Millet İttifakı 31 Mart'ta CHP'yi Kahramanmaraş'ta uçurdu

Ak Parti'nin kalesi olarak kabul edilen Kahramanmaraş'ta CHP, bir önceki yerel seçime göre 31 Mart seçimlerinde oyunu adeta uçurdu. Millet ittifakının CHP'ye katkısı Türkiye'de en çok Kahramanmaraş'ta oldu. K.Maraş'tan sonra CHP'nin en çok oyunu artırdığı iller Van, Adana ve Mardin oldu.

Millet İttifakı 31 Mart'ta CHP'yi Kahramanmaraş'ta uçurdu

Ak Parti'nin kalesi olarak kabul edilen Kahramanmaraş'ta CHP, bir önceki yerel seçime göre 31 Mart seçimlerinde oyunu adeta uçurdu. Millet ittifakının CHP'ye katkısı Türkiye'de en çok Kahramanmaraş'ta oldu. K.Maraş'tan sonra CHP'nin en çok oyunu artırdığı iller Van, Adana ve Mardin oldu.

BÜYÜKŞEHİRLER…

CHP’nin 31 Mart 2019 seçimlerinde aday çıkardığı 19 büyükşehirde 30 Mart 2014’e göre toplam oy artış sayısı 3.375.175, oy artış yüzdesi ise %26,5 olarak gerçekleşti. Aşağıdaki tabloda da büyükşehirlere göre oy artış yüzdeleri yer alırken; Kahramanmaraş’taki %353’lük oy artışı, kazanılarak ve en yüksek oy artışı sağlanan Adana büyükşehir belediyesinde %113’lük oy artışı da 31 Mart’ın önemli bir başarıları olarak altı çizilmelidir.

31 Mart 2019 seçimlerinde partilerin oy artışı

Yukarıdaki tabloya bakıldığında cHP kahramanmaraş'ta oyunu yüzde 353 artırdı. CHP 30 Mart 2014 seçimlerinde aldığı 37.573 oyu 31 mart 2019 seçimlerinde iYİ parti'nin desteğiyle 132.834'e yükseltti. Millet ittifakı CHP'ye en büyük desteği Kahramanmaraş'ta vermiş oldu.

Erken seçim tartışmalarının başlandığı şu günlerde anket firmaları ve siyasi analizciler 31 Mart seçimlerini ve Cumhur İttifakı ile Millet ittifakının partilere ne kazandırıp ne kaybettiğini değerlendiriyorlar. 31 Mart seçiminin değerlendirmesi yeni erken seçimde partilerin alacağı tutumu da ortaya koymuş olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
maraşlı fero
maraşlı fero - 2 hafta Önce

arkadaşlar CHP oyunu ALİ ÖZTUNÇ sayesinde yükseltti.o oy chp nin değil ALİ ÖZTUNÇ'un.adam bağımsızdan girse daha fazla oy alırdı.AKP nin oyuda mevcut başkanları ve milletvekillerinin değil RECEP TAYYİP ERDOĞAN cumhurbaşkanımızın..yalan diyen buraya mesaj atsın

Metin
Metin - 2 hafta Önce

k.maraş her dönemde türkiyede hizmetler içinde en az hizmet alan ildir bir arena stadı dahi yapılmadı türkiye de 26 ile yapıldı

Cemil yakan
Cemil yakan - 2 hafta Önce

Eger onikisubat ilçe belediyesi imar müdürü kacak yerlere verdikleri ruhsatı iptal etmezse nu dunya 'da ve de ahiret te on parmağınız yakasında olacak... Hanefi Mahçiçek e sesleniyoruz
Bu işi duzeltin. Lutfen. Kahramanmaraş ımız güzel şeylerle anılsın. Teşekkürler

Hakan46
Hakan46 - 2 hafta Önce

Maraş’ta Mahir Ünal olduktan sonra çok Oy kaybeder adamın kendini ilah sanıyor cumhurbaşkanım Bunu duy Akp kan kaybediyor

Necmeddin46
Necmeddin46 - 2 hafta Önce

Arkadaşlar haberiniz varsa Ali Öztunç bey geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş için yaptığı 1 yıllık hizmetlerin hesabını basın önünde verdi ve TBMM kayıtlarını göstererek Kahramanmaraş için 10'dan fazla önerge, Türkiye içinde birçok önerge verdiğini kanıtladı. Üstelik 11 ilçenin tamamının sorunlarını mecliste dile getirdi. İnanmayan Youtube'den izleyebilir TBMM konuşmalarını. Vekilimizin kendi Youtube kanalı var.

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 2 hafta Önce

365 gün konusulup ,üstüne 365 toplanti yapilip 3650 saat tartişilan ama 365 santim yol yürümeyen dondurmasiyla ünlü şehrimiz ?

Hasan
Hasan - 2 hafta Önce

Fetönün etkisi, fetönün Türkiye’de en güçlü olduğu şehir kahraman maraş 'tır

Türkoğlu
Türkoğlu @Hasan - 1 hafta Önce

Hadi oradan her türlü alavere dalavere çevriliyor. Birileri paralarına göre yada adamlarına göre bir yerlere geliyor, işin ehli olmayan makama oturtuluyor, ondan sonra deniyorki fetö maraşta güçlü oy kaybımız ondan diyorsunuz. Hertürlü kötülüğü yapan bir insanın her suçu şeytana attığı gibi. Biz gidersek Chp gelir diyerek vatandaşa korku vermenin bir anlamı yok, bana göre şu an yapılan bazı işlerin hiçte bir zamanlar chp nin yaptığı işlerden kalır yanı yok. İyi yanları görürken kötü yanlarıda görmediğimiz sürece, hatalarınızı kabul edip düzeltmeye çalışmadığınız sürece daha da düşecek. Beni gözüm de Türkoğlu bir Kahraman Maraş, Bir Kahramanmaraş bir Türkiyenin genelidir … Belediyelere ve Meclise iş üretecek, işin ehli olan kişileri almadığımız, sadece bir kişi fikir üretsin tezi güttüğümüz sürece, birileri yerini sağlamlaştırmak için ortalığa nifak tohumu atarak inbirları biribirine düşürdüğü sürece, biri eleştirdiği zaman fetö yaftası vurduğumuz sürece düşüşe devam…

Yapalakli yavuz
Yapalakli yavuz - 2 hafta Önce

ölçüt rakamlar ve oranlar değildir tablonun geneli önemlidir çaglayanceritteki bir köyün yolu ile maraş merkezdeki bir mahallenin yolu ayni oranda önemlidir , Hangi parti olursa olsun marasa ve ilçelerine hangi değerleri ve neler katmişlar ? İstihdam artişi yaşanmismi ? Fabrikalar açılmiş mi ? Çevre ve hava kirliliği azaltilmiş mi ? Yollar caddeler kaldirimlar tiyatrolar sinemalar kreşler huzurevleri hastane spor salonlari yaşli bakim merkezleri yeterli mi ? Yani kısacası maraş ve maraşlı seçiminden dolayı neler kazanmış? Devam eden projeleri de bitmiş kabul edelim sapkayi onumuze koyalim düşünelim ankarayi kayseriyi malatyayi konyayi izmiri adana antebi de karsilastirirken dusunelim ( yolunuz mutlaka düsmüştür ede)

Ali bayar
Ali bayar - 2 hafta Önce

Kahramanmaraş ta konut yapacağım diyerek paraları aldığı halde inşaata dahi baslamayip işyerini kapatarak doladiriciliktan bir müddet cezaevine yatan müteahhit kizini hangi Türkoğlu belediyesin de torpil ile işe baslamasına kim referans olmuştur.

ahmet
ahmet - 2 hafta Önce

merak eetmeyin Maraş'ta akp den eşşek bile aday koysa yine kazanır. bu söz yıllar önce bizim bir rahmetli psikoloji hocamız vardı ona aittir. gerçektende yaşananlar bunu doğruluor. bu akp döneminde türkye de en az hizmeti vs alan maraştır ama en fazlada oy veren yine maraştır. Maraşın suyunu bile Antepe verdiler ama maraşlı hala oyunu yüzde 70 akp ye verir. bizim psikoloji hocası doğru söylüyormuş. nur içinde yatsın.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 1 hafta Önce

Cumartesi akşamı televizyonda bir Gaziantep'in stadına baktım.Bir de Kahramanmaraş'ta AKP'nin aldığı oya baktım.İçim sızladı.

Vatan duvarinda taş
Vatan duvarinda taş - 2 hafta Önce

Chp yanlislikla başa gelirse o zaman turkiyeyi oyle bir ucururki bir daha ayagimiz topraga basmaz

El Cevap
El Cevap @Vatan duvarinda taş - 1 hafta Önce

Her şeyi vatandaştan beklemeyeceksin, kendine çeki düzen vereceksin, hırsızların önünü keseceksin, taklacalara iritibar etmeyeceksin.... kendini düzeltecek, ondan sonra Chp gelirse şöyle olur diyeceksin. Biz yaparsak bir şey yok ama sol kesim yaparsa adaletisizlik, haksızlık var diyeceksin.. öylemi üç kuruşa 10 kuruşluk köfte yokk. söylenecek söz çok...

bilgin
bilgin - 1 hafta Önce

Ak partinin 2014 ve 2019 seçimlerinde ki almış olduğu oy oranlarını da verirmisiniz

Ben Been
Ben Been - 1 hafta Önce

Mahir Ünal ın olduğu her yer kaybeder.Kaybetmeli, eğer bu milletin şuuru varsa.Çünkü adam egoistin en önde gideni.


SIRADAKİ HABER

banner122