Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hükümete 2 günlük açılma çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete bazı sektörler için bayram öncesi iki gün kontrollü açılma çağrısında bulundu.

SİYASET 11.05.2021, 00:33
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hükümete 2 günlük açılma çağrısı
banner257

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Maalesef esnafımızın durumu içinden çıkılmaz hale geldi. ‘Açlık ile tokluğun arası bir dilim ekmek’ demiştim geçenlerde. Yarım dilime döndü maalesef” dedi.

Hükümete çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Aşağıdaki sektörler için, bayram öncesi 2 günü, kontrollü açalım. Çok, çok zordalar” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, çağrıda bulunduğu sektörleri kırtasiyeci, kuaför ve berber, çiçekçi, tuhafiye, konfeksiyon, manifaturacı, ayakkabıcı, züccaciye, hediyelik eşya, oyuncakçı, şekerci olarak açıkladı.

TAM KAPANMA 17 MAYIS’TA BİTECEK

29 Nisan'da başlayan tam kapanma, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar kesintisiz sürecek.

İstisnalar dışında tüm iş yerleri sokağa çıkma yasağının sona ereceği tarihe kadar kapalı kalmaya devam edecek.

MARKETLERDE BİRÇOK ÜRÜNÜN SATIŞI YASAKLANMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine market tedbirleri konulu genelge göndermişti. Genelgede alınan yasak kararları belirtilmişti. Bakanlığın genelgesinde şu ifadeler yer aldı:

* Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

* 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

* Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

PAZARLARDA ZÜCCACİYE, OYUNCAK, SÜS EŞYASI VE BENZERİ ÜRÜNLER SATILAMAYACAK

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine gönderilen pazar yerleri genelgesinde cumartesi günleri pazarların açık olacağı belirtilmişti. Genelgede şöyle denilmişti:

* Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

* Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

* Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

* Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

* Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

* Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

* Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

* İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

* Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Yorumlar (5)
öz maraşlı 1 ay önce
şekerciler zaten açık değilmi
vaybe 1 ay önce
tam kapanma diye diye reisin başının etini yediniz şimdide esnafın halinemi acıdınız bu millet ne çekiyorsa sizin saçmalıklarınızın yüzüne çekiyor...
millet 1 ay önce
muhalefetin gazıyla çalışan lar, bu esnaf tüm partiler için bakalım sandığa gidecekmi, bu esnafın borçlarını hesap etmeden kapanmamı olur. havalar ısındıkça zaten düşerdi . iktidara kurulmuş tuzaktan başka bişey deyil bu kapanma , yazık ettiniz esnafa .
mehmet kara 1 ay önce
Esnafın malını elinde çürüttünüz yazık bu emeklerimize bankalar kapıda gelin ödeyin bu milletin borcunu yazık evine ekmek götüremeyenler işsiz insanlar var sırtı kalınlar parasına para kattı zincir marketler
Muharrem 1 ay önce
Sırf hükümeti zor durumda bırakmak için tam kapanma tam kapanma deyip durdular. Tam kapanma oldu bu sefer de bunu begenmiyorlar. Ne demişti parti sözculeri... "dünyanın en güzel işini de yapsalar itiraz edeceğiz. Muhalefetin gorevi bu". Başkasını beğenmiyorsunuz tamam da onları eleştirirken sizin de söylediklerinizde mantık olmalı
banner112
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:30
Akşam 20:01
Yatsı 21:40