banner230

Sefer Aycan: Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamıyor

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan TBMM'ye verdiği soru önergesinde ''Kahramanmaraş aynı zamanda tarım şehridir. Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamamaktadır. Artan kuraklık tarımsal sulamayı daha da zorunlu hale getirmiştir.'' dedi.

SİYASET 20.01.2021, 17:26
Sefer Aycan: Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamıyor
banner257

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili  Sefer Aycan TBMM'ye verdiği soru önergesinde ''Kahramanmaraş aynı zamanda tarım şehridir. Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamamaktadır. Artan kuraklık tarımsal sulamayı daha da zorunlu hale getirmiştir.'' dedi.

İşte MHP Milletvekili Sefer Aycan'ın TBMM'ye verdiği soru önergesi:

Kahramanmaraş aynı zamanda tarım şehridir. Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamamaktadır. Artan kuraklık tarımsal sulamayı daha da zorunlu hale getirmiştir.

Bu kapsamda;

Su kaynaklarının daha doğru kullanılması için üstü açık su kanalları yerine kapalı sulama sistemine geçiş uygun görülmektedir.Bu konuda çalışma yapıyor musunuz? Destek sağlıyor musunuz? Yapılan yatırım ne kadardır?

Sulama birliklerinin Devlet Su İşleri’ne devri sonrası sulama ücretlerinin arttığı iddia edilmektedir. Devir öncesi sulama su fiyatıyla devir sonrası su fiyatları nedir?

Çiftçilerin sulama amacıyla kullandığı elektrik ücretlerinin her ay tahsil edilmesi yerine, hasat sonrasına bırakılması mümkün müdür?

Çiftçilerin elektrik ve sulama borçlarının tarımsal desteklemeden mahsup edilmesi uygulamasından vazgeçilebilir mi?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçinin borçlarına karşı traktör ve tarım cihazlarını haciz ettiği belirtilmektedir? Bu haciz işlemi çiftçinin faaliyetlerini engellemektedir. Bu durum önlenebilir mi?

Yorumlar (6)
SAĞIROĞLU... 1 ay önce
Sefer bey sefer bey, unuttuysan hatırlatayım. Siz hükümet ortağısınız hükümet. Hükümetin dışında değilde muhalefet vekilmiş gibi konuşmayın çözüm üretin çözüm. Göksunda vatandaşlar tarımı bıraktı 10-15 yıl öncesine kadar asma kanaletlerle vatandaş tarlasını sularken su parası yüzünden tarlasını ekemez oldu.Hal böyle olunca asma kanaletlerde çürüdü. Şu anda kaderine terk edilmiş bunu bir Ali ÖZTUNÇ söylese anlayacağım da sizi anlamıyorum.
Bertizli 1 ay önce
Bende diyorum göksunda niye tarla bag bahce bu kadar ucuz su parası yuzundenmiş
Çok enteresan 1 ay önce
Vekil yine Maraş’a büyük bir hizmet getirdi. Hayırlı olsun
Maraşlı 1 ay önce
Yunanistan milletvekillerine söylede çözsünler.Sizin işiniz değil nasıl olsa.
Dayi 1 ay önce
Çağlayanlı abime katıyorum aynen böyle şeyler yapma vekilim bahçeli kızar birkez konuştun görevinden oldun aman dikkat
Kahramanmaraşlı 1 ay önce
Sayın vekilim Kahramanmaraş tan Hatay Amik Ovasına Sulama Kanalı yapıldı. bu kanaldan Kurtlardan Hacı Mustafa Çiftliğine (Aksu Köprüsüne) kadar kapalı sulama sistemi yapıldı. Yine aynı kanaldan Karacasu ya yüksek bir yere su pompalanarak sulama yapılmaktadır.
aynı şekilde Kılılı 'ya da bu şekilde yüksek bir tepeye su pompalansa daha ekonomik olur çünkü kılılı da salatalık işi çok ilerlemiş durumda çevre il ve ilçelere ihracat yapılmaktadır. salatalıkların sulanması belki 100 ve daha fazla kuyu ile sulanmaktadır. bu şekilde yer altı suları gün Geçtikçe aşağıya düşmektedir. 5-10 yıl sonra Konya ovasındaki gibi obruklar oluşabilir.
lafı uzatmadan kanalımızdan Hatay a giden suyu yüksek yerlere pompalansada borularda ihtiyacı olan yerlere verilirse daha iyi olacağı kanatindeyim.
banner112
13°
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 24 Şubat 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:04
Öğle 12:51
İkindi 15:57
Akşam 18:27
Yatsı 19:42