Millet İttifakı 31 Mart'ta CHP'yi Kahramanmaraş'ta uçurdu

Ak Parti'nin kalesi olarak kabul edilen Kahramanmaraş'ta CHP, bir önceki yerel seçime göre 31 Mart seçimlerinde oyunu adeta uçurdu. Millet ittifakının CHP'ye katkısı Türkiye'de en çok Kahramanmaraş'ta oldu. K.Maraş'tan sonra CHP'nin en çok oyunu artırdığı iller Van, Adana ve Mardin oldu.

SİYASET 09.11.2019, 18:38
Millet İttifakı 31 Mart'ta CHP'yi Kahramanmaraş'ta uçurdu
banner257

Ak Parti'nin kalesi olarak kabul edilen Kahramanmaraş'ta CHP, bir önceki yerel seçime göre 31 Mart seçimlerinde oyunu adeta uçurdu. Millet ittifakının CHP'ye katkısı Türkiye'de en çok Kahramanmaraş'ta oldu. K.Maraş'tan sonra CHP'nin en çok oyunu artırdığı iller Van, Adana ve Mardin oldu.

BÜYÜKŞEHİRLER…

CHP’nin 31 Mart 2019 seçimlerinde aday çıkardığı 19 büyükşehirde 30 Mart 2014’e göre toplam oy artış sayısı 3.375.175, oy artış yüzdesi ise %26,5 olarak gerçekleşti. Aşağıdaki tabloda da büyükşehirlere göre oy artış yüzdeleri yer alırken; Kahramanmaraş’taki %353’lük oy artışı, kazanılarak ve en yüksek oy artışı sağlanan Adana büyükşehir belediyesinde %113’lük oy artışı da 31 Mart’ın önemli bir başarıları olarak altı çizilmelidir.

31 Mart 2019 seçimlerinde partilerin oy artışı

Yukarıdaki tabloya bakıldığında cHP kahramanmaraş'ta oyunu yüzde 353 artırdı. CHP 30 Mart 2014 seçimlerinde aldığı 37.573 oyu 31 mart 2019 seçimlerinde iYİ parti'nin desteğiyle 132.834'e yükseltti. Millet ittifakı CHP'ye en büyük desteği Kahramanmaraş'ta vermiş oldu.

Erken seçim tartışmalarının başlandığı şu günlerde anket firmaları ve siyasi analizciler 31 Mart seçimlerini ve Cumhur İttifakı ile Millet ittifakının partilere ne kazandırıp ne kaybettiğini değerlendiriyorlar. 31 Mart seçiminin değerlendirmesi yeni erken seçimde partilerin alacağı tutumu da ortaya koymuş olacak.

Yorumlar (14)
maraşlı fero 7 ay önce
arkadaşlar CHP oyunu ALİ ÖZTUNÇ sayesinde yükseltti.o oy chp nin değil ALİ ÖZTUNÇ'un.adam bağımsızdan girse daha fazla oy alırdı.AKP nin oyuda mevcut başkanları ve milletvekillerinin değil RECEP TAYYİP ERDOĞAN cumhurbaşkanımızın..yalan diyen buraya mesaj atsın
Metin 7 ay önce
k.maraş her dönemde türkiyede hizmetler içinde en az hizmet alan ildir bir arena stadı dahi yapılmadı türkiye de 26 ile yapıldı
Cemil yakan 7 ay önce
Eger onikisubat ilçe belediyesi imar müdürü kacak yerlere verdikleri ruhsatı iptal etmezse nu dunya 'da ve de ahiret te on parmağınız yakasında olacak... Hanefi Mahçiçek e sesleniyoruz
Bu işi duzeltin. Lutfen. Kahramanmaraş ımız güzel şeylerle anılsın. Teşekkürler
Necmeddin46 7 ay önce
Arkadaşlar haberiniz varsa Ali Öztunç bey geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş için yaptığı 1 yıllık hizmetlerin hesabını basın önünde verdi ve TBMM kayıtlarını göstererek Kahramanmaraş için 10'dan fazla önerge, Türkiye içinde birçok önerge verdiğini kanıtladı. Üstelik 11 ilçenin tamamının sorunlarını mecliste dile getirdi. İnanmayan Youtube'den izleyebilir TBMM konuşmalarını. Vekilimizin kendi Youtube kanalı var.
Bertizli bekir 7 ay önce
365 gün konusulup ,üstüne 365 toplanti yapilip 3650 saat tartişilan ama 365 santim yol yürümeyen dondurmasiyla ünlü şehrimiz ?
Hasan 7 ay önce
Fetönün etkisi, fetönün Türkiye’de en güçlü olduğu şehir kahraman maraş 'tır
Türkoğlu 7 ay önce
Hadi oradan her türlü alavere dalavere çevriliyor. Birileri paralarına göre yada adamlarına göre bir yerlere geliyor, işin ehli olmayan makama oturtuluyor, ondan sonra deniyorki fetö maraşta güçlü oy kaybımız ondan diyorsunuz. Hertürlü kötülüğü yapan bir insanın her suçu şeytana attığı gibi. Biz gidersek Chp gelir diyerek vatandaşa korku vermenin bir anlamı yok, bana göre şu an yapılan bazı işlerin hiçte bir zamanlar chp nin yaptığı işlerden kalır yanı yok. İyi yanları görürken kötü yanlarıda görmediğimiz sürece, hatalarınızı kabul edip düzeltmeye çalışmadığınız sürece daha da düşecek. Beni gözüm de Türkoğlu bir Kahraman Maraş, Bir Kahramanmaraş bir Türkiyenin genelidir … Belediyelere ve Meclise iş üretecek, işin ehli olan kişileri almadığımız, sadece bir kişi fikir üretsin tezi güttüğümüz sürece, birileri yerini sağlamlaştırmak için ortalığa nifak tohumu atarak inbirları biribirine düşürdüğü sürece, biri eleştirdiği zaman fetö yaftası vurduğumuz sürece düşüşe devam…
Yapalakli yavuz 7 ay önce
ölçüt rakamlar ve oranlar değildir tablonun geneli önemlidir çaglayanceritteki bir köyün yolu ile maraş merkezdeki bir mahallenin yolu ayni oranda önemlidir , Hangi parti olursa olsun marasa ve ilçelerine hangi değerleri ve neler katmişlar ? İstihdam artişi yaşanmismi ? Fabrikalar açılmiş mi ? Çevre ve hava kirliliği azaltilmiş mi ? Yollar caddeler kaldirimlar tiyatrolar sinemalar kreşler huzurevleri hastane spor salonlari yaşli bakim merkezleri yeterli mi ? Yani kısacası maraş ve maraşlı seçiminden dolayı neler kazanmış? Devam eden projeleri de bitmiş kabul edelim sapkayi onumuze koyalim düşünelim ankarayi kayseriyi malatyayi konyayi izmiri adana antebi de karsilastirirken dusunelim ( yolunuz mutlaka düsmüştür ede)
Ali bayar 7 ay önce
Kahramanmaraş ta konut yapacağım diyerek paraları aldığı halde inşaata dahi baslamayip işyerini kapatarak doladiriciliktan bir müddet cezaevine yatan müteahhit kizini hangi Türkoğlu belediyesin de torpil ile işe baslamasına kim referans olmuştur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?