyle belirlendi: “Yurt yapımı ve geliştirilmesine ait genel müdürlükçe teklif edilen yatırım projelerini incelemek ve görüş bildirmek; burs, kredi verilecek ve yurtlarda barınacak öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin kıstasları belirlemek, kurum adına taşınmaz satın alınması, satılması, yaptırılması, trampa yapılması, taşınmaz kiralanması, kiraya verilmesi; binaların yurt binası, tesis, kreş ve benzeri hizmet ve sosyal amaçla tahsis edilmesi konularında yapılan teklifleri incelemek ve karara bağlamak.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126