Öztunç'tan Elbistan Şeker Fabrikası Satışında Yolsuzluk İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç 11 Temmuz’da özelleştirilen Elbistan Şeker fabrikasında satışa dahil edilmeyerek tesisten çıkartılan milyonlarca lira değerindeki teçhizatın alıcı Mutlucan firmasına bedelsiz olarak verilerek peşkeş çekildiğini iddia etti.

Öztunç'tan Elbistan Şeker Fabrikası Satışında Yolsuzluk İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç 11 Temmuz’da özelleştirilen Elbistan Şeker fabrikasında satışa dahil edilmeyerek tesisten çıkartılan milyonlarca lira değerindeki teçhizatın alıcı Mutlucan firmasına bedelsiz olarak verilerek peşkeş çekildiğini iddia etti.

Öztunç, Özelleştirilen Elbistan Şeker Fabrikasındaki Yolsuzluğu Meclis Gündemine Taşıdı!

11 Temmuz’da özelleştirilen Elbistan Şeker fabrikasında satışa dahil edilmeyerek tesisten çıkartılan milyonlarca lira değerindeki teçhizatın alıcı Mutlucan firmasına bedelsiz olarak verilerek peşkeş çekilmesi, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç tarafından TBMM gündemine taşındı.

Hükümetin muhalefet, sivil toplum örgütleri, işçi ve üreticilerin tüm itirazlarına rağmen Mutlucan isimli firmaya satışını gerçekleştirdiği Elbistan Şeker Fabrikası’nda, satışa konu olmayan milyonluk malzemelerin de alıcı firmaya peşkeş çekilmesi artık yolsuzluk da göz göre göre yapılıyor eleştirilerini beraberinde getirdi.

TC Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Ali Öztunç, konuya dair şu ifadeleri kullandı;

“MİLYONLUK MALZEMELERİN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ BELGELERLE KANITLI!”

“Nisan ayında özelleştirme ihalesi yapılan Elbistan Şeker Fabrikası, 11 Temmuz’da Mutlucan Firması’na teslim edildi. Fabrikanın satışa konu olmayan milyonluk ‘kayıt dışı malzemeleri’, devir yapılmadan bir ay önce Türk Şeker’in en yakın deposu olan Malatya Şeker Fabrikası’na gönderilmiş, ancak devir işleminin bitiminden bir ay sonra, yani Ağustos ayında Türk Şeker’in Malatya Şeker Fabrikası’ndaki deposuna gönderilen bu malzemeler Mutlucan Firmasına hukuksuz bir şekilde iade edilmiştir. Elbistan Şeker Fabrikası’nda satışa konu olmayan yüzlerce kalemden oluşan milyonluk malzemelerin alıcı firmaya peşkeş çekildiği belgelerle ispatlanmıştır. Pancar üreticisini, pancar alımını geciktirerek ürününü kar altında çürümeye terk eden bu fabrikalara yapılan milyonluk peşkeşler, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yaşanan usulsüzlükleri ve bu satıştan kimlerin menfaat sağladığını açıkça ortaya koymaktadır”

“ÇORUM ŞEKER FABRİKASINDA OLDUĞU GİBİ SESSİZ Mİ KALACAKSINIZ?”

Öztunç’un kamuoyu adına Bakan Albayrak’tan yanıt beklediği sorular şu şekilde;

Elbistan Şeker Fabrikası’nın özelleştirme sonrası satışa konu olmayan “kayıt dışı malzemelerin” Mutlucan Firması’na bedelsiz verilmesinin gerekçesi nedir?

Alıcı firmanın bu malzemelerden haberi olmadığı halde alıcı firmayı kimler haberdar etmiştir? Alıcı firma hangi gerekçe ile bu milyonluk malzemeyi talep etti?

Elbistan Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi sonrası Mutlucan Firmasına bedelsiz verilen satışa konu olmayan “kayıt dışı malzemelerin” muhteviyatı nedir? Bu malzemelerin Türk Lirası cinsinden değeri ne kadardır?

Bakanlık olarak, bu konuda devleti zarara uğratan yetkililer hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? Yoksa bu peşkeşe, geçmişte Çorum Şeker Fabrikası’nda olduğu gibi sessiz mi kalacaksınız?

Bu malzemelerin Mutlucan Firması’na verilmesi emrini Özelleştirme İdaresi ve Türk Şeker Genel Müdürlüğünden kim veya kimler vermiştir?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet enes
Ahmet enes - 8 ay Önce

Çok büyük Yolsuzluğun en kralının resmi belgeleri benim elimde lakin kimi kime şikâyet edeceksin?Sayın Ali ÖZTUNÇ'u benim memleketimin gerçek sorunlarını TBMM'de dile getirdiği için ayrıca can-ı gönülden tebrik ediyorum.

Kaan
Kaan @Ahmet enes - 8 ay Önce

Vurgun ve yolsuzluğa maruz kalan bir sen degilsin hemşerim ben de surunuyorum..bir ruhsat istedik neler yaşadım neler

ALİ YILDIRIM
ALİ YILDIRIM - 8 ay Önce

Bence doğrudur adam yalan soylemez stokdaki şekerlerin bile değeri ve fabrikayı kapatsa arsasını satsa aldığı fiyatın 5 katı para kazanır akp yandaşını zengin ediyor olan sana bana elbistanlılar daha iyi bilir arsasının fiyanını

ede
ede - 8 ay Önce

sayın vekilim boşuna kendini yormuşsun umurlarında mı sanıyosun açıktan yapıyolar artık yapacaklarını hani kim tepki gösterecek

Furkan
Furkan - 8 ay Önce

Sayın vekil birde büyük şehir belediyesinde ki yolsuzluk u incelesin neler var neler

Murat Gün
Murat Gün - 8 ay Önce

helal olsun

Mahmut
Mahmut - 8 ay Önce

Helal olsun vekilime daha neler vardır allah bilir

Remzi
Remzi - 8 ay Önce

Arkandayız vekilim inşalalh büyük sehiri alırız bu memleketi yola koyarsınız...

adam
adam - 8 ay Önce

ilkkez adam gibi adam maras la ilgeniyor

46
46 - 8 ay Önce

bir şeyler yapmıyorlar diye tepkisiz kalmak en acizliktir.
Ali Bey'e teşekkür ediyorum ve artık herkesin her haksızlığa tepki göstermesini bekliyorum.

TC'li
TC'li - 8 ay Önce

283 milyon dolar sermayeli SEKA kağıt fabrikası, altını çiziyorum 1.1 milyon dolara Albayraklara satıldı. devletin elinde fabrika bırakmıyorlar ama nedense kimse ses çıkarmıyor. Özelleştirme bahanesiyle satılan kamu kurumlarının çoğu bu şekilde. evet paralar belki ayakkabı kutusundan çıkmadı ama milletin cebine girmediği de ortada.Allah ıslah etsin.

Ejder GÜL
Ejder GÜL - 8 ay Önce

Ülke böyle soyuluyor işte.Eğer bu gerçekse k.maraş halkı bunun hesabını sorar ve affetmez.

SARI
SARI - 8 ay Önce

Öztunç Biryerini ellerin sanki ilkdefa yolsuzluk oluyor laf olsun


SIRADAKİ HABER