Sefer Aycan'dan Filtre Konusunda Sert U Dönüşü

MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, önce “Ben halk sağlığı uzmanıyım. Termik santraller 1 dakika bile filtresiz çalışmamalı. Bu akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi. Meclis'te son ana kadar mücadele edeceğim” dedi. Ancak doktor vekil, TBMM'de termik santrallerin 2 buçuk yıl daha filtresiz çalışması için hazırlanan yasaya kabul oyu verdi. “Partim grup kararı aldı” diyerek Türk siyasetinin ve meclisin halini açıkça ortaya koydu.

Sefer Aycan'dan Filtre Konusunda Sert U Dönüşü

Kömürle çalışan, 11 şehirde kurulu toplam 15 termik santral 2013 yılında özelleştirildi. Şirketlere, bacalarına filtre taktırmak üzere tam 6 yıl süre verildi. Devlet, şirketlere bu iş için 535.7 milyon lira da teşvik dağıttı. Paralar alındı, sürenin sonuna gelindi ancak koca şirketler kılını kıpırdatmadı. Aradan geçen 6 yılda, santrallerin çevresinde astım, bronşit gibi hastalıklar sıradan hale geldi, kanser ölüm vakaları katlandı.

Santrallere filtre için bir tek kazma vurmayan şirketler yıl sonunda kesilecek cezadan kurtulmak için Ankara’ya baskı kurdu. 2 buçuk yıl daha süre tanınmasını istiyorlardı. Yasa teklifi hazırlandı. Seçim öncesi gündeme geldi. Kamuoyunun büyük tepki göstermesi üzerine geri çekildi. Ancak peşini bırakmadılar. Geçtiğimiz günlerde tekrar TBMM gündemine getirildi. Hem de bir torba yasanın içinde saklanarak… Şirketleri filtre masrafından kurtaracak ama onlarca insanın daha kanser olmasına neden olacak yasa AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

Oylamaya 49 MHP'li vekilden 35'i katılmadı. Katılan 14 vekilin tamamı kabul oyu verdi.  Biri de MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan'dı. Aynı zamanda halk sağlığı uzmanı bir tıp doktoru olan Aycan’ın da kabul için el kaldırması herkesi şaşırttı. Zira, termik santrallere filtre takılması konusundaki hassasiyetiyle, hatta mücadelesi ve bu konudaki dik duruşuyla tanınıyordu.

ÖNCE “MÜCADELE EDECEĞİZ” DEDİ

Sefer Aycan, geçtiğimiz günlerde RS FM'de Atilla Güner'in konuğu olmuş ve “Termik santrallerin bir dakika dahi filtresiz çalışması kabul edilemez, yasanın çıkmaması için sonuna kadar mücadele edeceğim” ifadelerini kullanarak çok net ve kararlı mesajlar vermişti. Aycan programda özetle şunları söylemişti:

“Ben milletvekiliyim aynı zamanda tıp doktoruyum. Halk sağlığı uzmanıyım. Ben milletvekili olmadan önce de termik santralle mücadelemi veriyordum.  Zaten termik santraller filtresi olmadan bir gün bile çalışmamalı. Yani süre vermeyi asla doğru bulmuyorum. Bu zamana kadar verilen süreler bile yanlıştı. Firmaların da bu güvene layık olmadığını düşünüyorum. Çünkü defalarca verilmiş süreyi iyi kullanmadılar. Gereğini yapmadılar.”

Yayında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Meclis çoğunluğuna dikkat çeken MHP'li vekil Aycan,  “Onları ikna etmemiz lazım. Hala onun mücadelesini veriyoruz. Genel Kurul'a geldiğinde tekrar çekilebiliriz. Çünkü geçen Mart ayında benzer bir durum oldu. O zaman da gündeme gelmişti. Sonra geri adım atıldı. Şimdi tekrar komisyonda eklenmiş ama Genel Kurul'da mücadelesini vereceğiz çıkartılması için. Akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi. Ve bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Doğaya zararı var, bitki örtüsüne zararı var, toprağa zararı var, suya zararı var. Bunlar net, tartışma konusu bile edilemez. Mutlaka bunların dikkate alınması gerekiyor, süre verilmesini yanlış buluyorum” demişti.

SEFER AYCAN'IN AÇIKLAMASINI İZLE

MECLİS’TE KABUL ETTİ 

SÖZCÜ önceki günkü oylamadan sonra Sefer Aycan’a ulaştı. Zehir saçan termik santraller konusunda her zamanki tutumundan neden vazgeçtiğini sorusuna “Grubumuz bir karar verdi. İşletmelere bir süre verip, denetimleriyle ilgili bir süre var biliyorsunuz. Grubumuz o maddeyi destekledi. Bu şekilde” cevabını verdi. Termik santrallerin filtresiz çalışmasının uygun bulmadığını ifade eden Aycan, SÖZCÜ'nün konuyla ilgili diğer sorularını ise yanıtsız bıraktı.

MUHALEFET OYLAMAYA İLGİSİZ

Genel Kurul’daki oylamaya, 203 AKP’li katıldı tamamı kabul oyu verdi. 139 CHP’li vekilden 114'ü, 62 HDP’li vekilden 58'i, 39 İYİ Parti vekilinden 32'si katılmadı. CHP düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıkladı.

Kaynak: Sözcü

YORUM EKLE
YORUMLAR
0021
0021 - 2 hafta Önce

Bu adamın sözüne inanilmayacagini bilmiyormusunuz zamanında cezaevi önlerinde af dagitiyordu ne oldu hepsi yalan oldu

Yapalaklı yavuz
Yapalaklı yavuz - 2 hafta Önce

Kurulacak 10 tane silah ve mühimmat fabrikası 10 tane termikten daha fazla bölge insanına gelir kapısı olur en az 15000 kişi iş sahibi olur en az 200 milyon dolarlık ihracat yapılır ,yazık ya milli servet heba ediliyor insanı zehirleniyor filtre işi yaş iş ede hayalet kasaba haline getirecekler elbistanı

Sami dedeoğlu
Sami dedeoğlu - 2 hafta Önce

Bu adamlara oy veren maraşlılar ve özellikle afşin ve Elbistan bölgesi halkına çok çok geçmiş olsun. Sizin haklarınızı çok çok güzel savunuyorlar!!! Döneklikte çok mahirler. Hiç utanmaları da yok. Tepe tepe kullansın şehrimiz bu vekilleri.

Kayabaşılı
Kayabaşılı - 2 hafta Önce

Sayın vekilim bu siteyi takip ettiğinizi biliyorum o yuzden yazıyorum. Yazık ettiniz kendinize. 7 tane cumhur ittifakı vekilisiniz. Bir ali öztunç etmiyorsunuz. Yazıklar olsun size verdiğimiz oylara. Yaziklar olsun zülme sessiz kalip milleti zehirlemeye kalkan ellere. Yazıklar olsun bu memleketin sağlığına kurşun sıkan kanunlara kalkan ellere. Madem herşeyde destekleyip hiç bir dediğinizi yaptiramayacaktiniz o zaman kapatın partiyi hep beraber akp ye katılın. Madem grup kararı bu ve sizin grubunuz ekmeğini yiyip oylarıyla sizi MV yaptığı şehirinize ihanet etmenizi istiyor, ben bunu halkıma yapamam deyip istifa etseydiniz bak sizi bir sonraki seçim bağımsız gönderiyormuyduk göndermiyormuyduk ? Bu memlekette mesut dedeoğlu fahrettin oğuz tor MHP vekilliği yaptılar hepsi guzel anilarla yad ediliyorlar. Siz ayni saygıyı artik en azindan benden görmeyeceksiniz. Çunkü riyakarsınız çünkü bir müslüman doğru bildiginden vazgecmez. Boşuna yazmamış Akif:
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Akplilerden farkınız kalmamıştır artık benim gözümde

Salih Kurt
Salih Kurt - 2 hafta Önce

Bir vatandaş olarak isteğim sözler ve eylemler uyuşsun. Siz vekilsiniz. ne demek grup kararı. Madem öyle sizin yerinize herhangi sıradan bi vatandaş birisi de milletvekilliği yapabilir madem söz hakkınız yok

EDE46
EDE46 - 2 hafta Önce

LÜTFEN DEVLET BAHÇELİ BEY SENDEN BİR TEK BİR RİCAMIZ VAR ŞU MEMLEKETE BİR TANEN AKLI BAŞINDA SENDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKSIN O DA ADI ÜSTÜNDE GERÇEKTEN MİLLİYETÇİ OLSUN DA ŞU MEMLEKET BİR İŞ HAREKAT BİR YOL BİR HİZMET GÖRSÜN LÜTFEN SADECE KENDİNİ DÜŞÜNEN İŞ YAPMAYAN İNSANLAR ÇIKARMAYIN . AKP Lİ MİLLET VEKİLLERİ İÇİNDE GEÇERLİ ..

Hasan
Hasan - 2 hafta Önce

MHP nin seçim vaadleri:
1- EYT. Seçim sonrası, devletimiz için olmaması lazım.
2- Genel Af. Seçim sonrası AKP bilir.
3- Termiksantraline filtre. Seçim sonrası AKP istedigrupkararı aldık.
Sen kendi kararını alamıyorsan bari ilhak et. Ülkücüler artık kadın ama erkek lideri olan İYİPARTİ etrafında kenetlenmeliler.
Yazıma Meral hanım şucu bucu gibi saçma salak cevap yazmak isteyenlere de peşinen yazayım. AKP nin kuruluş kararı Meral Akşenerşn evinde alınmıştır. 2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanı Meral hanıma bakanlık teklif etmiş o kabul etmemiştir.

Ökkeş46
Ökkeş46 - 2 hafta Önce

Vekilimiz acıklama yaptı. Neden anlamak istemiyorsunuz. Grup kararı alınmış diyor. Yoksa sözünde mutlaka duracak mış.

Maraşlı
Maraşlı @Ökkeş46 - 2 hafta Önce

Oy veren 14 mhpliden biri o

Samet Uncuk
Samet Uncuk - 2 hafta Önce

Milletvekili olarak hiç bir iradelerinin olmadıgını ortaya koyuyorlar.Malesef bu insanlar egitimli,donanımlı insanlar.Yazık beee.Vatandaşı salak yerine koymayın arkadaş

Ede46
Ede46 - 2 hafta Önce

Sizler kimlerin vekilisiniz ??? Sizi seçen halkın mi ? Yoksa ensesi kalın koltuğunda oturup karnını kaşıyan holdinglerin mi vekilisiniz????

Metin
Metin - 2 hafta Önce

bunu da milletvekili diye seçiyoruz

elbistanlı
elbistanlı - 2 hafta Önce

bi ara da elbistana hava alanı yapılacağı sözü bizzat bir siyasetçi tarafından elbistan meydanında söylenmişti..sahi noldu hava alanı..

Ahmet
Ahmet - 2 hafta Önce

Hey gidi eskide kalmış gerçek ülkücüler; dik duran, her zaman halkın yanında olan tükürdüğünü yalamayan kurt kocayınca yerini kimselere bırakmış kimlere...


SIRADAKİ HABER