Mahir Ünal'dan Rusya'da kapıda bekletilme iddialarına cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, 'Rus televizyonu bir haber yayınlıyor, 'Recep Tayyip Erdoğan bekletildi' diyor. Biz oradaydık, bir bekleme söz konusu olmadı' dedi.

SİYASET 11.03.2020, 07:45
Mahir Ünal'dan Rusya'da kapıda bekletilme iddialarına cevap
banner257

Ünal, EKOTÜRK TV'de katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyadaki mülteci sorununa değinen Ünal, Türkiye'nin bu konuda transit ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Uluslararası hukukun insan hakları bağlamında güvenceye aldığı hususlar olduğunu dile getiren Ünal, Türkiye'nin bu konuda uluslararası kamuoyuna sorumluluklarını yıllardan beri hatırlattığını söyledi.

İdlib konusunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın defalarca Avrupa'yı uyardığını ifade eden Ünal, "En sonunda Türkiye kapıları açmak zorunda kaldı. Yani Türkiye kimseye 'gidin' demedi, sadece kapıları açtı. Şimdi Yunanistan'ın da yapması gereken ne aslında? Yine uluslararası hukukun gerektiği şekilde kendisi de transit ülke konumunda, bu insanların geçişine izin vermesi gerekiyor." diye konuştu.

Doğrudan Yunan ordusunun müdahalesiyle öldürmelere kadar giden olaylar yaşandığını anlatan Ünal, her türlü şiddetin uygulandığına değindi.

Bu bağlamda Türkiye'nin sınır güvenliğinin sağlanması ve toprak bütünlüğü konularına siyasi değil milli bir mesele olarak bakılması gerektiğini vurgulayan Ünal, bütün siyasal kesimlerin Türkiye'nin milli güvenlik meselesinde bir ve tek yürek olması gerektiğini dile getirdi.

İdlib konusunda AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti'nin ortak bildiri yayımladığını hatırlatan Ünal, bildiriyi yayımlamakla ona sadakat göstermenin ayrı şeyler olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Ünal, Kılıçdaroğlu'nun tüm dünyanın meşru kabul ettiği Suriye muhalefetine "terörist" dediğini ancak bütün dünyanın terörist olarak gördüğü PYD'ye, YPG'ye, kendi insanını katleden Esed'e alkış tuttuğunu ifade etti.

Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının kimliklerinin ifşasını düzenleyen yasa bulunduğunu, bunun açık bir şekilde bir ihlal edildiğini ve yargının gereğini yaptığını aktaran Ünal, "(Kılıçdaroğlu) Açık bir şekilde MİT Kanunu'na aykırı davranışta bulunan bir gazeteciyle ilgili yargının ortaya koyduğu tasarrufu gayrimeşru sayabiliyor." ifadelerini kullandı.

- "Bir bekleme söz konusu olmadı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinden önce bekletildiği yönünde bir Rus televizyonu tarafından yapılan haberlerin muhalefet tarafından siyaset malzemesi yapılmasını da eleştiren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da Putin'in sözcüsü Peskov ile görüştüğünü ve Peskov'un bu davranışı kınadığını ve son derece çirkin bulduğunu ifade etti. Rus televizyonu bir haber yayınlıyor. 'Recep Tayyip Erdoğan bekletildi' diyor. Biz oradaydık, bir bekleme söz konusu olmadı. Bir buçuk dakika biz bekledik, çünkü basının içeride henüz hazır olmadığı söylendi. Aynı şekilde Putin de diğer tarafta bekledi. Sonra Putin içeri girdi ve biz içeri girdik. Putin kameraların önünde bizi karşıladı."

Muhalefetin, kendisi ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in Rusya'daki görüşmelerde neden yer aldıklarını sorduğunu anlatan Ünal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Cumhurbaşkanı'nın gerek gördüğünde bir toplantıya katkı sağlayacağına inandığı herkesi davet edebileceğini, kaldı ki kendisinin de Ömer Çelik'in de bakanlık yapmış isimler olduklarını anımsattı.

"Bir parti devleti varsa onu da bu ülkeye CHP yaşatmıştır" diyen Ünal, "Orada Türkiye'nin en iyi diplomatları vardı. Müzakere masasında teknik olarak konuşulması gereken her şeyi onlar konuştular. Bizim de orada bulunmamızın bir anlamı vardı. Bu meselelerin bir de siyasi tarafı var. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, cumhurbaşkanı 'bekletildi mi, bekletilmeli mi' diye saldırdığı zaman, cumhurbaşkanına hakaret ettiği zaman, siyasetçi olarak ona ben cevap vereceğim. Ona bir diplomat cevap vermez." dedi.

Muhalefetin "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünü kabul etmediğini vurgulayan Ünal, bunun her konuda karar verme hakkının millete ait olduğu anlamına geldiğini kaydetti.

Mahir Ünal, "Milletin temsilcilerinin siyasi irade olarak devletle ilgili tüm kararları verme hakkı daha yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte hayata geçti. Milletin seçtiklerinin kararlarıyla artık devlet aygıtı çalıştırılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefete göre siyasetçinin devlet işine karışmaması gerektiğine dikkati çeken Mahir Ünal, şunları kaydetti:

"Bunların kafasına göre devletle ilgili kararları siyasetçi vermemeli. Siyasetçi, ulaşım, sağlık, eğitim gibi birtakım hizmetlerle uğraşmalı, devletle ilgili kararları siyasetçi vermemeli. Kim vermeli? Onların da sahibi olan efendiler, vesayet odakları karar verebilir. Vesayetin siyasetteki ayağı CHP'dir ve CHP bu aklını hiçbir zaman değiştirmeyecektir. O yüzden CHP bu milletin seçtiği bir siyasetçinin Rusya'da olmasından rahatsızdır. Soçi'de olmasından, Amerika'daki dış geziye katılmasından rahatsızdır. Orada milletin seçmediği bir atanmış olsa CHP bundan rahatsızlık duymaz ama millet seçtiğinden rahatsızlık duyar."

Yorumlar (9)
has maraşlı 10 ay önce
sayın bakanım dişişleri bakanı 1 dakika bekledik diyor sayın Bahçeli gurup toplantısında bekleme olayına bu küstahlıktır diyor sizde olmadı diyorsunuz biz hangisine inanalım
Ede46 10 ay önce
Bunu sen söylüyorsan kesin Yalandır
özgür 10 ay önce
yani insan bu kadarda yalan söylemez. biz sanamı yoksa gördüklerimizemi inanalım. bal gibi sizi beklettiler. hepiniz mos mor olmuştunuz. reisiniz yorulmuş olacakki, bir ara oturmak zorunda kaldı. ayrıca orada devlet protokol olması gerekirken curcuna vardı. sen ve diğer akepelilerin ne işi vardı orada. sizler devlet görevlisimisiniz. kabile devletine çevirdiniz. ayakta süklüm püklüm durarak Türkiye Cumhuriyetinin onurunu ayaklar altına aldınız ve hala utanmadan bu durumu savunuyorsunuz. yazık.
SAYIN FURKAN BEY 10 ay önce
CAVUSOGLU OLDU DEDİ. MONTAJ DEGILSE HERKES İZLEDI
Şehitlerimizin mekanı cennet olsun 10 ay önce
Çavuşoğlu gerekeni söyledi ölen asker rusun mu bizim mi.
HAS MARAŞLI 10 ay önce
O muhabir görevden alındı mı?

Son günlerin “seksi tartışma konusu” Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekletti mi, bekletmedi mi?
Söylenen şu: “Bekletmedi. Her iki taraf da yani Putin ve heyeti de ortadaki salona geçmek için salonun iki tarafından 1-2 dakika beklediler. Bu Türk heyetine özel bir bekletme değildi.”
Hatta başka ülke başbakan ya da başkanlarını ne kadar beklettiğini de açıkladı Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar.
Orada değildim.
Bekletildi mi, bekletilmedi mi ne oldu ne bitti bilemem.
Muhtemelen bekletilmemiştir.
Ama bana göre asıl mesele o değil.
Mesele bunun haber yapılma biçimi.
Haberi yapan ve Türk heyetinin bekletildiğini iddia eden Rusya’nın resmi devlet televizyonu.
“Bu muhabir böyle haberler yapar” demek geçerli değil.
Sonuçta Rusya’da öyle özgür bir basın falan yok. Hele hele devlet televizyonunda…
Eğer Rusya’da Putin yönetimi bu haberden rahatsız olsa idi o muhabir ve hatta o haberi yayınlayan yönetim silsilesi kim ise hepsi dün görevden alınmış olurdu.
O yüzden benim ilgimi çeken bekletilme meselesi değil.
Böyle bir yayının yapılmış olması önemli.
Çünkü biliriz ki Ruslar hiçbir şeyi boşuna yapmaz. FATİH ALTAY LININ BUGÜNKÜ KÖŞE YAZISI
Has marasliya 9 ay önce
Sizce biz rus mu öldürdük ayağına gittik. Yoksa esirimiz mi vardi. Ya da hoyle bir durumda domates anlaşması ney di. Derdimiz şahıslar değil Allah için doğruya doğru yanlışa yanlış diyelim. Kızılay müdürü itiraf etti . Para işini ama hani . Başka kapida putin bekledi beklemedi. Canı cehenneme onun. Biz bekledik
KÜRŞAT 46 10 ay önce
Güneş balçıkla sıvanmaz derler
maraşlı 9 ay önce
davetsiz giden döşeksiz oturur diye atalarımız boşa dememiş...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:22
Öğle 12:27
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:42