Mahir Ünal'an şok iddia! Paralel yapı turizmi baltalamaya çalışıyor

Kültür ve Turizm Bakanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, bölgede yeni bir düzen kurmaya çalışanların Türkiye'nin turizmine saldırdığını belirterek, "İmaj, algı eşittir turizm. Dünyada imajınızı ve algınızı kaybettiğiniz anda turizmde kaçınılmaz olarak kaybetmeye başlarsınız. Daha acı bir şey söyleyeyim. Şu anda bu Türkiye'nin turizmine dönük saldırının paydaşlarından bir tanesi de hatta temel taşıyıcılarından bir tanesi kim? Paralel yapı" dedi.

Mahir Ünal'an şok iddia! Paralel yapı turizmi baltalamaya çalışıyor

Kültür ve Turizm Bakanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, bölgede yeni bir düzen kurmaya çalışanların Türkiye'nin turizmine saldırdığını belirterek, "İmaj, algı eşittir turizm. Dünyada imajınızı ve algınızı kaybettiğiniz anda turizmde kaçınılmaz olarak kaybetmeye başlarsınız. Daha acı bir şey söyleyeyim. Şu anda bu Türkiye'nin turizmine dönük saldırının paydaşlarından bir tanesi de hatta temel taşıyıcılarından bir tanesi kim? Paralel yapı" dedi.

08 Şubat 2016 Pazartesi 07:23
Mahir Ünal'an şok iddia! Paralel yapı turizmi baltalamaya çalışıyor
banner208

 Bakan Ünal, bir otelde organize edilen Kültür ve Turizm Bölge Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, Rusya ile yaşanan sorunun ardından Antalya'da benzer bir çalıştay yaptıklarını ancak geniş ve bölgesel olması açısından Trabzon'daki bu çalıştayın ilk olduğunu söyledi.

Turizmde altın yumurtlayan tavuğun kesilmemesi gerektiğine işaret eden Ünal, "Turizmi eğer sadece ekonomi olarak görürseniz bu bir süre sonra üretim yeteneğinizi yok etmeniz anlamına gelir. Altın yumurtlayan tavuk hikayesi vardır. Tavuk her gün bir altın yumurtlamaktadır ama açgözlü sahibi bekleyemez her gün bir altın yumurtlamasını, der ki 'Ben, bu tavuğu keseyim içinde ne kadar altın yumurta varsa hepsine sahip olayım.' Tabii tavuğu keser. Bu hikaye ile derler ki insan eğer üretim ile üretim yeteneği arasındaki ilişkiyi bilmezse asıl üretimi sağlayanın üretim yeteneği desteklemek, beslemek ve geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak olduğunu bilmezse bir süre sonra üretim yeteneği kaybolduğunda üretim de ortadan kalkar" diye konuştu.

"BİRİLERİ, TÜRKİYE ALGISI VE İMAJI ÜZERİNDE SON 3 YILDAN BERİ BİR OPERASYON YÜRÜTÜYOR"
Türkiye'nin turizmde şu anda bazı dezavantajlara sahip olduğunu belirten Ünal, şöyle devam etti:

"Bizim temel dezavantajımız, şu anda maalesef, Türkiye'nin algısı ve imajına dönük yürütülen kara propaganda. Yani 2013'te Gezi olayları ile başlayan süreci, her açıdan çok iyi anlamak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Hollanda, Almanya ve İspanya'da hem turizm fuarlarına katılıp sektörlerin temsilcileri ile bir araya gelmek hem tur operatörleri ile oturup konuşmak için sektörlerimizin temsilcileri ile Avrupa'ya bir çıkarma yaptık. Gördüğüm şey şu, birileri son derece bilinçli olarak Türkiye algısı ve imajı üzerinde son 3 yıldan beri bir operasyon yürütüyor. Yani bunu Sultanahmet patlaması ya da uçak düşürülmesi ile ilişkilendirmek doğru olmaz. Çünkü İspanya'da katıldığım bakanlar düzeyindeki toplantıda özellikle İspanyalı temsilcilerle görüştüm ve dedim ki 'Plajlarınızda bombalar patlıyordu, bir taraftan da siz turizminizi yukarı çekmeyi başardınız, nasıl bunu başardınız?' Bana söyledikleri şey şu oldu, dediler ki 'ETA her eylem yaptığında biz üniversitemiz, medyamız, siyasetçimiz, sivil toplum kuruluşlarımız her zaman tek yürek, tek ses olduk, hep birlikte tepki verdik.' Sonra ben, canım ülkeme baktım. Şu anda Rusya ve İran, Suriye'de fiili olarak savaşıyor. Esed diye bir katil, 400 bin kişiyi katletti. Dünya, buna ses çıkarmıyor ama benim ülkemde sadece 2 ilçede teröre karşı yürüttüğü meşru mücadeleyi dünyaya 'Türkiye, iç savaşın eşiğinde' diye birileri yansıtıyorsa eğer birileri, 400 bin kişiyi katleden bir katili mağdur durumuna getiriyor, 2,5 milyon insana kucağını açmış yüzde 52 oyla seçilmiş meşru ve bu ülkeyi 13 yıldan beri taşıyan liderimize 'Diktatör bozuntusu' deme cesaretini gösteriyorsa burada bir sorun vardır. Birileri, bu ülkenin üzerine bir oyun oynuyor demektir."

PARALEL YAPI TURİZME SALDIRIYOR
Ünal, Türkiye'nin çevresinde olup bitenlerin bilinmesi gerektiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

"8 bin, 10 bin kilometre öteden gelen ve bu bölgede yeni sınırlar çizmeye, yeni düzenler kurmaya çalışanlar, bizi bir taraftan bu yeni kurulacak düzenin dışında tutmaya çalışırken bir taraftan da bizim adeta can damarımız niteliğinde olan alanlara saldırıyorlar. İşte bu alanlardan bir tanesi turizm. İmaj, algı eşittir turizm. Dünyada imajınızı ve algınızı kaybettiğiniz anda turizmde kaçınılmaz olarak kaybetmeye başlarsınız. Daha acı bir şey söyleyeyim. Şu anda bu Türkiye'nin turizmine dönük saldırının paydaşlarından bir tanesi, hatta temel taşıyıcılarından bir tanesi kim? Paralel yapı. Yaklaşık 130 ülkede faaliyet gösteren bu yapı, bulunduğu her ülkede Türkiye güvenlik açısından riskli ülkedir propagandası yapıyor. Yetmiyor, Türkiye içinde de dönüyor medya organları, gazeteler aracılığıyla Türkiye'ye ilgili 'Bin 300 tane otel iflas ediyor, batıyor' diyor. Halbuki biz, 60 günden beri 24 Kasım'da uçağın düşmesinden sonra hassasiyetle bir psikolojiyi ve algıyı yönetmeye çalışıyoruz. Şimdi uçak türbülansa girdiğinde öncelikle yolcuların psikolojisini iyi yönetmek gerekir. Eğer yolcuların psikolojisini yönetmezseniz uçağın içerisinde panik çıkar. Evet bu şu anda bir türbülans yaşıyoruz ama bu türbülansta bizim psikoloji ve algıyı çok iyi yönetmemiz gerekir. Hamdolsun bunu da çok iyi yönetiyoruz."

Türkiye'de 13 yılda bir çok krizi yönettiklerini, sorunu çözdüklerini ve her krizden güçlenerek çıktıklarını aktaran Ünal, Türkiye'yi 2023, 2053 vizyonuna taşıyan asıl gücün umutları ve heyecanları olduğunu vurguladı.

Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Arap turistlerin ilgisinden dolayı kendilerine Karadeniz için bir turizm paketi hazırlamaları talimatını verdiğini anlatarak bu toplantının ardından bir çalıştay raporu ve eylem planı çıkaracaklarını, daha sonra bir izleme ve değerlendirme komisyonu oluşturarak 4 yıllık eylem planını deklare edip bunun takibini yapacaklarını belirtti. 

Mera vasıflı alanların turizme kazandırılması içerikli mevzuat düzenlemelerini bu yıl içinde tamamlamayı planladıklarını vurgulayan Ünal, yayla ve meraların korunması gerektiğine dikkati çekti.

"HAFIZASI VE KİMLİĞİ OLMAYAN BİR TOPLUMUN KÜLTÜR ÜRETMESİNİ BEKLEYEMEZSİNİZ" 
Bakan Ünal, gelen turistlerin konaklama süresinin artırılması, alternatif turizmin desteklenmesi, kruvaziyer turizmin altyapısının yaygınlaştırılması, şehir merkezlerinde yöresel mimariyle inşa edilen yapıların restore edilmesi, kültür merkezi konseptinin yeniden yapılandırılarak kültürü yansıtacak ve yaşam mekanı haline dönüştürecek nitelikte şehre entegrasyonunun sağlanması gerektiğini ifade ederek müzelerin de şehrin tarihini yansıtması gerektiğini söyledi.

Her toplumun kendi kimliğini ve kültürel aidiyetini yeniden inşa etmek istediğini, Türkiye'nin kültürel alanda en çok ihtiyaç duyduğu şeyin hafızasını yeniden inşa etmek olduğunu dile getiren Ünal, "Eğer hafızamızı yeniden inşa edemezsek kimliğimizi inşa edemeyiz. Hafızası ve kimliği olmayan bir toplumun kültür üretmesini bekleyemezsiniz. O yüzden hafızamızı inşa edeceğiz. Kimlik kaybolmaz ama kalitesi kaybolur" dedi.

"BU ÜLKENİN ARŞİVİ VAGONLARLA BULGARİSTAN'A SATILDI"
Ünal, Bakanlar Kurulu kararı ile Sultan Abdulhamit Han'ın nadir eserler kütüphanesinin İstanbul Üniversitesine nakledilmesini hatırlatarak şunları kaydetti:"1998'de Kütüphane Müdürü prof hanımefendi o dönemin 28 Şubat'ın simge isimlerinden Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na gidip diyor ki 'Sayın Rektör, kütüphanemizde irticai unsurlar buldum, bunları atmamız lazım' ve 16 bin nadide eser çöpe atılıyor bu ülkede. Yani nasıl bir akılla hafızamızı yok ettiklerini geçmişte yanlış uygulamalarla biz biliyoruz. Bu ülkenin arşivi, vagonlarla Bulgaristan'a satıldı. Yetmedi, mermerlerin üzerindeki o nadide halk eserleri kazındı. Şimdi bizim yeniden hafızamızı inşa etmemiz gerekiyor ki kimliğimizi yeniden inşa edelim. Kimlik kaybolmaz ama kalitesi kaybolur. Hafızamızı inşa ederek kimliğimizin kalitesini artırmak, kimliğimizin kalitesini artırarak da kültürümüzün niteliğini artırmak istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Trabzonlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, katılımlarından dolayı Bakan Ünal'ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Maliye Bakanı Naci Ağbal'a plaket takdim etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Semik Kendir 2016-02-10 09:55:35

Bu millet bunu hakediyor.Adamlar batırdıkları ekonomi,çökettikleri dış politika,uçurdukları işsizlik,iç ve dış borç ortada iken bu uyutulmuş topluma "İstikrar" vaad ediyor ve %50 oy alıyorlar.Birazcık akıl izan olsa sıfır teröröle aldıkları ülkeyi teröre teslim ettiklerini,işssiligi ikiye katladıklarını,iç ve sış borcu üçe katladıklarını,dış politikada çocukların bile düşmeycegi hatalara düştüklerini görüp oy vermezlerdi.Ama göz göre göre ülkeyi ucurumun kenarına getirdiler ve hala oy alıyorlar.Kendi düşen aglamaz.

Avatar
sokaktaki vatandaş 2016-02-09 08:46:51

Paralel yapıyı darbeyle suçlayabilirsiniz. Bürokraside onlarla çalışmayı tercih etmeyebilirsiniz ama onlara vatan haini derseniz çok büyük bir vebal altına girersiniz. Ayrıca buna kimse inanmaz. Halk seçimlerde onlara gereken mesajı verdi. O mesaj "lütfen siz siyasete bulaşmayın, eğitim ve hayır işlerinize devam edin. Biz sizi o zaman seviyoruz" dediler. Onlarla mücadele adı altında tabanlarına (öğretmenler, esnaflar, iş adamları vb) zulmetmek bence çok büyük vebal. Bu adamlar her yerde kimimizin dayısı, kimimizin arkadaşı, kimimizin kuzeni, teyzesi filan. Yani hayatımızın içindeler. Yıllarca iyilikten başka birşey görmedik biz bu insanlardan şimdi üst yönetimlerine kızıp onlara terörist derseniz buna kimse inanmaz. Lafın özü, bu adamlar türkiyeye asla ve asla ihanet etmezler (taban olarak.) üst kısmını bilemem.

Misafir Avatar
yvz 2016-02-10 11:44:12 @sokaktaki vatandaş

biriside çıkıp siz yıllaraca kolkolaydınız bir mulakat varsa cemaat ve partiden olan alınıyordu ne oldu şimdi ne değişti en baştan camianın amacı belliydi köşe taşlarını kapmak sadece milletin algısyla oynayıp hayali düşman yaratılıyor merak etmeyin köşe başı kadrolarına hala camidan kişiler gelebiliyor olan da çabayla biryere gelebileceğimizi zanneden bizlere oluyor.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ali yıldırım 2016-02-09 12:04:00 @sokaktaki vatandaş

arkadaşım yorumunu çok begendeim ama millet koyun olmuş bunların peşinden gidiyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
true dedective 2016-02-09 08:36:41

anlamadığım milleti sürekli aptal yerine koyan bu partinin oy alabilmesi..tuik boşuna istatistik yapmasın Türkiye'nin yüzde ellisi bunlara inandığı ve ağzı açık dinlediği için düşünme özürlü..

Avatar
ali yıldırım 2016-02-08 15:06:11

bu adam pkk dolmabahçede görüşen şahıs degilmi

Avatar
özgür 2016-02-08 14:09:05

sn. ünal diyecek birşeyiniz olmadığı zaman hemen eski defterleri açıyor ve milleti uyutmaya çalışıyorsunuz. bu millet siz olmadanda müslümandı, sizden sonrada müslüman kalacak. işler kötüye gittiği zaman hemen paralele sarılıyorsunuz. yahu arkadaş bu paralel dedikleriniz kimlerle beraberdiler. cehape ilemi yoksa mahape ilemi. neymiş o nadide türk eserleri açıklayında bilelim.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225