banner230

Mahmut Yardımcıoğlu: Elbistan İl Olmalı, Kahramanmaraş sınırları yeniden çizilmeli!

BBP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Elbistan'ın il olması gerektiğini, Kahramanmaraş sınırlarının yeniden çizilmesi gerektiğini belirtti.

SİYASET 17.01.2021, 16:25
Mahmut Yardımcıoğlu: Elbistan İl Olmalı, Kahramanmaraş sınırları yeniden çizilmeli!
banner257

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Elbistan’ın il yapılarak; Afşin, Ekinözü, Nurhak ilçeleri ile Malatya ve Sivas’ın Elbistan’a yakın olan ilçelerinin Elbistan’a bağlanması gerektiğini söyledi. Bunun yanında Nurdağı ve İslahiye’nin de Kahramanmaraş’a bağlanmasının daha isabetli bir karar olacağını kaydeden Yardımcıoğlu, Elbistan’ın il yapılmasıyla Kahramanmaraş’ta kişi başına düşen milli gelirin düşeceğini ve şehrin teşviklerden daha fazla yararlanılacağını ifade etti.
BBP Genel Başkan Yardımcısı Yardımcıoğlu, Kahramanmaraş ekonomisi ve ilçelerin kent ekonomisine olan etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Afşin-Elbistan Linyit Santrali’nde üretilen katma değerin Kahramanmaraş’ta kişi başına düşen milli geliri yükselttiğini belirten Yardımcıoğlu, bu nedenle Kahramanmaraş’ın teşviklerden yeterince yararlanamadığını dile getirdi. 100 yıl önce Osmanlı Döneminde Nurdağı ve İslahiye’nin Maraş bölgesine bağlı olduğunu hatırlatan Yardımcıoğlu, Nurdağı ve İslahiye’nin Kahramanmaraş’a bağlanmasıyla da hızlı tren sorununun çözüleceğine dikkat çekti. 
Yardımcıoğlu, “Elbistan; Afşin, Ekinözü ve Nurhak ile birleştirilerek Malatya ve Sivas’ın uzak olan ilçeleri de dâhil edilerek il yapılmalıdır. Kahramanmaraş’ta ise Türkoğlu merkez ilçe yapılmalı. Nurdağı ve İslahiye de Kahramanmaraş’a bağlanmalı. 100 yıl önce Osmanlı Dönemine baktığımızda İslahiye zaten Kahramanmaraş’a bağlı olan bir yerdi” dedi. 
“ELBİSTAN’IN İL OLMASININ HAYALİNİ KURDUM!”
Kahramanmaraş’ın, engebeli coğrafyası nedeniyle ilçeleriyle olan ulaşımında sıkıntılar yaşandığını ifade eden BBP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Yardımcıoğlu; Kahramanmaraş’ın sınırlarının yeniden çizilerek birçok sorunun çözüme kavuşturulacağını, bölgenin ise refah seviyesinin ciddi derecede artacağını belirtti. Yardımcıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye deyince gözlerinin içi ışıldayan, Yeniden Büyük Türkiye hayali kuran ve bu hayali düşününce heyecanlanan ve tüyleri diken diken olan bir insanım. Kahramanmaraş da bunların içinde gözbebeği olan bir yer. Doğduğum yer; vatanım, memleketim. Dolayısıyla Kahramanmaraş ile ilgili de geliştirdiğim düşünceler de elbette ki doğal olarak söz konusu! Kahramanmaraş ile ilgili kurduğum hayallerden birisi de Elbistan’ın il olması! Elbistan, bize uzak bir yer. Oradakiler bizim kardeşlerimiz, canlarımız. Orada dostlarım var. Yine Afşin de öyle. Ama şehir merkezine uzak bir yer. Malatya’nın bir takım ilçeleri Malatya’ya uzak, Elbistan’a yakın. Sivas’ın bir takım ilçeleri Sivas’a uzak, Elbistan’a yakın. Sivas’ın, Malatya’nın kendine uzak olan ilçeleri Elbistan’a bağlanmalı. Elbistan; Afşin, Ekinözü ve Nurhak ile birleştirilerek Malatya ve Sivas’ın uzak olan ilçeleri de dâhil edilerek il yapılmalıdır. Kahramanmaraş’ta ise Türkoğlu merkez ilçe yapılmalı. Nurdağı ve İslahiye de Kahramanmaraş’a bağlanmalı. 100 yıl önce Osmanlı Dönemine baktığımızda İslahiye zaten Kahramanmaraş’a bağlı olan bir yerdi.”
“ÜNAL VE ÖZTUNÇ ELBİSTAN’IN İL OLMASINA DESTEK VERMELİ!”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un da Elbistan’ın il olmasına destek vermesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu şöyle konuştu: “Benim dışımda Kahramanmaraş’ı siyasi partilerde temsil eden iki tane genel başkan yardımcımız var. İki tane güzel insan var: Bir tanesi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal bey, bir tanesi de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç bey. 
Ben bazen de Kahramanmaraş’ın bu iki tane güzel insandan yeterince faydalanmadığını da düşünüyorum. Birisi iktidar partisinin, diğeri ana muhalefet partisinin ikinci insanı konumundalar. Ama mevzuu Kahramanmaraş olunca iktidar veya muhalefet diye bir durum söz konusu değil. Kahramanmaraş, iki genel başkan yardımcımızdan da faydalanmalı ve Elbistan il yapılarak Nurdağı ve İslahiye de Kahramanmaraş’a bağlanarak sınırlar yeniden çizilmeli!”
“SINIRLAR YENİDEN ÇİZİLİNCE BÖLGENİN REFAH SEVİYESİ ARTACAK!”
Elbistan’ın il yapılarak kendisine yakın ilçelerin de kendisine bağlanmasının bölgenin refah seviyesini artıracağını kaydeden Yardımcıoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Ben, Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı olan Büyük Birlik Partisi’nin Genel Başkan Yardımcılığını yapıyorum. Biz, Cumhur İttifakı’nın ortağıyız. Cumhur İttifakı’nın içindeyiz ama kişiliğimizle, duruşumuzla, doğruya doğru diyerek, yanlışa yanlış diyerek Cumhur İttifakı’nın içindeyiz. Bir Kahramanmaraşlı olarak Pozantı’dan çıkıyorum. Pozantı’dan çıkınca Gaziantep yazıyor. Niye Kahramanmaraş yazmasın? Gaziantep bizim canımız, ciğerimiz; ama niye Kahramanmaraş yazmasın? Nurdağı ve İslahiye’yi buraya bağladığımız zaman bu gerçekleşecek. Artı bu durum Kahramanmaraş için de iyi bir şey. Gaziantep için de iyi bir şey! Nurdağlılar, İslahiyeliler, Elbistanlılar, Afşinliler için de iyi bir şey. Bu durum Malatya ve Sivas’ın Elbistan’a yakın ilçeleri için de iyi bir şey. Şundan dolayı iyi bir şey: Ben buradan bir konferans için İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne gittim. Özellikle ölçtüm, Kahramanmaraş’a uzaklığı 70 kilometreydi. Nurdağı-Kahramanmaraş arası 40 kilometre. Ama buralar Gaziantep’e 100 kilometre. Bu iki güzide ilçenin Kahramanmaraş’a bağlanması çok isabetli bir karar olacak. Böylece Osmanlı Dönemi’nde var olan doğru uygulama şimdi yeniden tahakkuk etmiş olacak. 100 yıl önce buraya bağlı olan beldeler, ilçeler, yerleşim yerleri şimdi tekrar bağlanmış olacak. Dolayısıyla iktidar ve muhalefet partilerinde şehrimizi temsil eden iki genel başkan yardımcısının da bu işte olumlu anlamda taş üstüne taş koymalarını istiyorum.”
“SINIRLAR DEĞİŞİNCE HIZLI TREN KAHRAMANMARAŞ’TAN GEÇER!”
Nurdağı ve İslahiye’nin Kahramanmaraş’a bağlanmasının daha mantıklı olacağını aktaran Yardımcıoğlu, böylelikle hızlı tren tartışmalarının da son bulacağına dikkat çekti. Yardımcıoğlu, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Buradan hızlı tren olayına da değinmek istiyorum. Yakın bir zamanda hızlı tren tartışması vardı. Ali Bey dedi ki; hızlı tren gelmedi. Mahir Bey dedi ki; geldi. Geldi mi, gelmedi mi? Ne olduğunu hep beraber görüyoruz. Dolayısıyla bu tartışmaya da şöyle bir öneri sunmak istiyorum: Elbistan’ı vilayet yapalım. Malatya’nın ve Sivas’ın Elbistan’a yakın olan küçük ilçelerini, Elbistan’a bağlayalım. Afşin, Ekinözü ve Nurhak’ı da Elbistan’a bağlayalım. İslahiye ve Nurdağı’nı da Kahramanmaraş’a bağlayınca hızlı tren Kahramanmaraş’a gelmiş ve geçmiş olacak. Kahramanmaraş şehir merkezine olan yakınlığı hasebiyle de Türkoğlu merkez ilçe yapılmalı. Kahramanmaraş sanayisi bu üçgende yayılmalı diye düşünüyorum. Bundan dolayı Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu, Onikişubat ve Türkoğlu merkez ilçelerinden oluşan bir büyükşehir haline getirilmesi kesinlikle bu şehrin faydasına olacaktır.”
 “ELBİSTAN NEDEN VİLAYET OLMALI?”
Afşin-Elbistan Linyit Santrali’nin Kahramanmaraş’ın genelinde kişi başına düşen milli geliri artırdığına dikkat çeken BBP Genel Başkan Yardımcısı Yardımcıoğlu,  Elbistan’ın il olma gerekçelerini şöyle sıraladı: “Neden Elbistan’ın vilayet olmasını istiyorum? Bakın işin şu tarafı da var: Afşin-Elbistan Linyit Santrali’nde üretilen katma değer, Kahramanmaraş’ta kişi başına düşen milli geliri yukarıya taşıyor. Ve dolayısıyla Kahramanmaraş merkezde sanayicilik yapan, merkezde yaşayan insanların hakikatte cebine girmeyen, Afşin-Elbistan Linyit Santrali’nde üretilen katma değerden dolayı bu şehirde kişi başına düşen milli gelir yukarıda. Ve teşvikler belirleniyorken kişi başına düşen milli gelir dikkate alındığından dolayı Kahramanmaraş, teşviklerde daha üst sıralarda yer alıyor. Oysaki sıralamada daha aşağıda olsa şimdi sıralama yüksekliğinden dolayı alınamayan bir takım teşvikler de bu şehre gelecek. Böylelikle bu şehrin sanayicisi bundan faydalanacak. Bu şehirde çalışan insanlar faydalanacak. Bu şehrin akademisi, üniversitesi bundan faydalanacak. Yaşayan insanlar faydalanacak. Bir takım sosyal olaylar daha da azalacak; çünkü yeni istihdam kapıları açılacak. Bu nedenle ben Elbistan’ın vilayet yapılmasını, Nurdağı ve İslahiye’nin de Kahramanmaraş’a bağlanmasını arzu ediyorum. Kesinlikle Elbistan’ın kendi kendine yeten bir değer olması, Kahramanmaraş’ın da milli gelirden aldığı payı gerçek olarak görmesi ve teşviklerden daha iyi yararlanması için yolunun açılması gerektiğini de düşünüyorum. Kahramanmaraş ile ilgili Türkiye ile ilgili en büyük arzularımdan ve geliştirdiğim düşüncelerimden birisi bu.”
“ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN BU ŞEHİR İÇİN NE YAPTIĞIN!”
Elbistan’ın il olması ve sınırların yeniden çizilmesi hususunda getirdiği önerilerin bölgenin menfaati için geliştirilen düşünceler olduğunu vurgulayan Yardımcıoğlu,  son olarak şunları söyledi: “Türkiye sevdalısı bir insanım. Bunu, siyaset için değil samimi söylüyorum. Bugün varız, yarın yokuz. Bugün Genel Başkan Yardımcılığı var, yarın yok. Bugün milletvekilliği var, yarın yok. Bugün bakanlık var, yarın yok. Bugün dekanlık var, rektörlük var; ama yarın yok. Önemli olan bu ülke için bu şehir için ne yaptığın! Şöyle geçmişe baktığımızda bu şehir için güzel işler yapmış insanlar var. Hepsini saygıyla, muhabbetle anıyorum. Hepsi köşelerine çekilmişler ama çok güzel anılıyorlar. Ben, bunlardan bir tanesi olmaya aday olmak istiyorum.”

Yorumlar (34)
Maraşlı 2 ay önce
Bu hayal aleminde yaşayan kişi kendini Kahramanmaraşlı saymıyor. Dünya bırak il sayısını artırmayı tersine azaltıyor. İl olan ilçelerin durumu meydanda. Popülizmle bir yere varılmaz. Eğer bir şey yapmaya gücü yetiyorsa merkezin sorunları çok. Oraya çalışsın..
Fatih 2 ay önce
Elbistanı il yapında bizde kurtulalım elbistanlılarında kahramanmaraş düşmanlığıda biter heralde
Mkkay 2 ay önce
Evet olmalı KMaras a çok göç geliyor...il olsun artık...
46 2 ay önce
Kesinlikle olmalı
Haider 2 ay önce
Allah aşkına ne elbistanmış arkadaş ya alın sizin olsun
Maraşlıoğlu 2 ay önce
Elbistan giderse, Antep’te İslahiyeyi Maraş’a vermezse(kesinlikle vermez) ne olur. Maraş küçülür. Politikacı biraz öngörülü olmalı. İslahiye ve mutfağı Maraş’a bağlanırsa hızlı tren Maraş’tan geçermiş yazık yazık. Maraş merkezin siyasetçileri nerdesiniz buna cevap verin.
Mahmut 2 ay önce
He he tren geçer ya çok beklersiniz daha
haber 46 2 ay önce
termik santral harici bir sanayisi olmayan bir ilçe nasıl il olacak...komik çok hemde...
Selma 2 ay önce
100 tane oyum olsa senin olduğun partiye oy vermem önce kadına şiddet uygulayan hakaret eden birisi için ne söylense azdır profesör ünvanına yakışmıyor
Ede 2 ay önce
Elbistanlilar biz elbistanliyiz diyorlar da marasliyiz diyen diğer ilçeleri Maraşlı kabul ediyormusunuz peki
Ahmet Sait 2 ay önce
bence de il olsun
Ahmet 2 ay önce
Çok dogru tesbit
Gerçek maraşlı 2 ay önce
Gerçekçi değil uygulanması kaosa yol açar. Memleketin yola, hızlı trene, hastaneye ihtiyacı var.Ayrıca Dünyada il sayısı azaltılıyor. Osmaniye, Kilis, il oldu geliştiği? Buna karşı çıksın maraşlı. Ayrıca kabak tadı verdi yok Elbistan il olsunmuş, yok pazarlık antene bağlanansınmış böyle şey olmaz. Olmayacak duaya amin demeyin. Eğer Elbistan il olursa Antep İslamiyeti vermezse ne olacak. Malum antenin siyasileri daha güçlü. O zaman maraşlıya da ak partiye oy vermemek düşer. Buna cevap verecek yiğit bir siyasetçi çıkarmış acaba...
Türkmen kızı 2 ay önce
Ericek,tanır ve arıtaşta ilçe olup Elbistan iline bağlanmalı.selçuklu ve dulkadirlilerden bu yana Elbistan zaten şehirdi. Emirlerin ,şehzadelerin valide sultanların şehri olan Elbistan il olmayı hak ediyor. Bin yıldır kendine bağlı olup ilçe yapilan(afşin,Ekinözü ve göksunun bir bölümü) elbistana bağlanmalıdır. Maraşlı olmaktan gurur duyarım ama Elbistan il olsun.
İstanbul 2 ay önce
İl olmasa da Maraş’tan ayrılıp Malatya’ya bağlanmalı. Maraş’la hiçbir alakası yok çünkü. İklimi kültürü her şeyi farklı. Sorsan zaten Maraşlıyım da demezler. Maraş’a hiçbir yararı yok.
ökkeş 2 ay önce
önce bayanlara nasıl davranacağını öğren
ÖZTUNÇ 1 ay önce
BU beyefendi akrabanız haber46 Cumhuru reisten fazla haber yapıyorsunuz.
Ökkeş 1 ay önce
Siyasetçinin hayaline bak gayet basit ve show a yönelik. Akp den teklif alsa atlama partiyi değiştirir. Numan Kurtulmuş abisi de öyle yapmıştı. Güya prof ürettiği çözüme bak Elbisatan il olsun. Oysaki Elbistanın sorunlarını azalatacak fikirlerle ortaya çıksa daha iyi olurdu. Hayvancılık, tarım, hava kirliliiği gibi Elbistanın bir sürü sorunu var
garipkul 1 ay önce
Bu beyfendinin gönlü olsun diye Kahramanmaraş ı Elbistan a bağlayın bitsin.zaten ilk sıra vekil Elbistan dan olduğu için harika olur.bu muhabbet bay dı....bu beyfendi için tüm TÜRKİYE nin haritasındaki sınırları aşure gibi karıştırıp yapalım.istemeyen KAHRAMANMARAŞ sınırını terk eder dava biter...
maraşın yerlisi hakiki hemide 2 ay önce
InşAllah olurda kurtuluruz.
4670 2 ay önce
Elbistanlıya rahatlık yetmiyor herhalde ne değişecek (((250 bin nufuslu ilçelerde bu sıkıntı yok
Suat 2 ay önce
Hrç işimiz bitti o dönemöer geride kaldı isürü masraf k, maraş ülkemizin yükselen değeridir ilçeleri dünyanın engüzel yerleridir bölge olarak nüfus olarak büyüme trendine ulaşırız
Yogedemyog 2 ay önce
Elbistanlılar buraya gelsin Suriyeliler oraya yerleşsin biz de idlibe gedek
muhammed 2 ay önce
kesinlikle il olmamalı elbistan degerliyse sebebi k.maraştır....
BOZKURT 1 ay önce
Elbistan’ın il olabilmesi için öncelikle Kayseri-Sarız, Malatya-Darende, Sivas-Gürün ilçelerinin Elbistan’a bağlanması lazım. Ayrıca Afşin’in de gönlü alınsın. Elbistan tarafından itilip kakılmasın. Nurdağı ve Islahiye teklifi de güzel.
Şayet böyle olmayacaksa bir ili belli sınırlar içinde ikiye bölmenin hiçbir anlamı yoktur.
Naci 1 ay önce
Satar bu partiyide maraşıda
Ökkeş soylum 2 ay önce
Kesinlikle il olmalı, maraş nire elbistan nire
Elbistanlı 2 ay önce
Elbistan il olsun yada olmasın. Hızlı Trenle bunun ne alakası var acaba? Nurdağı ve İslahiye Maraşa bağlanınca YHT Maraştan mı geçmiş olacak?
Benim bu açıklamadan anladığım şudur. Mahir ÜNAL olsun Ali ÖZTUNÇ olsun Elbistanın il olmasını istiyor ve TBMMde destek verecekler. ama hem Elbistan kamuoyunda piyasa tek birine kalmasın hem de Maraş kamuoyunda oluşacak tepkiye maruz kalmamak adına bu şahsa yaptırmışlar açıklamayı. Yani Elbistanda kahraman olmanın Maraşta ise suçsuz olmanın yolunu iyi bulmuşlar.
Kl 2 ay önce
Çok beklersiniz elbistan
Cuma Ali duman 2 ay önce
Andırın için neden iki kelime etmedin acaba Maraş'a bağlı kalması ne kadar mantıklı ve Maraşla ilişkisi nasıl
Memmet 2 ay önce
Arkadaşlar enim de bir projem var. Nasıl şehirler ve büyükşehirler varsa. İlçelerin yanına büyükilçe statüsü verilsin. Sorun ortadan kalkar. Beyin bedava:)
46 2 ay önce
saçmalama hocam
KÜRŞAT 46 1 ay önce
Memleketin başka sıkıntısı kalmadı da bunu mu dile getiriyorsunuz
Milletin duygularıyla oynamayın.
Memleketin gerçek problemlerini dile getirin
vatandaş 1 ay önce
elbistanın il olma potansiyeli varmı belki.ama elbistandan önce il olma özelliğine daha çok sahip olan başka ilçelerde var gerek alt yapı gerekse nüfus vesayre vesayre elbistandan hatta ve hatta bir çok illerden daha gelişmiş ilçeler var o ilçeler il olamazken elbistanın hiç şansı yok ayrıca Elbistanın Kahramanmaraş a ait olmasından çok memnunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak 05:37
Güneş 06:57
Öğle 12:50
İkindi 16:00
Akşam 18:32
Yatsı 19:47