Millet menfaatine olan bütün düzenlemeleri yapıyoruz

AK parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, "Torba Yasa"nın çıkmasını AK Parti iktidarı döneminde toplumsal ve kurumsal talepleri karşılamayı amaçlayan ve yüz binlerce vatandaşın yüzünü güldürecek reform niteliğinde düzenlemeler yapıldığını kaydetti.

Millet menfaatine olan bütün düzenlemeleri yapıyoruz

AK parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, "Torba Yasa"nın çıkmasını AK Parti iktidarı döneminde toplumsal ve kurumsal talepleri karşılamayı amaçlayan ve yüz binlerce vatandaşın yüzünü güldürecek reform niteliğinde düzenlemeler yapıldığını kaydetti.

18 Ağustos 2013 Pazar 10:08
Millet menfaatine olan bütün düzenlemeleri yapıyoruz
Güvenç yaptığı açıklamada, yoğun çalışmalar neticesinde torba yasanın kabul edildiğini ve millet menfaatine olan bütün düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Güvenç: "Bazı aksaklıkları gidermek, toplumsal ve kurumsal talepleri karşılayabilmek amacıyla yoğun bir çalışmanın ürünü olan Torba Yasa birçok vatandaşımızın beklentisini boşa çıkarmayacak nitelikte bir yasa olma özelliğini taşıyor" dedi. Torba yasada yer alan önemli düzenlemelerden birçoğuna da değinen Güvenç'in açıklamalarından bazı satırbaşları şu şekilde: 

"SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA ALINMASI 
4/B'liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmeli personelin kadroya alınıyor. 25 Haziran 2013 tarihi itibariyle 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin B fıkrası, il özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde Belediye Kanunu'nun 49. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca çalışmakta olan personel, memur kadrosuna atanacak. 

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA İSTİHDAM HAKKININ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 
Terörle Mücadele Kanunu kapsamı dışında bulunan ve görevi nedeniyle hayatını kaybeden veya malul olan yani vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakın-, larına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getirilmiş oldu. Ayrıca vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de bir istihdam hakkı getirildi. 

VAZİFE MALULLERİNE DERECE VE KADEME İLERLEMESİNE İMKÂN SAĞLANDI 
Daha önce sadece Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olanlar ile asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olanlara tanınmış olan sanal intibak suretiyle maaş artış imkânı Torba Yasa ile tüm vazife malullerine sağlanmış oldu. Bu artış yaklaşık 200-250 TL'dir. Terörle mücadele kapsamında vazife sırasında şehit olan ve yaralanan er ve erbaşlarımızın yakınlarına ödenen maaşlarda yüzde 20 civarında iyileştirme sağlanmış olacak. Böylece Kanundan yararlanan vatandaşlarımızın maaşlarında 250 ile 400 TL arasında bir artış söz konusu olacaktır. 

TERÖR MAĞDURU SİVİL VATANDAŞLARIMIZA İSTİHDAM VE MAAŞ HAKKI SAĞLANDI 
Terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara kamuda bir istihdam hakkı verilmesini ve sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanacak. 

EK ÖDEME VE EĞİTİM-ÖĞRETİM YARDIMI KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 
Düzenleme ile şehit yakınları ve gazilerimizden ek ödeme ile eğitimöğretim yardımı alamayanların da bu haktan faydalanmalarına imkân verildi. 

ÜCRETSİZ SEYAHAT İLE SU VE ELEKTRİK ÜCRET İNDİRİMİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 
Şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkânından yararlanamayanların tamamı buhaktan yararlanma imkânına kavuşmuş olacaktır.Ayrıca gazilerimizin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkından faydalanma imkânını getiriyoruz. Bu imkânın tüm şehirlerde uygulanması yasal alt yapıya kavuşturulmuştur. Hareket kısıtlılığından dolayı toplumsal hayata katılımda çeşitli sıkıntılar yaşayan engellilerimize ve yaşlılarımıza yönelik ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kapsamını genişletiyoruz ve uygulamayı standardize ediyoruz. 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ KULLANAMAYANLAR DA BU İMKÂNDAN YARARLANACAK 
Vazife ve harp malulü kapsamında olup, faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da bu imkân sağlanmış olacaktır. Bu çerçevede, hak sahipleri 73.000 TL tutarında faizsiz konut kredisini yirmi yıl vade ile kullanabilecekler. 

VAZİFE MALULÜ KAMU GÖREVLİLERİNİN ANNE VE BABALARINA AYLIK BAĞLAMADA ARANAN MUHTAÇUK ŞARTI DA KALDIRILDI 
Görevin etkisi ve tesiriyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne ve babasına aylık bağlamada aranan muhtaçlık şartı kaldırarak aylık alamayan anne ve babalara da aylık bağlanması sağlanması yeni düzenlemeyle sağlandı. 3 bin 744 vatandaşımızın anne ve babası muhtaçlık şartı kaldırıldığı için maaş imkânına kavuşacaktır. 

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZİN AYLIKLARINDA İYİLEŞTİRME YAPILDI 
2330 sayılı Kanun ile harp malullüğü kapsamındaki kamu görevlileri ile 3713 sayılı kanun, 2330 sayılı kanun ve Harp Malullüğü kapsamındaki er ve erbaşların aylıklarında üst sınırın kaldırılmasıyla maaşlarında artış sağlandı. 

ÇALIŞAN GAZİLERİMİZİN MALULİYET AYUĞI KESİLMEYECEK 
Artık gazilerimiz çalıştıkları için maluliyet aylıkları kesilmeyecek ve iki aylığı birden alabilecekler ve sonraki çalışmalarından dolayı ayrı- ' ca emekli aylığı alabilecekler.  

DAHA FAZLA ENGELLİ VE YAŞLI VATANDAŞIMIZ 2022'DEN YARARLANABİLECEK 
Paketin içinde yer alan önemli konulardan biri de; 2022 kapsamında sosyal yardım alan engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yardım bağlanması için belirlenen miktarda yapılan değişikliktir. Bu daha fazla engelli ve yaşlı vatandaşımızın 2022 kapsamına alındığı anlamına gelmektedir. Ayrıca bugüne kadar yapılan yersiz ödemeler nedeniyle SGK tarafından bu vatandaşlarımıza çıkarılan borçların tamamı silinmiş olacaktır. 

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZ ULAŞIM HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANABİLECEK 
Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise yüzde 50 indirimli olarak yararlanacak. 

28 ŞUBAT MAĞDURLARI MEMURİYETE GERİ DÖNEBİLECEK 
28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında atama sayısı sınırlaması uygulanmayacak.28 Şubat 1997-23 Mart 1999 arasında aldıkları disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona eren ancak haklarında verilen disiplin cezaları ortadan kaldırılanların sigorta primleri kurumlarınca ödenecek. 

TÜRKİYE ULUSAL GENÇÜK KONSEYİ KURULUYOR 
Gençlik ve Spor Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'da yapılan değişiklikle, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi kuruluyor. Konsey, gençlerin sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda topluma aktif katılımlarını ve kişisel gelişimlerini sağlayacak, gençlik alanında üretilecek politikalara katkıda bulunacak, ulusal ve uluslararası çalışma ve projeler uygulayacak. Konseye, gençlik alanında faaliyette bulunan dernekler, vakıflar, federasyonlar, konfederasyonlar, gençlik kulüpleri ve benzeri organizasyonlar üye olabilecek. 

MUHTARLARA VE KÖY KORUCULARINA ZAM 
İhdas edilen maddelere göre, muhtarların aldığı 460 liralık ödenek tutarını, Bakanlar Kurulu 875 liraya kadar çıkarmaya yetkili olacak.55 yaşını doldurduğu için görevleriyle ilişkileri kesilen köy korucularının en düşük aylıkları, 383,96 liradan 652,72 liraya: en yüksek aylık miktarı ise 614,33 liradan 883,10 liraya yükseltildi."

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fırat 2013-08-19 22:45:58

sayın vekilim emeklilikte yaşa takılanlar bu vatanın insanı değilmi ben 30 sene yatırayım siz 2 sene yatırın emekli olun hem emekli aylığımı vermeyin hemde pirim yatırtın neresinde bunu adalet elbet bunun hesabını ahirette vereceksiniz ben ssk ya girdiğimde bana devlet 25 sene yatır emekli ol demişti tabiki hem eneği kapın hem gülleyi kapın o aldığınız maaş kızıl haram sakın camilere gidipde elinizi açıpta ALLAHIM günahlarımı affet diye yalvarmayın çünkü sizlerin hepsinde kul hakkı var benim paralarımı hertarafa çar çur edin ondan sonra müslümanlıktan bahsedin sizlerin hepsini ALLAHA havale ed

Avatar
Alperen 2013-08-19 17:59:13

Sayın Milletvekilim,bu anlatıklarınız icraatlar zaten adana,ankara,eskişehir,istanbul ,izmir ,gaziantep,konya gibi Belediyeler yıllardır vatandaşına bu hizmetleri uyguluyor. Daha yenimi sizin aklınıza geldi bunlar acaba? Tabiki seçim yaklaşıyor

Avatar
Gazi 2013-08-19 17:49:05

Sayın Milletvekilim, AKP ye bir daha oyumuz yok. Bunu iyi bilesiniz. Konuşmaktan başka ne yaptınız bu güne kadar? Artık vatandaşın gözü açıldı. Şimdiden kendinizede bir yer aramanız gerekir. Milletvekilliğiniz bitecek.

Avatar
ahmet 2013-08-19 00:08:06

yalancılar, kendi menfaatlerinizden başka bir şeye çalıştığınız yok, hele hele de siz K.Maraş vekilleri bu sözü asla söylemeye hakkınız yok. Maraşa zerre bir katkınız yok, ancak seçim yaklaşınca güzelim memlekete gelip laf atmayı bilirsiniz. hala bertiizin, baydemirlinin yolları toprak, biz hangi asırda yaşıyoruz. utanın utanın!!! Allah bilir vekil olduktan sonra sermayeninize ne sermaye katmışınızdır.

Avatar
misafir 2013-08-18 15:07:51

milletin menfaatine olanlara bakk allah icin bir fakir fukara icin ne yapmışalar bunlar bir de cıkıp demec vermişler işsizlikmi bitecek kazancımız dahadamı artacak bırakın artık millet kanmıyor bu yalana

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126