Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta ilçe teşkilatlarını ziyaret etti!

Adalete ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta CHP’nin 128 milyar dolar nerede sorusuna cevap verdi

SİYASET 22.04.2021, 09:11
Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta ilçe teşkilatlarını ziyaret etti!
banner257

Adalete ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mahir Ünal, memleketi Kahramanmaraş’ta CHP’nin 128 milyar dolar nerede sorusuna cevap verdi
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ta ilçe teşkilatlarını ziyaret ederek, burada sınırlı sayıda partili ve vatandaşlarla sohbet etti. 
Bir kısım yapımı devam eden inşaatları da kontrol eden Ünal, Afşin AK Parti ilçe Başkanlığında CHP’nin ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna cevap veren Ünal, Merkez Bankası’nın dövizin durumunu belirlemeyeceğini ifade ederek, bunu dillendirenlerin kocaman bir yalan söylediklerini ifade etti.
Ünal, “Şimdi kendi milletvekilleri çıkmış diyor ki, ekonomiyi bilen azıcık ekonomisi olan birisi bilir ki, Merkez Bankasında para kaybolmaz. Ne olur? Döviz, Türk lirası ve altın arasında ne yapar o para? Merkez Bankası piyasa düzenleyici olarak rezervleri zaman zaman artırır. Zaman zaman satış durumunda rezervler azalır. Ve bunlar da kamuya açıktır. Türk lirası 1990’dan beri Merkez Bankası döviz taleplerinin durumunu karşılamak durumundadır. Peki, Merkez Bankası dövizi nasıl satar? Merkez Bankası döviz kurunu belirleyebilir mi? Belirleyemez. Merkez Bankası dövizin durumunu belirlese merkez bankası yarın der ki yarın ben doları 2 liraya düşürdüm, Euro’yu da bir buçuk lira yaptım der. Merkez Bankası döviz kurunu belirleyemez. Döviz kurunu kim belirler? Serbest piyasa belirler. Peki, Merkez Bankası döviz işlemlerini neye göre yapar? Serbest piyasaya göre yapar. Alımı da satışı da ona göre yapar. Ama bunların yaptığı maalesef kocaman bir yalan.  Yalanı söyle,  o yalanı sürekli tekrar et. Nasıl olsa bu yalana inanacak birileri çıkar” dedi. 

Yorumlar (24)
hepsibu 2 hafta önce
ya böyle lafı dolandırmadan,kıvırmadan belgeleri,kayıtları koyun ortaya biz de inanalım sizlere.sizin yalanlarınıza inanan da maalesef milyonlar var.
Memur 2 hafta önce
Nerede yani, doları kaç TL den kime sattınız , soru basit ama cevap allengirli
Ede ahmet 2 hafta önce
Arsan kavşağı niye yapılmıyor bir de ona cevap ver Mahir efendi bakalım ? Koskoca 7 tane vekilsiniz ve bir kavşağı yaptırmaya sözünüz geçmiyorsa yazıklar olsun size ..
İRECEP 2 hafta önce
ATMA BE RECEP DİN KARDEŞİYİZ...
Aristokrat46 2 hafta önce
Adam 19 yıldır bugünkü ekonomi için hazırlık yapıyor ille bir çözüm önerisi vardır memleketimizide ihyâ etdi mahir abimiz halen bunlara inananlara şaşıyorum...
ökkeş 2 hafta önce
neredeymiş söyledimi.
başkan 2 hafta önce
hani bakan oluyordu ne oldu
Hamdi PAKSOY 2 hafta önce
o kapasite varmı?
Maraşlı ökkeş 2 hafta önce
Bunlara oy veren Zihniyet nasıl bir zeka ya sahip merak ediyorum.
şakir 2 hafta önce
Allah Razı olsun senden böyük İnsan mahir bey...Elbistan-Malatya yolunu yaptırdın çok sağol.....
Ahmet AZAK 2 hafta önce
Hem CHP, hem İYİ PARTİ ve ülkücü olarak bende basit bir soru soruyoruz, 128 Milyar doları ne zaman hangi saatte kime kaç liradan satıldı. Bu kadar basit bir soruyu kocaman yalan diye geçiştiremezsiniz. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Hatta bu 128 milyar doların 30 milyar doları istanbul seçimlerinde harcandığı bile iddalar arasında. Ama AKP iktidarda olduğu sürece bu para için net bir bilgi verileceğine inanmıyorum. Muhalefet gelir net bilgiyi o zaman alırız.
Fatih 2 hafta önce
Ölmeden Kahraöanmaraş halkının uyandığını bu işe yaramayan insanlara sandıkta cevap verdiğini görürmüyüm acaba
Mehmet ÖZSAĞIR 2 hafta önce
çok zoooorrr, ceketi assa oy veririm diyen bir zihniyetten ne beklenir.
Ben Been 2 hafta önce
İnanana ne derseniz deyin.
Firik 2 hafta önce
Bizim k.marasda ki Arsan Center önündeki battı çıktıya harcandı
Ahmet 2 hafta önce
Sizin bu memlekete hizmet etmenize gerek yok ölüm uykusunda hakkını aramayan bir millet bulmuşunuz koyun gibi yine size oy verir bu millet keyfinize bakın
maraşlı 2 hafta önce
yav he he!!!
Hepayniseyler 2 hafta önce
İnanmıyoruz artık
Dayi 2 hafta önce
Nerede yandaş mütahitlerde gecilmeyen köprülerde uçak inmeyen hava alanlarında bunların parası nasıl odeniyor
Kazım Koyuncu 2 hafta önce
Bu koyun millet sizin ağzınızdan her cikana ınanıyor. E
Mehmet oztunc 2 hafta önce
Soru 128 milyar dolar?
Cevap: CHP hep Aynı, çok ciddi beka mücadelesi verdık. Bayrağımız çok önemli. İç dış planları bozuyoruz.
Arkadaş soruyu tekrar ediyoruz.
128 milyar dolar belgelerle dekont çıktıları ile açıklayın
Asilin vekile ricası. Haydin açıklayın.
Haa Haaa 2 hafta önce
Tamam onu anladık ta 128 milyar lira nerede?
Türkoğlu 2 hafta önce
Ekonomide işler yolunda görünsün ki biz de seçimleri kazanalım diye belediye seçimleri öncesinden başlayarak merkez bankasının 128 milyar doları kamu bankaları üzerinden, "arka kapıdan" piyasaya sürülmüştür. Normal şartlarda yapılan her satış, miktarı ve hangi fiyattan satıldığı kalem kalem Merkez bankasının internet sitesinde yayınlanması gerekir. Ama yok. 128 milyar dolar 6.28 tl ortalama satış kuru üzerinden piyasaya sürülmüştür. Dolar bu gün 8.36 tl olduğuna göre aynı miktar doları tekrar MB kasasına koymak için 250 katrilyon tl ilave para harcamak gerekir. Yani banka bu satıştan en az bu kadar zarar etmiştir.
Merkez bankasının net rezervi eksi 60 milyar dolardır. Bankanın rezervi diye sağda solda pazarladıkları, çin ve katardan alınan swap (ödünç) para ile Türkiyedeki bankaların döviz mevduat hesapları karşılığında bıraktıkları dövizlerdir. Bu paralar emanet paralardır.
Şayet böyle olmamış olsaydı. Akp bu kadar paniklemez, her kafadan bir ses çıkmazdı. Bu konuda MB başkanı, lütfi elvan, Canikli, Cumhurbaşkanı vs açıklama yaptılar. Hiç biri birbirini tutmuyor.
Sonuç olarak, merkez bankası rezervleri döviz bürosunun döviz satması gibi satılarak eritilmiştir.
Ak Parti genel başkanının iktisat biliminde yeri olmaysn bir teorisi var. "Faiz neden, enflasyon sonuçtur" Siz olsanız enflasyonun altında bir getiri için paranızı bankaya koyar mısınız? Hayır. Faiz oranları iki önceki mb başkanı tarafından fiyasa gerekliliklerine aykırı bir şekilde indirildi. Faiz gelirleri azalan para dövize aktı. Dövize talep fazla olunca da bu defa döviz fiyat artışlarını baskılamak için piyasaya bol miktarda dolar pompalandı. Eldeki döviz, fiyat artışlarını bir süre baskıladıysa da para bitince de döviz fiyatları kontrolden çıktı ve berat albayrak ve o dönemki mb başkanı istifa etmek zorunda kaldı. Satılan dolarların yaklaşık 60 milyar dolarını yabancılar düşük fiyattan aldı ve dışarıya çıkardılar. Geri kalanını da vatandaş aldı. 128 milyar doların özet hikayesi bu...
Adem 2 hafta önce
Memlekete hayrı olmayan adam M. Başkan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:24
Öğle 12:34
İkindi 16:22
Akşam 19:34
Yatsı 21:02