Sefer Aycan: Sağlık hizmetleri ucuz sistem dönmüyor

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 'biz Rusya'yı biliyoruz, Rusya'nın Rusluğunu, kalleşliğini hep biliyoruz ama bu bir kez daha gösteriyor ki Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur' dedi.

SİYASET 21.02.2020, 15:10
Sefer Aycan: Sağlık hizmetleri ucuz sistem dönmüyor

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan TBMM Genel Kurulunda TBMM'de bir konuşma yaptı. Aycan konuşmasında şunları söyledi:

Bugün şehit olan askerlerimize ve vatanı uğrunda şehit olan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Askerimizin İdlib'de ne aradığını soranlara en hafif ifadeyle diyorum ki: Şehitlerimize saygısızlık yapmayalım. Bizim İdlib'de ne aradığımız belli de Rusya'nın, Amerika'nın, Fransa'nın ne aradığını sormamız gerekmez mi? Biz orada ülkemizin güvenliği için bulunuyoruz. 900 kilometre sınır komşumuz Suriye'deki her olay Türkiye'yi ilgilendirir. Ülkenin güvenliği sınır içinde değil, sınır dışında başlar.

Tabii, bu arada Rusya'nın ikircikli davranışlarını da nefretle kınıyorum. Genel Başkanımızın dediği gibi, biz Rusya'yı biliyoruz, Rusya'nın Rusluğunu, kalleşliğini hep biliyoruz ama bu bir kez daha gösteriyor ki Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Onun için, burada, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bulunan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve bu milletin aylığını alan milletvekillerinin hepsinin en azından bugün için birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Ayrıca, Fırat Çakıroğlu şahsında, ülküleri uğruna şehit olan tüm ülkücü şehitlerimizi de rahmetle, minnetle anıyorum.

Değerli milletvekilleri, bugün sermaye piyasasını konuşuyoruz, finansman konuşuyoruz, ben aslında bu kapsamda, sağlık hizmetleri finansmanındaki sıkıntılar üzerinde konuşmak için söz almıştım. Evet, bildiğiniz gibi ilaç fiyatlarına yüzde 12 zam yapıldı ve bu da tabii ki sağlık harcamalarını daha da artırdı. Türkiye'de yılda 110 milyar sağlık harcaması yapıyoruz ve bu harcamaların önemli bir kısmı aslında tedavi harcamasıdır; yüzde 50'si tedavi harcamasıdır, yüzde 30'u ise piyasadan alınan ilaç harcamalarıdır yani yüzde 80-85'i tedaviye gitmektedir. Bu harcamaların yüzde 80'i zaten SGK tarafından karşılanmaktadır veya kamu tarafından karşılanmaktadır. Şahıs adına yapılan harcama yüzde 20'dir. Bu şunu gösteriyor ki sağlık harcamalarında esas yük kamunun üzerindedir, SGK'nın üzerindedir. Fakat SGK'nın bu sağlık harcamalarını karşılamakta hakikaten ciddi bir sorunu vardır çünkü Türkiye'de prim toplamada bir sorun yaşıyoruz. Genel sağlık sigortası prim esaslı bir sistemdir ama nüfusumuzun önemli bir kesimi, 20 milyon insanımız prim ödeyemiyor, bunu devlet sübvanse ediyor. Bu da tabii ki özellikle sağlık harcamalarında ciddi bir yük teşkil etmektedir; sorun vardır. Bu sorun kendini özellikle kamu hastanelerinde, devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde göstermektedir. Yıllardır SUT fiyatlarında, Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki fiyatlarda artış olmuyor. Yani devlet burada ciddi bir fedakârlık yapıyor, özveride bulunuyor ve hakikaten çok düşük primlerle sağlık hizmetlerini finanse etmeye çalışıyoruz.

Dünyanın her yerinde sağlık hizmetleri pahalıdır, belki de en ucuz olan yerlerden biri Türkiye'dir. Fakat bu fiyatlarla sistem dönmüyor, özellikle devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde ciddi bir sıkıntı vardır. Bütün üniversite hastanelerinde, şehrim Kahramanmaraş'taki üniversite hastanesinde de, kurum olarak çalıştığım Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde de, tüm hastanelerde de sorun vardır. Bundan şu yüzden kaygı duyuyorum: Bu, tabii ki bütün hastanelerde ciddi bir borç yükü olduğu için hastanenin hizmetlerini önemli bir şekilde etkilemektedir ve hizmet kalitesini etkilemektedir.

Bu, gelecek açısından ciddi bir sorundur. Aynı zamanda tıp fakülteleri eğitim yapan kurumlardır. Evet, pahalı hizmettir tıp fakültesi hizmeti. Bunun sürekliliğini sağlamamız lazım, ülkemizin geleceği için, tıp eğitimi için geleceğimizi sağlamamız lazım. Burada şunu söylemek istiyorum: Bir şekilde sağlık hizmetlerinin finansmanını sağlamamız lazım. 82 milyon insan kamunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanıyor ve sistemin dönmesi, sistemin devam etmesi lazım. Onun için de mutlaka SGK'nin ya prim toplayarak ya da başka kaynaklardan sağlık hizmetlerini sübvanse ederek bu işi sürdürmesi lazım. Vatandaş olarak da kaynağın hepimizin kaynağı olduğuna dikkat edip tasarruflu kullanmak gerekir diye düşünüyorum, hepinize saygılar sunuyorum.

Yorumlar (13)
Edeler46 2 ay önce
Hizmet kalitesi neden etkilemekte 1.suriyeliler doluyor hastaneye 2.sağlık personelleri ve diğer memurları halk tınlamaz oldu sağlık çalışanı ne yapacağını bilemiyor. 3. Gerçek sağlık personeliyle hastanede ki sekretere aynı maaş veriliyor. 4.eski doktorlar kalmıyor sanki adam gidip parayı bastırıp tıp okuyup gelebiliyor yani eşitsizlik.Daha buna benzer neler neler sefer aycan. Yani ucuzluk yok. Daha yirmi gün olmadı egzama dan tedavi oldum doktor eczane derken 450 TL gitti. Sayın vekilim ve yetkililer halkın içine karışım bence öyle demeç verin. Vesselam
Fişekçi 2 ay önce
Sayın editör Maraşta koranavirüslü bir kişi hastanede karantinaya alınmış. Gizliyorlarmış haberi olan var mı, gitmiyelim hangi hastaneymiş.
Maraşın yerlisi 2 ay önce
Allah cc korkmazsınız bir gözle görünmeyen mikroptan korktuğunuz kadar. Korkma ecel saatin gelmişse bir hapşurukla damarın tıkanır ölür gidersin ,
Perişan esnaf 2 ay önce
sayım vekil,m üniversite hastanelerinin borç yükleri firmaların üzerindedir 2016 yılından alacakları olan firmalar vardır. bugün itibariyle 4 yılı aşan vadeler böyle giderse 10 yılları bulacaktır maalesef buna herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.
SUT fiyatlarında yapılmayan artış kurumun karlılığını ortadan kaldırmış ve maalesef firma borçlarını ödeyemez hale getirmiştir. ayrıca döner sermayeden maaş ve haklarını alan işcilerden dolayıda hastane ancak kendi mecburi harcamalarını (maaş, elektrik, su, doğal gaz ) karşılayabilmektedir aldıkları ürünlerin parasını ödeyememektedir, aldıkları labaratuar hizmetleri bile peşin ödenmesi gerekirken bu ay için geçerli olan 20 ay vadedir bu dahada artacaktır çünkü kuruş bütçe ayrılamamaktadır.
önemli olan tabiki sağlıktır ama bu kuruma hizmet vermeye çalışan firmaların bir çoğuda psikolojik olarak çökmüş yılların emeklerini banka faizlerine yatırmış ve şuanda da iflas aşamasındadır. lütfen bu konuya birde bu açıdan açıklama yaparsanız seviniriz.
650000 lik arabiye biniysiz 2 ay önce
Herkes ağlıyor kazanan da aglıyor kazanmayanda ede yalniz 650000 lik araclara kim biniy peki ?
MENDERES 2 ay önce
ZATEN KSÜ DE AMALİYET OLAN HASTALARIN %70 ENFEKSİYON KAPIYOR ENFEKSİYON RISK Kİ ÇOK FAZLA ÇÜNKÜ BENİM YAKİN ARKADAŞIM İKİ TANESİ FİTİK AMELİYATI OLDU 50 GÜNDÜR ENFEKSİYONDAN YATIYOR. FITIK AMELİYATI OLAN 2 GÜN SONRA TABURCU OLUYOR NORMALDE
Ökkeş 2 ay önce
Ede ne anlatiyn kim pirim yatirmiymis herkes bagkurunuda sskyi da yatiriy
Kürşat46 2 ay önce
He ede her ay 1000 tl sağlık giderleri icin herkesten kesilmeli , sağlık hizmetini ucuza aliyk hatta yillik pesin verenler icin indirim de yapilmali ,üç meslek kesinlikle siyasetten uzak tutulmalı mühendisler,akademisyenler ve doktorlar
Mehmet 2 ay önce
Suriyeliyi doldur ondan sonra hikaye anlat 1000 tl prim azmı 2000 et o zaman allahtan korkmazlar
Ucuz mu? Sayın vekil neresi ucuz? Doktora gitmeye para nerde? 2 ay önce
Hangi sağlık hizmetinin Neresi ucuz? sana ucuz geliyor olabilir ama vatandaşa pahalı... Umarız yine grup kararı ile fikir değiştirmiyorsundur... sana oy veren maraşlılar bu cümleleri söylüyor...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın